Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Pracownicy będą pomagać zarządzać firmami

Pracownicy będą pomagać zarządzać firmami

Money.pl / 2006-03-10 15:59
Wyświetlaj:
Emeryt / 83.22.207.* / 2006-03-17 14:50
Serdecznie Witam Dyskutantów.
Czy nie widzicie Państwo że ta cała ustawa to po prostu zwiększenie ilości chronionych miejsc pracy dla związków zawodowych i nic więcej.
Pozdrawiam Emeryt
AK / 83.26.9.* / 2006-03-17 09:02
Komuna wraca!
Mój pierwszy zakład pracy położyli związkowcy razaem z radą pracowniczą. Co dyrekcja zorganizowała, to ci blokowali. Nie chcieli pracować na ruskich, nie chcieli pracować na żółtków, nie chcieli pracować na żydów. No i firma pięknie się rozłożyła.
Igor / 64.21.101.* / 2006-03-17 00:36
Odnosnie RAD PRACOWNICZYCH, to niestety jest to wymysl PiSu, a nie UE! Owszem Unia wymaga aby pracodawca informowal swoich pracownikow o dzialalnosci firmy, ale bynajmniej nie zmusza go do tworzenia jakiejs nowej jednostki dla ^pseudodzialaczy^ pod nazwa RADA, obok zwiazkow zawodowych!

W Szwecji, ktora jak wiemy nalezy do UE czegos takiego nie ma. Pozdrawiam.

PS
Ciekawe jakiemu rodzajowi przedsiebiorcy moze ^pomagac^ ktos, kto przedsiebiorczy z natury nie jest i zamiast brac na swoje barki ryzyko dzialalnosci gospodarczej woli prace bez ryzyka jako zatrudniony. Sczekac to kazdy potrafi!
KN / 213.102.109.* / 2006-03-16 21:32
Jeszcze jeden powod, aby powaznie zastanowic sie nad likwidacja w Polsce i przeniesieniem zakladu produkcyjnego za wschodnia granice.
budyń / 81.219.231.* / 2006-03-17 10:24
No to przenieś a zwłaszcza na Ukrainę tylko żebyś nie wrócił w skarpetkach, a swoja drogą jeżeli przeczytałeś artykuł to rada ma mieć kompetencje tylko opiniodawcze czyli .........żadne
kuuba / 213.238.124.* / 2006-03-17 13:26
No to po co jest ta ustawa??, po to bo są wyboru, bo pis juz sie do nich przygotowuje. te ciemniaki z
zaika / 82.160.251.* / 2006-03-16 20:47
Na to czekalam od dawna, mysle że tu chodzi glównie o interesy pracowników, poprostu zeby ukrócic lamanie prawa przez pracodawców, których nie ma kto chronic. Brawo
AK / 83.26.9.* / 2006-03-17 09:05
Tu chodzi przede wszystkim o obsadzenie wszelkich nierobów na nieusuwalnych stanowiskach. Od łamania pracy to jest np. inspekcja pracy, do której pracownik może poskarżyc anonimowo.
bybyń / 81.219.231.* / 2006-03-17 10:17
Ty chyba żyjesz w innej epoce spróbuj złożyć skargę anonimowo do inspekcji pracy . Możesz to zrobić tylko pisemnie i podać swoje dane.Pozdrawiam
wjagiello / 195.187.140.* / 2006-03-16 17:27
To mi sie podoba: "Jeśli w zakładzie pracy po wybraniu rady pracowniczej powstanie związek zawodowy, to rada rozwiązuje się, a nową wybiera związek zawodowy"
Czyli jak powstanie rada zła dla pracodawcy z jakichś powodów, to ten nakazuje kilku pracownikom powołać związek zawody i już ten wybierze radę zgodnie z intencją pracodawcy. A co jak sie związek rozwiąże? Wtedy też rada wybrana przez niego w odstawkę i robi sie nową?
RH+ / 83.238.240.* / 2006-03-11 11:15
Wy wszyscy co tu komentujecie,nauczcie się czytać ze zrozumieniem!Jest wyrażnie zaznaczona kwestia ingerencji takich rad w sprawy zkładów:mogą one tylko wyrażać opinie ,ale nie blokować decyzje kierownictwa firmy!Jedno co mi się nie podoba w tym projekcie ,to ,że będą wybierane przez istniejące związki zawodowe,a co za tym idzie mogą stać się "protezą"tychże i uzależnić się od ich wpływów.Uważam że rady takie powinny być wybierane wyłącznie przez samych pracowników niezależnie od przynależności związkowej.Taka rada może wnieść dużo dobrego w funkcjonowanie firmy,oczywiście jeśli pracodawca będzie otwarty na konstruktywną współpracę.Jak wiadomo zgoda buduje,a niezgoda rujnuje! I jeszcze jedno:jest to dyrektywa unijna ,a nie wymysł PiS-u,czy nikt tu na forum nie porafi czytać ,czy tak po prostu nienawidzicie tej partii?(nie głosowałem na p.Kaczyńskiego)
pracownik najemny / 193.111.166.* / 2006-03-13 09:10
człowieku, nie chcesz nie pracuj !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nikt Ciebie nie zmusza do pracy, to dlaczego zmuszasz pracodawców do czegokolwiek ?????? Bądź kreatywny i stwórz miejsca pracy !!!!!!! Wszyscy tylko czegoś oczekują i nic w zamian.
Marek53 / 83.24.31.* / 2006-03-12 00:52
To niestety fakt. Zrozumienie tekstu czytanego jest problemem.
Klapki na oczach i "kaczory" w polu widzenia niektórych kompletnie otumaniły.
Klasyczne reakcje psów Pawłowa.

