Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Transakcje wewnątrzwspólnotowe

Transakcje wewnątrzwspólnotowe

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2010-04-16 16:00
Zamierzam zalozyc firme (jednoosobowa) zajmujaca sie cateringiem, czy jest mozliwosc aby ta firma prowadzila dzialalnosc na terenie Uni europejskiej (UK i Polska przewaznie) ? Jak bedzie wygladala sprawa podatkow? Czy wogole mogę swiadczyc uslugi w UK jako polska firma? dziekuje z gory za odp. Pozdrawiam
Jarek
kpoplawska / 2010-04-16 16:01 / Katarzyna Popławska, doradca klienta
Szanowny Panie,


Osoba fizyczna rejestrująca własną działalność gospodarczą w Polsce jednocześnie rejestruje ją na terenie UE. Jeżeli siedzibą działalności jest Polska, wówczas organ podatkowy również znajduje się na terenie Polski. Nie ma przeciwwskazań, żeby Pan świadczył usługi na terenie UE, w tym w Wielkiej Brytanii.
Wszystkie firmy i organizacje będące podatnikami podatku VAT i dokonujące transakcji wewnątrzwspólnotowych z firmami z państw należących do Unii Europejskiej, muszą zarejestrować się jako podatnicy VAT UE. Zgłoszenie rejestracyjne dokonywane jest na formularzu VAT-R z załącznikiem VAT-R/UE. Rejestracja musi nastąpić najpóźniej przed dokonaniem pierwszego nabycia lub dostawy wewnątrzwspólnotowej. Po dokonaniu rejestracji otrzymuje się numer NIP-UE i nim posługuje się przy wystawianiu faktur dla
przedsiębiorstw unijnych. Dodatkowo firma zobowiązana jest do składania w urzędzie
skarbowym miesięcznych informacji podsumowujących wewnątrzwspólnotowy obrót towarami, ale tylko w sytuacji, gdy ta dostawa lub nabycie wystąpi. Od transakcji handlowych odbywających się na terenie UE nie ma cła.
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą na terenie RP zobowiązana jest odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie prowadził wcześniej działalności gospodarczej to może skorzystać z ulgi ZUS-owskiej, dzięki której przez pierwsze dwa lata działalności będzie płacił niższe składki tzn. ok. 340 zł miesięcznie zamiast ok.820 zł.

Katarzyna Popławska, doradca klienta

SOHOfinance

Kredyty, inwestycje, podatki i księgowość, ubezpieczenia - kompleksowa opieka
doświadczonych doradców

Najnowsze wpisy