Forum Forum prawnePracy

pracodawca nie odprowadza alimentow do komornika

pracodawca nie odprowadza alimentow do komornika

michal8382 / 2012-09-25 09:32
Mam na wynagrodzeniu zajęcie komornicze za alimenty - jakies 300zl miesiecznie. Właśnie się dowiedziałem, że pracodawca nie przekazuje komornikowi pieniędzy. Co mam zrobić w takiej sytuacji ? Co grozi pracodawcy ?
Wyświetlaj:
PILAZ78 / 188.146.231.* / 2019-09-02 16:36
To wcale nie jest układ! Kazdy robi swoje a winny jest dłużnik! Z alimentów komornik sciąga 60%. Dlaczego tyle? Bo zeby miec pewność to sam musze wplacic te pieniądze pomimo "potrącenia". Czyli zeby miec spokój powinienem co miesiąc zaplacic 120% mojej pensji a to przeciez jest niemozliwe!
michal8382 / 2012-09-25 11:11
wiem ze jak zrobie mu przypal, to penwie mnie zwolni i wtedy strace prace;/ moze istnieje jakis sposob jak bez sadow itp dac mu to do zrozumienia;./ pzodrawiam
szklarek / 2012-09-25 18:52
Niech załatwi to ten, na kogo są te alimenty ( żona, była żona, dorosłe dziecko, opiekun dziecka nieletniego ) poprzez interwencję u komornika.
szklarek / 2012-09-25 10:34
Jeżeli pracodawca w terminie 7 dni nie odpowie Komornikowi na jego wezwanie, by zajęcie realizował-Komornik ma obowiązek wymierzyć pracodawcy grzywnę w wysokości do 2000 złotych. Grzywna może być powtórzona, nawet wielokrotnie, jeżeli pracodawca nadal uchyla się od wykonania tych czynności w dodatkowo wyznaczonym terminie, do czasu udzielenia przez pracodawcę Komornikowi żądanych informacji i dokumentów.

Jeżeli pracodawcą jest spółka lub inny podmiot nie będący osobą fizyczną, grzywnie podlega pracownik lub wspólnik odpowiedzialny za wykonanie takiej czynności, a w razie niewyznaczenia takiego pracownika lub niemożności jego ustalenia - osoby uprawnione do reprezentowania pracodawcy. Jeżeli pracodawcą jest spółka cywilna, grzywnie podlega którykolwiek ze wspólników.
Pracodawca, który nie zastosował się do wezwania Komornika lub w inny sposób naruszył obowiązki wynikające z zajęcia wynagrodzenia za pracę, albo złożył oświadczenie do Komornika niezgodne z prawdą, czy też wypłacił dłużnikowi zajętą część wynagrodzenia, odpowiada za wyrządzoną przez to wierzycielowi szkodę.

Jeżeli więc egzekucja przeciwko dłużnikowi będzie bezskuteczna, zaś pracodawca mimo obowiązku nie przekazywał zajętej części wynagrodzenia dłużnika Komornikowi lub wierzycielowi, wówczas wierzyciel będzie mógł wystąpić przeciwko temu pracodawcy z pozwem o odszkodowanie za szkodę wyrządzoną nie przekazywaniem zajętej części wynagrodzenia za pracę.


Powyższe za opinią prawną D.Budnika
oraz na podstawie art. 881, art. 882, art. 884, 886 § Kodeksu postępowania cywilnego,
wuja1 / 31.61.140.* / 2014-03-18 16:30
Witam mam dylemat też z byłym pracodawcą ktory nie doprowadził do komornika alimentów za 5miesięcy i nadal nic na pisma komornicze nie reaguje ma to gdzieś ją biegam po urzędach mops burmistrz i każdy nie potrafi mi pomóc by od byłego szefa ściągnąć tę pieniądze a na świadectwie pracy jest napisane ze doprowadził kasę do komornika a kasy nie ma i na dodatek mops zabrał mi uprawnienia do kierowania pojazdami co mam zrobić do kogo iść dalej pomóżcie mi
Damian979 / 37.47.145.* / 2022-01-01 02:54
Witam dostał pan odpowiedź jakąś
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
PETER 1088 / 178.217.196.* / 2020-06-01 05:33
Witam. Ja mam ten sam problem. I są za to wyroki. Ja już dostałem odróbki 2lata po 40 godz miesięcznie. Za to że pracodawca nie płacił zajętego wynagrodzenia na rzecz alimentów do komornika. Zadzwoń do komornika. Weź od niego zaświadczenie jakich to płatności dokonywał pracodawca na rzecz alimentów. Weź umowę o pracę. I leć do sądu cywilnego. Załóż sprawę pracodawcy. Bo inaczej nie będzie to spłacone. Tak mi powiedział mój komornik. Mnie też w jajo zrobił pracodawca. Zabierał mi Z pensji 1000 zł A wpłacał 400. Pamiętaj też w sądzie o zadośćuczynieniu od pracodawcy za wyrządzoną szkodę I krzywdę. Ja żądam od swojego 10000 zł. Pozdrawiam

Najnowsze wpisy