Zgadzam się, że taka Rada powinna być wybierana przez całą załogę, aczkolwiek jestem skłonny przypuszczać, że w związkowej Europie Związki wymusiły taki zapis.

Co prawda ustawa mnie nie dotyczy (wielkość firmy) ale i tak zawsze rozmawiam i pytam co jest potrzebne aby ułatwić i usprawnić pracę. Nie jest to wiążące, ale usprawnia działanie i w efekcie przynosi kasę. A jak firma ma kasę to i pracownicy też i czują się pewniejsi.
parasol / 83.17.135.* / 2006-03-16 16:17
od kiedy dodatkowe obciążenia chociażby tylko obowiązkami "usprawnią pracę i przyniosą kasę" .
Z własnej praktyki wiem, że jest odwrotnie. Chyba szanowny pan nie próbował kiedykolwiek tworzyć nowych miejsc pracy ?
big / 83.19.217.* / 2006-03-11 10:28
Kiedyś narzekałem na samobrone na LPR - ale PiS bije wszystkich i nawet zaczelem znajdowac male plusy u tych mniej gorszych :)
Adamczewski / 64.21.105.* / 2006-03-11 00:47
Rady Robotnicze juz byly. Od 1917 w Wielkim CCCP.
Niech zyja!
jj / 81.190.143.* / 2006-03-12 01:16
Panie „Adamczewski” lub „waz (usa)” nie ładne się wstydzić swoich wypowiedzi i zmieniać, co chwilę swój nik. Siedzi Pan w Stanach oderwany od rzeczywistości, i nie wiele wie jak kraj wygląda. Wielkie tamtejsze korporacje globalizujące świat skutecznie piorące mózgi strasząc Leninem i rewolucją wystraszyły i Pana. Gdyby te korporacje też zechciały zglobalizować amerykański rynek pracy to pewno po fali napływowej Chińczyków, Meksykanów i innych nacji szybko skorzystałby Pan z pomocy tamtejszego Kościoła albo na azbestach u szefa scyzorykiem chrzczonym zbierał na bilet do kraju. Tylko trochę Pan nieoczytany, bo rady zakładowe i związki zawodowe wynaleźli w Ameryce na początku XX w i jak widać na dobre im to wyszło. A II wojna i dalsza historia świata i w miarę mądra polityka stworzyła naród kultu pieniądza, który chroniony jest przed biedą i III światem potężną armią. Polska nie miała tyle szczęścia i po układzie w 89 - demokracja, wolność i kapitalizm zaczyna przypominać ten z Peru czy Wenezueli. Rządzona przez nieudaczników lub pseudo biznesmenów, co to na prywatyzacji majątku narodowego dorobili się łatwo i gładko kokosów bez poszanowania kogokolwiek. Moje obruszenie nie dotyczyło tych, co od zera zaczynając zbudowali w pocie czoła firmy, bo tacy zazwyczaj pamiętają, co to znaczy harówka i szanują tych, co na nich teraz pracują.
Przepraszam, ale Rewolucjonistą nie jestem i nigdy nie będę i nie życzę sobie by mnie Pan nazywał ciemniakiem bo wszystko co mam to zarobiłem bez krętactw i pomocy nie potrzebuję. Tak naprawdę to trochę w życiu dostałem w dupę od komuchów i czerwonej pajęczyny, i wcale nie tęsknię za socjalizmem, bo teraz nie mogę narzekać żyję skromnie, ale godnie jak na warunki polskie. Dla podkreślenia poprzedniej mojej wypowiedzi może podam kilka przykładów Włościan, którzy dorwali się do władzy lub stali się posiadaczami. Przykład 1 sprawa duża polityczna i tylko przy pewnym układzie politycznym mogła zaistnieć. Firma P wygrywa przetarg na wykonanie pewnych prac w jednym z dużych resortów publicznych. Sprytna firma P wykonuje dokumentację i podnajmuje firmę S, która to dostarcza materiały do wykonania tego zlecenia i szuka innych małych, którzy będą w stanie już fizycznie wykonać te zlecenie. Na razie jest wszystko ok teraz kasa. Firma P za wykonanie zlecenia dostaje 100% a mali, którzy to fizycznie wykonali 3% (Jak to później określiłem szukali chłopców za 3%) - harówka im wyszła 1200 brutto na m. Czyli firma P ma do podziału z firmą S 97% minus koszty i podatki. Interes świetny. Przykład 2. Już nie polityczny, ale jegomościa naprawdę było stać na podniesienie ludziom kasy i nie zmuszanie ich do migracji. Pewien Pan zatrudnia w swojej firmie budowlanej około 100 osób o różnych umiejętnościach. Na jesieni 15 no można powiedzieć lepszych złożyło wypowiedzenia. Pan nawet nie spytał się o powód ich odejścia z pracy tylko był uradowany, że idzie zima a zatrudnienie spada. Nie skojarzył, że w Anglii zimy nie są tak srogie jak u niego i że ci wyszkoleni i znający fach robotnicy pojechali tam. Ciekawe, kogo zatrudni na wiosnę żeby na niego pracowali, bo na pewno tych 15 już nie znajdzie a innych, którzy znają się na robocie nie będzie tak łatwo znaleźć. Podobno chytry traci dwa razy.
To tylko dwa przykłady jak Włościanie i brudna krótkowzroczna polityka rozkłada to państwo.
Wracając do tematu to rady zakładowe może trochę opamiętają pracodawców. Bo polityków mamy takich jak widać, czyli lichych.

