Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Praca a działalność gospodarcza

Praca a działalność gospodarcza

maxik1983 / 77.79.255.* / 2010-04-17 06:48
Witam ! Zastanawiam sie właśnie nad otwarciem działalności gospodarczej (sprzedaż na allegro) i tu moje pytanie : czy moge otworzyc własna DG jest jestem pracownikiem u kogoś w firmie ? Pracuje juz od 3 lat jestem zarejstrowany na umowe na czas nieokreslony a allegro miało by byc takim dodatkowym zrodlem dochodów. Jest wogule taka możliwosc ? Czy zeby założyc DG musialbym sie zwolnic z firmy w ktorej pracuje ?
Wyświetlaj:
aga12 / 91.94.170.* / 2010-04-20 22:02
Jeśli będziesz płacić podatek dochodowy według skali podatkowej, czyli na zasadach ogólnych, musisz zgłosić pracodawcy, że prowadzisz działalność. Wypełnia się PIT-2. Chodzi tu tylko i wyłącznie o ulgę podatkową. Jeśli pracujesz na etacie pracodawca potrąca ci co miesiąc z wynagrodzenia 1/12 tej ulgi. Prowadząc działalność i rozliczając się na zasadach ogólnych również rozliczasz tą ulgę obliczając podatek z działalności. Czyli odliczałbyś ulgę dwukrotnie.

Jeśli zależy ci żeby pracodawca nie wiedział, że prowadzisz działalność, obliczając podatek z działalności nie potrącasz tej ulgi. Czyli mnożysz dochód x 18% i to jest twój podatek do zapłaty. Jeśli zgłosisz, to pracodawca nie będzie potrącał ci tej 1/12 ulgi, potrącisz ją sobie z podatku z działalności. Zyskujesz nieco na podatku, bo ulgę w pełnej wysokości potrącasz od razu. Podatek z działalności rozlicza się narastająco, a nie miesięcznie. Ale z etatu zapłacisz podatek wyższy o 1/12 ulgi.

Jeśli płacisz podatek w jakiejkolwiek zryczałtowanej formie (także podatek liniowy), to nic nie muszisz zgłaszać, bo przy ryczałtach tej ulgi nie ma.
maxik1983 / 77.79.255.* / 2010-04-19 07:42
Jeśli ktoś miałby pare minut zeby wytlumaczyc mi kilka rzeczy to prosze o zostawienie swojego namiaru (najlepiej gg). Planuje niedlugo ruszyc a mam kilka niejasności. Pozdrawiam i dziekuje za pomoc
H Szatkowski / 2010-04-17 10:46
Można otworzyć o ile w umowie o pracę nie ma klauzuli, że nie można, lub klauzuli o niekonkurencyjności, a DG byłaby prowadzona w dziedzinie konkurencyjnej.
Jeśli zapisu nie ma- nie ma obowiązku nawet zawiadamiać pracodawcy. Ale na podstawie innych przepisów jest...powinność zawiadomienia :-)
mixik1983 / 77.79.255.* / 2010-04-17 18:10
Dzięki piękne :) a powiedz mi czy pracodawca ma jakies szanse "papierowo" dowiedziec sie o mojej działalnosci ? chodzi mi o to czy np. u ksiegowej sie nie zmienia jakos moje papiery ? itd dziekuje z gory za pomoc
H Szatkowski / 2010-04-18 20:02
Nie, gdyż otwarcie DG nie wpłynie na Twoje składki ze stosunku pracy, a wręcz przeciwnie tzn. składki społeczne od DG będą dobrowolne (bo na pewno zarabiasz więcej niż minimalna krajowa)- ZUS-owi wystarczą te z etatu. Czyli nie będzie powodu by u księgowej cokolwiek zmieniać.
oeconomicus01 / 2010-04-17 23:37
Może, ale raczej to mało prawdopodobne. Jak zarejestrujesz firmę, to można Cię znaleźć w rejestrach gminy, ale to raczej mało prawdopodobne, aby siękomuś chciało.
Chyba że Twoja firma będzie chciała Cię rozliczyć i wówczas będziesz musiał powiedzieć, że chcesz sam, co może wzbudzić podejrzenie :)

Najnowsze wpisy