Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

Poprawa nastrojów na GPW

Poprawa nastrojów na GPW

Money.pl / 2006-10-09 17:48
Komentarze do wiadomości: Poprawa nastrojów na GPW.
Wyświetlaj:
jędrzej / 2006-10-09 22:28 / portfel / Uznany Leszcz giełdowy - III miejsce w Konkursie giełdowym
Gdzie można przeczytać dzisiejsze komunikaty ze spółek
warren buffet / 2006-10-09 22:32 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
http://demo.e-pap.pl/espi

best. the best
lojka / 2006-10-09 22:35 / Tysiącznik na forum
warren - masz wiadomość na gg
brydzia / 2006-10-09 22:31 / 10-sięciotysiącznik na forum
wp , giełda , espi emitent
lojka / 2006-10-09 22:31 / Tysiącznik na forum
www.gielda.wp.pl/a,1,b,1,c,14,espiemitentlist.html
jędrzej / 2006-10-09 22:34 / portfel / Uznany Leszcz giełdowy - III miejsce w Konkursie giełdowym
dzięki.
Przem / 195.225.70.* / 2006-10-09 22:24
nie wolę walizek pieniędzy na dywanie:)ale martwią
mnie bardzo małe obroty na WIGu od długiego czasu
niemozność wybicia sie z konsolidacji i spadek cen
surowców Do Warrena Umorzyłem fundusze akcyjne i
stabilnego wzrostu Te drugie chciałem umorzyć i już w
nie nie wejdę zainwestuję pieniążki w fundusze akcyjne
warren buffet / 2006-10-09 22:26 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
wystarczylo konwertowac do ochrony ? sam tak mam.
Przem / 195.225.70.* / 2006-10-09 22:41
Moze i masz racje ale niezbyt duzo na nich zarobiłem w sumie i chciałem wyjść z zyskiem niewielkim ale jednak zyskiem Nie stac mnie w tej chwili na straty teraz mam czas i poobserwuje co sie bedzie działo 100% gotówki Załuje tylko że nie kupiłem Kghm po 97 złotych była okazja do zarobku już dziś. NFi sie boję
warren buffet / 2006-10-09 22:58 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
ochrona kapitalu to lokata. po co trzymac na ROR ?
Przem / 195.225.70.* / 2006-10-09 23:13
Na tej ich ochronie kapitału straciłem w maju 7 zł na jednej jednostce ale nie sprzedałem ze stratą poczekałem i teraz jestem na plusie Jak spadnie inwestuje jeszcze więcej PKC ale w tej chwili jestem na gotówce i jakos niezbyt mam ochotę do inwestowania
warren buffet / 2006-10-10 07:38 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
co ? 7 zł na jednostce ? to chyba ci sie ochrony pomyliły kolego...... chyba ze jednostka twoja ma 1000zł...... moje maja odchył 0,05 zł na 3 sesje. 7 zł to przez 5 lat zrobiły...
łuki. / 85.166.44.* / 2006-10-09 22:15
warren mam pytanie???czy jak w nie dalekiej przyszłosci do bessy to umorzysz lubawe i bioton aby je odkupis stosunkowo taniej czy poprostu zapomnisz o nich na długie miesiace?jakie sa twoje kroki przy zjawisku jakim jest bessa.czy dalej warto siedziec na czterech literach według ciebie czy tez warto pokombinowac z kursem odkupujac taniej
za odp .dzieki z gory i pozdrawiam
warren buffet / 2006-10-09 22:23 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
to bardzo mądre pytanie. pytanie. kiedy rozpoznasz besse ? a moze juz jest a wybicia sa falszywe ? to kruche pojecia.... jesli naprawde waliłby sie rynek jak w maju, umorze wszystko, przeciez odkupie taniej.... jednak takiej zwalki nie planuje ani przewiduje... jeslibym widzial ze rynek nie ma sil i stosunkowo sie obsuwa.... moze i bym to w cholere umorzył.. a moze bym otworzył 1 krotka pozycje na kontraktach terminowych............. jesli ma spadac to nic nie strace w sumie.