PS. Mam nadzieję, że nie pracuje Pan przy azbestach i jako nawrócony patriota zniszczony przez amerykańską machnę nie wróci Pan do kraju korzystać z kiepskiej, ale darmowej służby zdrowia, na którą płacę coraz większe składki.
pracownik najemny / 193.111.166.* / 2006-03-13 09:13
ciekawe gdzie Pan pracuje? Ile stworzył Pan miejsc pracy ???
jerzy / 83.14.99.* / 2006-03-10 21:02
tak jest! bardzo slusznie!
Prosze Panstwa, prosze sie nie denerwowac! PiS prowadzi aktywna polityke gospodarcza. Po prostu w chwili, gdy firma bedzie zatrudniala 40 osob, przedsiebiorca bedzie zakladal nowa i do niej zatrudnial nowych ludzi. W ten sposob powstana nowe firmy i wskazniki wzrosna.
To jak, z dawaniem mandatow za chodzenie po trawniku. Skutecznosc policji rosnie.
Czy juz Panstwo rozumiecie?
pozdrawiam,
popekjr / 2006-03-11 11:02 / Bywalec forum
to nie bedzie tak, jest prostrzy sposob. jesli ma sie firme to ja moge byc wlascicielem hurtowni a moja zona wlascicielem sklepu, moje dziecko wlascicielem 2-giego sklepu itd. itp. sam pracowalem w takiej firmie. :D "Populizm i Socjalizm" gora.
średni przedsiębiorca / 83.20.177.* / 2006-03-10 16:06
Popieram przedmówcę w 100%
czarnyrom / 83.11.15.* / 2006-03-10 20:56
Co jeszcze wymyśli PiS aby połozyć gospodarkę??
Przecież szykuje sie totalna zapaść. Trzeba niezwłocznie rozgonić to towarzystwo wzajemnej adoracji i rozliczeń , bez podstawowej edukacji ekonomicznej !!
szymon_g / 2006-03-10 15:59 / Bywalec forum
No to ja mam pytanie: czyja jest firma ? Od razu odpowiem - moja.
Kto ponosi ryzyko ? Też od razu odpowiem - ja.

I dlatego nie życzę sobie żeby jakieś związki czy rady pracownicze mi się wtrącały w negocjacje z klientami, w to czy jeśli jest sobie szef związku zawodowego, który nic nie robi w pracy i się opieprza to go chcę zwolnić... ale nie mogę bo jest tym tzw szefem.

W takim razie skoro są te tzw. związki i teraz jeszcze rady pracownicze i musze się z nimi liczyć, to może niech płącą część strat jeśli mi zablokują jakieś inwestycje czy cokolwiek innego. Może niech też odpowiadają swoim majątkiem za firmę, albo może niech sobie własną założą.
jj / 81.190.143.* / 2006-03-10 23:01
Nie zgadzam się z Panem szymonem_g, ponieważ równowaga i umiar musi być zachowany.
Będzie może to bat na niektórych cwaniaków i wyzyskujące korporacje, ale może dzięki temu społeczeństwo nie będzie w takim tempie ubożało. Czyli z czasem i Pan Szymon zapłaci mniejsze podatki i składki bo będzie mniej bezrobotnych, tylko najpierw trzeba coś dać żeby potem to odzyskać z zyskiem. Owszem można przez lobbing lub kopertę, ale nie o tym myślę a o zwiększeniu popytu wewnętrznego, przez bardziej sprawiedliwy podział zysków.
Czas wyzysku w tym kraju (niby europejskim) kiedyś musi się skończyć. Praca za marne 650 czy 800 złotych netto dla młodych ludzi wykształconych jest poniżająca, jakie mają perspektywy, jaką mają siłę nabywczą, chyba że mamy aspiracje isć w kierunku CHRL. Wystarczy popatrzeć na ilość kupionych nowych aut. Ktoś może powiedzieć, że Polak cwany bo używane auto mniej kosztuje, (tyle się nie traci na wartości użytkując takie :), ale każdy, kogo stać zarobić w ciągu 2 - 3 lat na nowe auto nie kupi przecież 10 - 15 letniego auta. Cofnęliśmy się tutaj do 1993 r. i śmieszne są tłumaczenia, że brak jest instrumentów ograniczających napływ tego typu aut albo, że nie można odliczyć vatu, bo sprzedaż aut luksusowych wzrosła a więc są tacy co ich ten vat nie interesuje. Rynek nie lubi pustki, blokowany napływ starych aut cłami przez 12 lat teraz nadrabia to dwunastokrotnie a siła nabywcza przeciętnego Kowalskiego powoduje, że po prostu go tylko na takie auto stać. Może te rady trochę opamiętają pracodawców, którzy wzbogacają się w tempie 100...300... krotnie szybszym jak jego pracownicy, którzy harują na niego, bo on Pan i Włościan, który nie jest w stanie na tyle zwiększyć popyt wewnętrzny, bo nie da rady kupić 365 koszul i tyle samo krawatów by mieć na każdy dzień inny. A jak już ma zamiar kupić jakąś, to snobizm mu nie pozwala by kosztowała mniej niż X00zł i koniecznie była jedna z francuskich. A później Włościan się dziwi, że to co wyprodukował się nie sprzedaje brak popytu wewnętrznego lub z jego usług nikt nie chce korzystać bo są za drogie, albo martwi że euro traci na wartości. Choć może za 10-15 lat to dzieci tych nowych posiadaczy, fabrykantów będą w ogromnym zakłopotaniu, bo kogo zatrudnią jak w Polsce zostanie Warszawa, kilka pracodajnych dużych miast i ogromna liczba prowincjonalnych emerytów (oni przyrostu naturalnego już nie są w stanie zwiększyć - pocieszające, że nie skorzystają z becikowego), na których trzeba będzie płacić ogromne podatki i składki emerytalne. Młodzi zdolni wykształceni, odważni, którzy nie chcą mieszkać w największej wiosce w Polsce co się zwie Warszawą rozpłyną się gdzieś po Europie i tam będą płacić podatki na angielskich czy hiszpańskich emerytów.
chester / 70.29.180.* / 2006-03-17 04:43
Co trujesz? O czym gadasz ? Uchlales sie to idz spac.Jakie auta? jakie krawaty? wiesz o co tu biega?jutro przeczytaj artykul glowny a potem poczytaj co tu nasmodziles jj
waz (usa) / 64.21.105.* / 2006-03-11 00:44
Hurra JJ!

