Forum Forum prawnePracy

Praca u dwóch pracodawców jednocześnie.

Praca u dwóch pracodawców jednocześnie.

Thonson / 83.7.243.* / 2012-07-15 09:54
Ojciec prowadzi sklep i zatrudnia pracownice na umowę o pracę. Chciałbym wydzierżawić od niego 2 metry i prowadzić własne stoisko handlowe w tym samym lokalu. Czy mogę tą samą pracownicę zatrudnić na umowę zlecenie do obsługi stoiska w tych samych godzinach pracy?
Oczywiście ojciec się zgadza.
Wyświetlaj:
szklarek / 2012-07-16 10:40
Zgadza się by płacić jej tyle samo za 3/4 wykonywanej dotąd pracy ?

1. zlecenie wykonywane na zasadzie stosunku pracy jest nielegalne, więc w tym przypadku Pan musiałby również zatrudnić ową pracownicę na etacie (części, powiedzmy 1/4).
2. godziny obu zatrudnień nie mogą się pokrywać, bo PIP w razie kontroli stwierdzi naciąganie nie tyle prawa pracy, co raczej US- bo nie uwierzy tak jak i ja, w charytatywność ojca w tym zakresie.
3. zmiana wymiaru etatu u ojca wymaga albo porozumienia z pracownicą, albo wypoiwedzenia zmieniającego w razie braku jej zgody.
mirass / 89.73.185.* / 2012-07-17 22:58
Ale w zleceniu nie wypisywałem konketnie godzin tylko miesieczną obsługe stoiska i za to kwotę 100zł, czy nadal nie można?
Czy pracownica w trakcie pracy u ojca pomimo jego zgody jako pracodawcy nie może podawać towarów z innego stoiska na zasadzie umowy- zlecenie?
szklarek / 2012-07-18 10:58
To zmienia (brak godzin i znikomość wynagrodzenia) postać rzeczy.

Przepraszam bardzo, ale zafiksowałem się na tych 2 mkw. jako na 2 konkretnych godzinach wykonywania zlecenia, niemal równocześnie coś na ten temat pisałem w innym wątku.

Jeśli więc zlecenie to nie będzie miało znamion stosunku pracy - a na to wygląda, że nawet Pana w sklepie nie będzie- można je podpisać i raczej ewentualna wizyta PIP u ojca nie wykaże, że zaszła tu celowa próba zbytniego obciążenia pracownika, tj. zmuszenia go zadań np. na 6/5 etatu wykonywanych na umowie na 1/1 etatu.

Ps. zwracam uwagę na kwestię podatkową/zaliczki PIT od zlecenia na kwotę do 200 zł lub wykonywanego na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej DG, jeśli taką Pan jest.
mirass / 89.73.185.* / 2012-07-18 11:18
No właśnie tylko czy takie zlecenie nie ma znamion stosunku pracy? Umowa wygląda tak, że wpisałem tylko obsługa stoiska, dbanie o ekspozycje, pobieranie pieniędzy. Bez godzin pracy tylko kwota 100zl.
wiwan / 2012-07-18 13:50
Pozwolę sobie się wtrącić- tak znikome wynagrodzenie za zlecenie raczej wyklucza owe istnienie stosunku pracy.

Najnowsze wpisy