przestroga o 4 literach jest dla tych, ktorzy sa pewni trendu. wiadomo ze w akcjach kupnych sie nie siedzi jak sie widzi czarne chmury

jeszcze zarobimy, mowie ci. zwalki raczej jutro nie bedzie
brydzia / 2006-10-09 22:35 / 10-sięciotysiącznik na forum
jeżeli ktoś mówi że przewidzi besse to niezły jajcarz

ona przyjdzie w najmniej spodziewanym momencie
i nikt nie jest w stanie tego przewidzieć , najwyżej może mu się udać przez przypadek losowy
warren buffet / 2006-10-09 22:59 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
totez napisalem. kiedy rozpoznasz besse ? a moze juz jest ? nie ma bata na to.
jędrzej / 2006-10-09 22:14 / portfel / Uznany Leszcz giełdowy - III miejsce w Konkursie giełdowym
Droga Redakcjo!

Nie mogę czytać dzisiejszych komunikatów ze spółek. Wyświetlają się te z 05 października.
Coś nie działajet?
lojka / 2006-10-09 22:10 / Tysiącznik na forum
mam pytanie:

ile lubawa wypłaca dywidendy: 0,04 zł. czy więcej?
warren buffet / 2006-10-09 22:11 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
12. nie patrz na bosse.
lojka / 2006-10-09 22:14 / Tysiącznik na forum
dzięki - na Ciebie zawsze można liczyć
geror / 83.6.232.* / 2006-10-09 22:00
myśle że w ślady karkosika mogą pójść kolejni inwestorzy, jeśli nie zarobić na kursie to zostaje jeszcze podatek to ominięcia, a że NFI na topie ludziska w tym ja szaleją, jak by nie było ja ciągle dokupuję
warren buffet / 2006-10-09 22:01 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
zycze zyskow
osesek / 2006-10-09 21:52 / Pan Tysiącznik
Dobry wieczór.
Komfort. Zupełny komfort. Pełny luz. Uśmiech na twarzy.Apetyt. Idealny stan równowagi. 0% akcji, 100% gotówki. Czekam sobie,mam czas. I zerkam na BRS. I czekam na zapowiadane info o fuzji. Pożyję ,zobaczę.

A teraz słowo o obligacjach. Sądzę, że ceny obligacji rosną wtedy, gdy zwiększa się ryzyko gry na innych instrumentach finansowych. Ale mogę mijać się z prawdą.
cleanbuild / 2006-10-09 23:11
a ja trzymam jak przebije 30 to juz tylko sie trzymac
mila2 / 2006-10-09 22:08 / Tysiącznik na forum
też go dzisiaj sprzedałam,taniej odkupię
warren buffet / 2006-10-09 22:01 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
ps. ja myslalem ze masz pelen luz majac akcje borysa.... ?!
osesek / 2006-10-09 22:11 / Pan Tysiącznik
Do czasu tak było. Sytuacji, które można tłumaczyc wielorako nie toleruję. Czekam na jednoznaczne fakty.
jędrzej / 2006-10-09 22:31 / portfel / Uznany Leszcz giełdowy - III miejsce w Konkursie giełdowym
Fakty są jednoznaczne: Roman kupił 09NFI bo przewiduje zarobek na obrocie akcjami rzędu 1mld złotych. Najłatwiej mu będzie zarobić na fuzji BRS z IPM i puszczeniu PP nowopowstałej firmy.
osesek / 2006-10-09 22:53 / Pan Tysiącznik
09NFI vel Midas ma być perełką pośród romanowego inwentarza. Jakie ziarenko będzie ta perełka zawierać mamy dowiedzieć się za dwa tygodnie. Jezeli Midas ograniczy działalność do obrotu akcjami to Karkosik popełni plagiat Skotana. Póki co.
Kombinacji fuzji BRS z IPX jest wiele. Ważna jest najbliższa możliwa data fuzji-22.01.2007. Do tego czasu wiele może się zdarzyć lub nic. Faktem jest,że BRS ratuje swoje wyniki sprzedając co kwartał akcje Skotana wartości około 50 milionów. Biorąc pod uwagę nową emisję akcji Skotana, BRS może mieć dobre wyniki finansowe jeszcze przez dwa,trzy lata bez konieczności fuzji z IPX.
jędrzej / 2006-10-09 23:10 / portfel / Uznany Leszcz giełdowy - III miejsce w Konkursie giełdowym
Wkleję mój wczorajszy post (bo widzę, że mylnie interpretujesz moje słowa):

