Forum Forum podatkowePIT

Praca w Londynie a podatki

Praca w Londynie a podatki

danjach / 212.244.229.* / 2009-02-05 22:12
Mąż pracował w Anglii w 2008 roku przez około 3 miesiące. Było to samozatrudnienie. Czy obecnie musi to zglosić w urzędzie skarbowym w Polsce? W czasie zatrudnienia w Anglii w Polsce był na urlopie bezpłatnym.
Wyświetlaj:
Mirek127 / 2018-10-11 13:50
Osobiście mam bardzo dobre doświadczenia z biurem Farrow and Farrow ze strony http://financialrepublic.co.uk/. Bardzo szybkie wygodne i bezbłędne rozliczenia Self assessment można u nich zrobić chociażby za niewygórowane pieniądze (wszystko jest załatwiane online).
belladonna / 2009-02-07 10:14 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli w roku 2008 miał też dochody polskie lub inne zagraniczne rozliczane wg metody proporcjonalnego odliczenia to angielskie wykazuje w PIT do stopy. Ale jeśli jego jedyne dochody w całym 2008 roku to te angielskie, więc wówczas PIT się nie składa.
Ale musisz mi wyjaśnić to samozatrudnienie. Prowadził DG w Anglii? gdzie płacił podatki?
danjach / 212.244.229.* / 2009-02-07 18:22
W roku 2008 miał dochody polskie ponieważ pracował przed wyjazdem do Londynu a także po powrocie do kraju nadal pracował i pracuje u tego samego pracodawcy. Jest zatrudniony normalnie na umowę o pracę. W Londynie wykonywał prace budowlane w firmie, która chciała zeby pracował w formie samozatrudnienia. Potem miał jakiś kontrakt. W Londynie odprowadzał podatki za niego pracodawca. Zresztą jak na razie nie mamy żadnych dokumentów na temat tych podatków w Anglii a to biuro angielskie, które ma męża rozliczyć twierdzi, że mąż nie musi się tu rozliczać.Zawsze rozliczaliśmy się na pit37 czy nadal tak możemy czy trzeba gdzieś te jego angielskie dochody wpisać i jeżeli tak to gdzie. Dziękuję za odpowiedż
belladonna / 2009-02-08 17:13 / Tysiącznik profesjonalny
Prawidłowy będzie PIT-36 plus PIT/ZG. Dochody angielskie pójdą do stopy. Możecie się rozliczać wspólnie, ale w większości przypadków lepiej rozliczyć się osobno. Trzeba to rozliczyć razem i osobno i zobaczyć co korzystniejsze :-))
danjach / 212.244.229.* / 2009-02-08 22:43
No nie wiem jak z tym oddzielnym rozliczeniem bo mamy jeszcze nie odliczoną do końc ulgę budowlaną i kto w yakim razie może odliczyć ulgę na dziecko?
belladonna / 2009-02-09 08:11 / Tysiącznik profesjonalny
Przy osobnych zeznaniach dołącza się jeden PIT/D jeśli obydwoje macie podatki aby w danym roku odliczyć ulgę budowlaną, która nie znalazła jeszcze pokrycia za lata ubiegłe. Natomiast PIT/O każdy dołącza do swojego zeznania i np mąż odlicza do wysokości swojego podatku, a żona resztę ulgi. Byle nie przeholować kwoty na ilość dzieci, które macie.
Ale jeśli wychodzący podatek zostanie pokryty w całości przez ulgi z PIT/O, a w części lub całości przez ulgi z PIT/D (lub z PIT/D dalej przejdzie wszystko na kolejne lata), to rozliczajcie się razem. Jeśli ulgi pokryją podatek, to rzeczywiście nie ma sensu oddzielne zeznanie.
danjach / 212.244.229.* / 2009-02-11 17:01
Jeszcze jedno pytanie. A jak przeliczyć ten angielski dochód na złotówki jeśli załóżmy mam podany w funtach? Według kursu z jakiego dnia? I jeszcze czy to z tą stopą o której pani pisała to jest ta metoda wyłączenia z progresją? Przepraszam za te może śmieszne dla pani pytania i gratuluję wiedzy !!!Dziękuję
danjach / 212.244.229.* / 2009-02-08 22:39
A co będzie jeśli w ogóle nie rozliczymy tych dochodów z Anglii?
belladonna / 2009-02-11 22:08 / Tysiącznik profesjonalny
Powinien rozliczyć się ze wszystkich swoich dochodów. A jak się przelicza, to Ci nie powiem, bo nie wiem co chcesz przeliczać, bo to nie praca na umowie w Anglii.. Przeliczanie na złotówki jest w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Istotny jest zawsze dzień uzyskania przychodu :-))
moniakia / 2009-02-16 14:32
witam mam pytanie. w 2008 od stycznia do lipca pracowalam w irlandii w polsce podjelam prace od pazdziernika musze zaznaczyc ze tam rok podatkowy jest od kwietnia i sie rozliczylam za ten okres ale zostaja dwa miesiace jak tu w polsce mam sie rozliczyc?

Najnowsze wpisy