Forum Forum ubezpieczeńInne

PROBLEM Z UBEZPIECZENIEM

PROBLEM Z UBEZPIECZENIEM

KASIA907 / 37.31.39.* / 2012-11-20 00:26
WITAM,KILKA DNI TEMU OKAZAŁO SIĘ PODCZAS WIZYTY U STOMATOLOGA,ŻE JEST PROBLEM Z MOIM UBEZPIECZENIEM. PANI STOMATOLOG ZAPROPONOWAŁA KONTAKT Z NFZ,TAK TEŻ ZROBIŁAM. PO POWROCIE DO DOMU ZADZWONIŁAM DO NFZ I PEWNA PANI POWIEDZIAŁA MI,ŻE PRAWDOPODOBNIE PRACODAWCA MĘŻA NIE ZGŁOSIŁ MNIE I NASZEGO SYNA DO UBEZPIECZENIA.KONTAKTOWAŁAM SIĘ Z PRACODAWCĄ MĘŻA,KTÓRY ZAPRZECZAŁ WSZYSTKIEMU,ALE DZIŚ UZNAŁ,ŻE NIE WIEDZIAŁ IŻ TRZEBA WYPISAĆ ZCNA I STWIERDZIŁ,ŻE TO NIE JEGO WINA. OBAWIAM SIĘ,ŻE BĘDĘ MUSIAŁA ZAPŁACIĆ ZA LECZENIE,A CHODZI O OKRES OD LUTEGO 2012 DO DZIŚ. CO MAM ROBIĆ?? POSIADAM KSIĄŻECZKĘ RODZINNĄ,KTÓRĄ PRACODAWCA MĘŻA PODBIJAŁ CO MIESIĄC,ALE TO PODOBNO NIE MA ZNACZENIA.PROSZĘ O PILNĄ POMOC. CO MAM ROBIĆ? POSIADAM UMIARKOWANY STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI,WIĘC GDYBYM WIEDZIAŁA,ŻE PRACODAWCA MĘŻA NIE ZGŁOSIŁ MNIE DO UBEZPIECZENIA,TO ZGŁOSIŁABYM SIĘ DO GOPS-U,BO ODBIERAM ZASIŁEK STAŁY I ONI BY MNIE UBEZPIECZYLI. BARDZO PROSZĘ O RADĘ. CZY TO JA BĘDĘ MUSIAŁA ZA WSZYSTKO PŁACIĆ?
Wyświetlaj:
KASIA781 / 37.30.43.* / 2012-11-21 17:04
MĄŻ NICZEGO NIE WYPEŁNIAŁ,ALE CZY PRACODAWCA POWINIEN MI PODBIJAĆ KSIĄŻECZKĘ RODZINNĄ,KIEDY NIE BYŁAM ZGŁOSZONA DO UBEZPIECZENIA?
wiwan / 2012-11-22 12:08
No więc wszyscy winni:

- mąż miał taki obowiązek i termin 7 dni na zgłoszenie u pracodawcy członków rodziny do ub. zdrowotnego, którzy nie mieli innego tytułu do ubezpieczenia.
Termin liczony od jego zatrudnienia albo utraty ubezpieczenia przez Panią- w zależności co nastąpiło wcześniej.
- pracodawca- nie powinien podbijać książeczki rodzinnej, skoro nie dokonał zgłoszenia rodziny w ZUS- bo poświadczał nieprawdę. Dodatkowo- nawet jeśli by zgłosił- mógł podbijać tylko książeczkę męża z wpisaną Panią i synem, a nie Pani starą ( z innego zatrudnienia ) książeczkę.

- w tej sytuacji świadczeniodawca ( ów stomatolog ) może dochodzić od Pani pokrycia kosztów wizyty, chyba że jednak GOPS zgłosił Panią z automatu- ale reakcja w przychodni stomatologicznej wskazuje, że niestety nie.

Na koniec- w praktyce takie dochodzenie zwrotu kosztów jest rzadkie, nie należy martwić się na zapas i dokonać jak najszybciej zgłoszenia czy to poprzez męża, czy poprzez GOPS.
eme / 83.238.233.* / 2012-11-20 07:21
Niech złoży korekte
KASIA781 / 46.204.63.* / 2012-11-20 10:39
Twierdzi,że może to cofnąć o tydzień. Dla mnie to i tak za mało,ponieważ przez cały ten okres korzystałam z opieki kilku lekarzy. Dziękuję za odp. Pozdrawiam
eme / 83.238.233.* / 2012-11-21 09:24
Napisz do nika ..wiwan on jest specem od ZUS-u
wiwan / 2012-11-21 16:12
Sam się odzywam i nie jestem specem :-).

Wszystko rozbija się o to, czy mąż pisemnie o zgłoszenie członków rodziny przez pracodawcę, który jest płatnikiem składek wystąpił. Musiał napisać pismo z podaniem personaliów, w tym PESELi. Często po prostu robi się to od razu na ZCNA.
Jeśli tak- wina jest pracodawcy i wszelkie konsekwencje (również ewentualne finansowe powinien on ponieść).
Jeśli nie- to wina męża, pracodawca rzeczywiście może zgłosić do ub. tylko na 7 dni wstecz.

Najnowsze wpisy