POD ROZWAGĘ:

Fajnie się ostatnio zarabiało na NFI (ja nie). Trzeba się jednak głębiej zastanowić
dlaczego?
1. Niby wiadomo: Roman kupuje, a kupuje żeby nie płacić podatków - to wiemy.
2. Wiemy też, że wyłożył na ten cel ok. 100 mln. złotych. Pytanie brzmi zatem nie po co to
zrobił, ale jaki ma cel finansowy (w liczbach)?
3. Załóżmy, że nie chodzi o zwykłą spekulację i nie zarobił już dziś sprzedając część
kupionych wcześniej akcji (czyli, że chodzi mu o przejęcie NFI, a zwyżka kursu to tylko
skutek uboczny). Załóżmy.
4. Zatem Roman chce zaoszczędzić na podatkach... i chce zaoszczędzić więcej niż 100 mln.
Pewnie też nie 120 mln bo gra nie byłaby warta świeczki. Załóżmy że chce zaoszczędzić 200
mln (czyli 100% więcej niż go to kosztuje).
5. Widać zatem, że operacje które będzie przeprowadzał 09NFI muszą przynieść prawie 1mld
zysku.
6. Będzie to zapewne zysk, który musiałby zostać opodatkowany nawet w sytuacji gdy nie
zostanie skonsumowany. Czyli na przykład gdy zyski z jednej transakcji posłużą do zrobienia
innej transakcji, a nie do prostego wyprowadzenia gotówki.
7. Wynika z tego, że chodzi nie tylko o podbijanie kursu akcji własnych spółek i wybieranie
gotówki, ale o jednoczesne inwestowanie w kolejne projekty.

Moim zdaniem Roman wie, że w przyszłym roku (bo chyba w tym to już nie) zarobi na obrocie
giełdowym conajmniej 1 mld złotych i zainwestuje go w kolejne przedsięwzięcie.

