Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Problem z "pomostówką" dla maszynisty!!!

Problem z "pomostówką" dla maszynisty!!!

lppo / 2010-06-22 19:58
Witam
Chciałbym opisać tu problem, który dotknął mojego znajomego i skutecznie uniemożliwia mu przejscie na emeryturę pomostową.
Osoba ta przepracowała jako maszynista pojazdów trakcyjnych ponad 33 lata, spełnia wszystkie warunki a jedynym problemem jest i tu cytat z odmownej decyzji ZUSu:
"Z uwagi na fakt, iż nie przedłożył Pan orzeczenia o niezdolności do wykonywania prac jako maszynista pojazdów trakcyjnych wydanego przez lekarza medycyny pracy brak podstaw do przyznania emerytury pomostowej."
Zainteresowany juz nie pracuje jako maszynista, jest bezrobotny!

Kto ma w takim razie wystawić skierowanie do lekarza medycyny pracy jeśli nie ma pracodawcy? Czy można się zwrócić do ZUSu, żeby zlecił takie badanie?
Czy mozna bez skierowania przez pracodawcę uzyskać takie orzeczenie od lekarza medycyny pracy potrzebne ZUSowi?

Pracownicy ZUSu bezradnie rozkładają ręce i każą czekać do normalnej emerytury...
Wyświetlaj:
Były maszynista / 87.206.54.* / 2013-09-17 11:07
O ile mi dobrze wiadomo,to decyzja lekarza medycyny pracy powinna być wydana w trakcie wykonywania pracy na stanowisku maszynisty,a nie po zmianie charakteru pracy z innego powodu lu zwolnienia z firmy.
kibic / 83.30.147.* / 2013-10-28 15:10
Nieprawda.Zaświadczenie może być wydane z aktualną datą/jest wyrok/,bo skąd mogłeś wiedzeć przed 2008 rokiem że będzie taka ustawa i taki zapis??!!!
wiwan / 2013-10-29 10:59
Racja. Jak również z tego powodu, że ustawa o e. pomostowych NIE mówi o tym, kiedy taka niezdolność ma być orzeczona, tj. nie ma warunku bezpośredniości następstw okoliczności:
praca w war. szcz>>orzeczenie>>wniosek emerytalny,

jak jest to np. przy św. przedemerytalnym, czy. e. wcześniejszej tzw. pracowniczej.
wiwan / 2010-06-24 09:52
Rzeczywiście jest wymóg takiego orzeczenia- znajomy chciał otrzymać pomostówkę na zasadzie 'uregulowań szczególnych'- bo w wieku 55 lat, podczas gdy "normalnie" pomostówka przysługuje w tych szczególnych zawodach w wieku lat 60.
Mówi o tym art. 9 Ustawy o emeryturach pomostowych
( warto poznać cały tekst, nie jest długa:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;19;grudnia,dziennik,ustaw,2008,237,1656.html)
Zatem:
1. Jeśli od daty decyzji odmownej ZUS nie minęło 30 dni- nie uprawomocniła się ona, należy wycofać wniosek emerytalny, zdobyć orzeczenie i złożyć ponownie wniosek emerytalny)
2. Jeśli jest później- pozostaje droga odwołania i wniosku o dopuszczenie nowych dokumentów.

ZUS do orzecznika MP nie kieruje, nie ma listy lekarzy MP uznawanych przez ZUS. Zatem z posiadaną dokumentacja medyczną należy udać się do lekarza MP komercyjnie, pewnie za 100-150 zł. Najlepiej by był to orzecznik ( o ile był ludzki ;-) z ośrodka, w którym znajomy dokonywał 'przeglądów okresowych', gdy jeszcze pracował.

Najnowsze wpisy