Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Forum Forum podatkowePIT

praca za granicą a PIT

praca za granicą a PIT

skomentuj
pitowiec / 2013-02-01 09:50
w jaki sposob mam rozliczyc sie z urzedem skarbowym za rok 2012 gdy przez 7 miesiecy pracowałem za granica a pozostałe 5 miesięcy bylem zatrudniony w polsce na umowe o prace? Jak że wyjazd byl jednorazowy, adres zamieszkania i zameldowania nie zostało zmienione.
Wyświetlaj:
pytka / 2013-06-10 09:06
O tym, w jakim kraju należy płacić podatki decyduje zasada rezydencji. W jej myśl rezydent danego kraju rozlicza się w tym państwie z całości uzyskanych przychodów – zarówno tych uzyskanych w tym kraju, jak i osiągniętych poza jego granicami.W polskich przepisach podatkowych rezydencję podatkową ustala się na podstawie miejsca zamieszkania. Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Problem pojawić się może u tych z Państwa, którzy zarówno w myśl polskich przepisów podatkowych, jak i w myśl przepisów innego kraju uznawani są za rezydentów podatkowych tego kraju. W Polsce status ten można uzyskać bardzo prosto – jeśli podatnik przebywa w kraju ponad 183 dni w roku – automatycznie rozlicza się z całości swoich przychodów w Rzeczypospolitej. W takim przypadku sięgnąć trzeba do umowy międzynarodowej, zawartej z danym państwem. Umowa wskazuje za rezydenta jakiego państwa należy uważać osobę, którą krajowe systemy obu tych krajów uznają za rezydenta i wskazują nieograniczony obowiązek podatkowy. Umowa międzynarodowa o unikaniu podwójnego opodatkowania jest aktem wyższym rangą od ustawy podatkowej, stąd brzmienie umowy może ustalić, że rezydencja podatkowa znajduje się jedynie w jednym z państw.
pitowiec / 2013-02-01 11:59
jak dokladnie zrobic by uniknac podwojnego opodatkowania ? czy z takiego rozliczenia moge uzyskac zwrot nadplaconego podatku ?
belladonna / 2013-02-01 16:02 / Tysiącznik profesjonalny
A w jakim kraju pracowałeś?
wiwan / 2013-02-01 11:41 / 10-ciotysiącznik na forum
PIT 36 + PIT ZG w normalnym terminie rozliczeń dla podatników rozliczających się wg. skali podatkowej tj. do 30 kwietnia.

Sposób/metoda zależy od tego, jaki to był kraj, bo pojawia się kwestia unikania podwójnego opodatkowania.

Więcej konkretów i profesjonalnych porad 'belladonny' w tych wątkach:

http://www.money.pl/forum/podwojne-opodatkowanie-czyli-praca-za-granica-a-fiskus-t83350.html

http://www.money.pl/forum/dochody-zagraniczne---jak-wypelnic-pit-t422049.html
skomentuj

Najnowsze wpisy