Pojawia się zatem oczywiste pytanie: z czego Roman wydoi 1mld i w co go włoży?
warren buffet / 2006-10-09 21:56 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
oby pozycja zajmowana nie przesłoniła nam calego obrazu...
geror / 83.6.232.* / 2006-10-09 21:50
a ja kupiłem mastersa, chodzą słuchy że karkoś ma wejść, ale gdzie on ma nie wyejść hehehe, ale na wszelki wypadek ... ;)
warren buffet / 2006-10-09 21:53 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
nie no nie przesadzaj. pewnie na bankierze o tym wyczytales. to juz karkos siedzi w sanwilu, strzelcu, odlewniach.
mari / 2006-10-09 22:09 / Achi
warren w strzelca to on musi się zaopatrzyć ze wzgl.na tą twoją złotą akcję.:-))))Szykuj się do negocjacji.:-)
geror / 83.6.232.* / 2006-10-09 21:58
wiem że to lipa ale po 0,26 to nawet nie strach ;)
IAM23 / 2006-10-09 21:57 / Bywalec forum
proponuje rzucic jeszcze, ze pan Roman zmienil sternika na LBW :))
Przem / 195.225.70.* / 2006-10-09 21:39
Właśnie dziś umorzyłem wszystkie fundusze Nie wiem czy wyprzedziłem rynek i dobrze zrobiłem czy też nie
JA / 2006-10-09 21:45 / Tysiącznik na forum
zarobiłeś to najważniejsze - ja w piątek spodziewałem się rozpoczęcia korekty i na 2 i 4 zredukowałem swe zasoby (w 70%) na 9, 14 i 12 trzymam chociaż po dzisiejszym dniu to widać jeszcze że mogą troche pociągnąć
Big Lebowski / 2006-10-09 21:45 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Mysle ze w marcu odpowiedni moment...
warren buffet / 2006-10-09 21:43 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
ale jakie i czemu umorzyles ? wolisz walizki pieniedzy na dywanie ?
lojka / 2006-10-09 21:51 / Tysiącznik na forum
witam
dobre pytanie
Przem / 195.225.70.* / 2006-10-09 22:17
nie wolę walizek pieniędzy na dywanie:)ale martwią mnie bardzo małe obroty na WIGu od długiego czasu niemozność wybicia sie z konsolidacji i spadek cen surowców Do Warrena Umorzyłem fundusze akcyjne i stabilnego wzrostu Te drugie chciałem umorzyć i już w nie nie wejdę zainwestuję pieniążki w fundusze akcujne
Przem / 195.225.70.* / 2006-10-09 22:19
przepraszam w fundusze akcyjne
Benny / 217.99.145.* / 2006-10-09 21:17
Wymienilem znienawidzone ferrum na`piasta...Boze daj mu zdrowia
warren buffet / 2006-10-09 21:21 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
zrobiles jak ja :) nie narzekam :)
JA / 2006-10-09 21:23 / Tysiącznik na forum
no to widze że klub ferrumowców w pełni przeszedł na NFI też do nich należe
JA / 2006-10-09 21:25 / Tysiącznik na forum
tylko jeszcze za nim zatęsknimy gdy karkoś ogłosi swoje plany
warren buffet / 2006-10-09 21:25 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
nie ja kazalem spadac na 43,99 ferrum. niech sie dzieje z nim co chce. zycze mu jak najlepiej
Morfeusz / 2006-10-09 21:17 / Tysiącznik na forum
Odnośnie obligacji w USA, dzisiaj poszły ostro w górę, zastanawiam się czy ma to związek z wydażeniami w Korei
czy też jest to inna bajka.
Wall Street / 2006-10-09 20:56 / Bywalec forum
warren jesli moj dzisiejszy post cie urazil to sorry, mam dzis cholernie zly dzien wiec wiecie jak to jest...a tak poza tym zastanawia mnie dlaczego tak duzo osob nie dostrzeglo w marcu pierwszych sygnalow na potezna korekte... ktora nastapila w maju i czerwcu. Ja sam sprzedalem wszystko juz w kwietniu, pozostajac tylko na futrach. Dodam tylko ze bazujac na tej samej analizie z ktorej korzystam juz wiele lat(dot. naglej zmiany trendu), ktora jeszcze nigdy mnie nie zawiodla, na dzien dzisiejszy na besse jeszcze sie nie zapowiada. Na rynek nie mozna patrzec tylko przez srednia kroczaca itd, ale moim zdaniem nalezy uwaznie sledzic rynki towarowe, forex i obligacje - to klucz do sukcesu, poniewaz rynek akcji jako ostatni reaguje na zmiany. Przygladam sie temu forum juz od 2 lat i widze ze co jakis czas, nastepuje wymiana forumowiczow. Wedlug mnie wiekszosc tutaj tylko cos uslyszala o gieldzie, i podaza za latwym zyskiem co w pierwszej kolejnosci doprowadza do bankuctwa. Tylko nieliczni posiadaja gruntowna, usystematyzowana wiedze ktora pozwala uniknac elementarnych bledow. Nie mowie ze sama nauka przyniesie bogactwo, lecz na pewno zminimalizuje straty. Pozdrawiam
KANE niezal. / 83.30.2.* / 2006-10-10 00:13
część forumowiczów nie ma ochoty na takie wymiany poglądów jakie obecnie sa na forum (czy czytanie kilkuset postów o niczym, ewentualnie ile kto zarobił, albo ile wychlupał), więc stanęła w cieniu. Ta część forumowiczów akurat jest fundamentem forum i ujawnia się, kiedy jest ku temu pora.
A jak rośnie to wiadomo, każdy z foumowiczów ma swoje pięć minut, żeby poczuć się inwestorem roku ;)
JA / 2006-10-09 21:15 / Tysiącznik na forum
ale wall przyznasz że nawet 100% wiedza co do wszystkich zagadnień związanych z rynkiem niewystarcza do osiągnięcia sukcesu jedynie może go przybliżyć ale to nie jest czysta matematyka i nie zawszy wszystko można przewidzieć i nie wszystko się sprawdza co się założy to jest żywy organizm i doświadzenie plus wiedza to jest klucz do sukcesu
początkującym zawsze mówie że dopuki się nie nauczy człowiek tracić to nie zarobi
warren buffet / 2006-10-09 21:26 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
giełda to zjawisko powtarzalne. bo powtarzalna jest natura ludzka. powtarzalna bo potrzeby te same........ dlatego trzeba wyciagac wnioski
JA / 2006-10-09 21:06 / Tysiącznik na forum
no masz racje podstawa to podstawa do umiejętności wyciągania wniosków
tydzień przed majową korektą przewidziałem spadki i był ładny zarobek w tym roku się szykuje trzęsienie ale kiedy to nastąpi to jeszcze nie jest okreslone (może być to zarówno listopad jak i styczeń) za dużo rzeczy ma wpływ na pewno jesli teraz nie doszło do spadków będą ciągnąć przed wynikami giełde w góre aby zwiększyć obroty i móc wywalić swe miliony
warren buffet / 2006-10-09 21:13 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
jakie ja mialem nieposkromione uczucie wszystko sprzedac w przeddzien poniedzialkowej lawiny...................... naprawde.. nie wiem, jakies wizje, zwłaszcza po poscie:

a za 1 rok - obligacyjny. Na razie trzymaj w banku. Hossa na giełdzie dobiega
końca. Obligacje już zaczęły tanieć - co zwykle wyprzedza analogczny ruch na
akcjach. Drożeją mocno surowce (rośnie światowa inflacja!!!) - to jest
środowisko, w którym rynek akcji robi szczyt, bo banki centralne mocno podnoszą
stopy, czyniąc inwestycje w kacje coraz mniej opłacalną. W perspektywie roku
będzie na rynku akcji zdecydowanie taniej. Ponieważ bessa trwa z reguły 12-24
miesiące, to po ok. 2 latach naprawdę nieźle będziesz mógł zarobić w funduszu
agresywnym. Tylko czy będziesz mieć na tyle odwagi, by zainwestować po tym, jak
fundusze akcji pokażą straty za ubiegły czas? Watpię - tak po prostu jest, że
do funduszy i na rynek akcji pchają ludzi PRZESZŁE wyniki. Teraz patrzysz na
PRZESZŁE dane i myślisz, że tak bedzie zawsze...NIE BĘDZIE!!
Rynek akcji porusza się od niedowartościowania do przewartościowania i z
powrotem. W tej chwili masz szanse nabyć jednostki funduszu w okolicy szczytu.
Obawiam się, że te 2 lata spędzisz potem na czekaniu, kiedy Twoje jednostki
wrócą do ceny zakupu....chyba nie o to Ci chodzi??
Zarządzający funduszami są nieźli, ale nawet oni nie dadzą rady bessie - ceny
jednostek spadną, choć zapewne nie tak bardzo, jak pojedyncze akcje lub indeksy
akcyjne.
Nie idź za tłumem, który teraz na slepo pakuje się w fundusze - Tłum to
najgorszy doradca. Teraz jest czas umarzania, a nie kupowania jednostek
uczestnictwa.
Jeśli znasz angielski, poczytaj sobie trochę tutaj. Artykuł ma wymowny
tytuł "Cisza przed burzą" - na rynku akcji szykuje się burza, bo wkrotce
wzrośnie jego zmieność (większa zmienność z reguły jest cechą bessy, jedynie
środkowa, najsilniejsza faza hossy ma czasem, ale rzadko tę cechę. Bessa zaś
zawsze!!):