Ty to chyb za duzo czytales o AURORZE i WIELKIEJ REWOLUCI PAZDZIERNIKOWEJ. Niestety wszystko to juz bylo i se ne vrati!

Ale dam ci rade - idz do kosciola po wsparcie. Nie zartuje. Tutaj w USA koscioly codziennie wydaja posilki glodnym i bezdomnym, rozdaja ubrania i prowadza inna dzialalnosc charytatywna.

PS.
Masz racje ==mlodzi zdolni, wyksztalceni i odwazni rozplyna sie gdzies po Europie i tam beda placic podatki== w Polsce zostana sami ciemniacy, tacy jak ty . Wowczas nie bedziecie mieli wyboru jak osobiscie zaczac pracowac na siebie.
emigrant96 / 83.225.185.* / 2006-03-12 16:18
A Ty z kolei, nie ubliżaj tym, którzy wyjechal bo nie dali sobie wmówić czerwonym, że są idiotami kiedy Ty uwierzyłeś (po raz n-ty) ich zapewnieniom w naprawę Państwa, oddając im władzę na kolejne 10 lat.
Oni ustąpili Ci miejsca, dali szansę na znalezienie pracy i wydźwignięcie się z "bagna bezrobocia".

- Nie musisz mi dziękować...
per / 83.8.34.* / 2006-03-11 00:42
Należy stworzyć mechanizmy które umożliwią wzrost popytu na siłe roboczą, a efektem tego posunięcia będzie wzrost płac. Przecież nie można stworzyć socjalizu w kapitaliźmie. Albo coś jest " białe" albo "czarne". Politycy z PiS powinni to wreszcie zrozumieć.
14116 / 84.40.169.* / 2006-03-10 21:49
jak ja pana rozumiem.odpowiedzialności żadnej ,ryzyka zadnefo ,ale do rzadzenia wszyscy. toż to pis i jego nieudacznicy
chester / 70.29.180.* / 2006-03-17 04:36
Ja chce byc wybrany do RADY!!!!!!!!!!! Orzechowe biurko ,teczka z oryginalnej swinskiej skory.Nareszcie !!Od tokarki do "Zarzadu".Ja pokaze temu wrednemu dorobkiewiczowi jak sie prowadzi dzialalnosc gospodarcza .Ja bede dzielil premiami swiatecznymi! Powolamy Fundusz wczasow Pracowniczych!
Bedziemy kontrolowac nasze zarobki! Bedziemy dysponowac Funduszem Zakladowym!Bedziemy organizowali manifestacje 1 majowe!!!Obejmiemy firmy na wlasnosc.Stworzymy "komuny ludowe"KTO JEST ZA?
KTO JEST PRZECIW? (NIE WIDZE)

Najnowsze wpisy