Data: 03.05.06, 18:20
harypotier
warren buffet / 2006-10-09 21:02 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
ależ bracie ja sie nie gniewam. musza byc tu euforyczne osoby i osoby takie jak Kenobi. ja mam wciaz wiecej pytajnikow nad glowa niz odpowiedzi, ale staram sie to jakos poskladac. maj mnie zaskoczyl totalnie - widac tobie sie nalezy tytul uznanego gracza.... dlatego teraz bardzo czesto mi sie zapala lampka czerwona.... przy euforii.

i nawet zrobilem eksperyment. 5 akcji hutmena i 10 ferrum. strata łączna to jakies 250 zł... eksperyment mowi euforii NIE.

nie umie jeszcze tak czytac makro jak to robia niektorzy.... ale na maj sie juz nie dam nabrac... o nie... nie chce byc 4 razy bankrutem zanim wyczaje podstawowe lekcje


wiec oczywiscie ze sie nie obrazam, tez czasem mam takie dni ze pieprznąc wszystkim i tyle ;-)

spoko jest.
A2 / 2006-10-09 20:52 / Spekulantka
PrZeczytalam emitentow) i chcialoby sie krzyknac "yes, yes, yes"))
anna. / 2006-10-09 21:03 / Uznany Gracz Giełdowy
mogę zapytać co kupiłas ?
badylarz / 2006-10-09 20:57 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Masz nosa! Ja też czytałem. Pocztówka dotarła?
A2 / 2006-10-09 21:00 / Spekulantka
zaraz sprawdze.
JA / 2006-10-09 20:54 / Tysiącznik na forum
a nie kwa kwa kwa
warren buffet / 2006-10-09 21:03 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
:D
JA / 2006-10-09 20:51 / Tysiącznik na forum
mam ochote wwalić z dyszke w mastersa tak na 5 latek taniej chyba już nie będzie a jak kupi część sklepów ccc to i może coś więcej potem sobie przejmie, co o nim sądzicie
warren buffet / 2006-10-09 20:52 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
trzymam
JA / 2006-10-09 20:59 / Tysiącznik na forum
w sumie to chyba dobra inwestycja łape na nim trzyma buchajski i robi ten sam scenariusz co w sanwilu
warren buffet / 2006-10-09 20:44 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
na alchemii rzeczywiscie lekki sygnal kupna, jednak tyle sie kisi ze nic mnie nie zdziwi. piast rzecztwiscie tak jak ocenialem - dobry potencjał do wzrostow. ale nfi przezywaja obleżenie. wiec narazie na spokojnie. long. leasco jutro chce widziec x2,5 :) i bedzie gicior.
Longterm / 2006-10-09 20:52 / Mostek Zwyciężymy!
Warren skoro Ty się przymierzasz do kupna mostów zabrzańskich to zanczy że zbliża się nieżły odpał:-) oby było tak samo jak z nfi. Nie wiem za bardzo o co chodzi Ci z PDA bo one są notowane już od dłuższego czasu?
warren buffet / 2006-10-09 21:14 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
od kiedy ? kurna. ale ze mnie inwestor. kupie tansze. odpal ? nie wiem. niech chlopcy z arki odpowiedza :)
pabloo83 / 2006-10-09 20:47 / Bywalec forum
Witam Warrenie :)
Pamietasz Twoje "obawy" o mój zakup 14 NFI Zach ?? Jestem wdzieczny za każda uwagę.
Zgodnie z umową stawiam piwo :-)
Pozdrawiam
warren buffet / 2006-10-09 20:49 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
pamietam. wszystkiego miec nie mozna. bylem zachłanny na 10 gr i obnizalem ciagle kupno na 3,65....... a moglem miec po 3,82.... ale takiego bumu sie nie spodziewalem. zarabiaj, trzep kasy ile wlezie....... tego ci zycze ;-)
pabloo83 / 2006-10-09 20:53 / Bywalec forum
Dzieki wzajemnie. Pozdrawiam
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy