Forum Forum inwestycyjneFundusze

Problem z wybraniem funduszu POMOCY

Problem z wybraniem funduszu POMOCY

stanman / 2007-07-22 17:42
Witam, chiałbym zainwestować 30 tyś, w fundusze, niestety do konca nie jestem pewien w jaki fundusz powinienem zainwestować. Wiem ze nie bedzie to na pewno jeden fundusz a kilka. Co sadzicie o zainwestowaniu w taki sposób
1) 10 tyś na fundusz PKO Akcji Małych i Średnich Spółek
2) 10 tys Lukas Dynamiczny Polski
3) 10 tys PZU Zrównoważony
Nie wiem czy tak podzielic kase, czy nie za duzo jak na poczatek w fundusz akcji, czy moze te kwoty jeszcze bardziej podzielic na kilka funduszy akcji np. BPH Akcji Dynamicznych lub Pioniera Małych i Średnich.
I jeszcze jedno czy wstrzymać sie z zakupem funduszy do korekty czy kupowac juz teraz??? Słyszalem ze pod koniec śierpnia ma byc korekta i co teraz zrobic, kupic czy trzymac pieniadze na lokacie 3,5 % ?? CZy moze zakupic jakis fundusz w mBanku, ale który???czytalem ze nie maja prowizji. Prosze poradźcie mi co powinienem zrobic. Te 30 tysiecy chciałbym zainwestować na okres 1-2 lat.
Wyświetlaj:
TaS / 2007-07-23 17:01 / Tysiącznik na forum
mbank wez na pewniaka :)

co do portfela to sugerowałby ma dwa lata nie wchodzic tak w gorący papier, moze wiecej obligacji?

no i nie zapominaj o zagranicy... to dobra dywersyfikacja.
sebastian.drutowski / 2007-07-23 15:18 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Nie wiem czy czytałeś prospekty funduszy inwestujących w akcje. Rekomendowany czas inwestycji jest zwykle w przedziale 4-5 lat. Jeden rok przy takim składzie portfela to może być za mało na odrobienie potencjalnych strat. Ja inwestując w fundy zawsze zakładam minimum 2-letni okres inwestycji i tyle Ci też sugeruje, bo jeżeli będą na giełdzie spadki bardzo się rozczarujesz.Jak na tak krótki okres (minimum 2-letni) ja bym portfel podzielił w proporcji 25% część akcyjna i 75% część mieszana (hybrydowa):
15.000 jakiś fundusz aktywnej alokacji (np. Uniaktywna alokacja). Jest to fundusz stabilnego wzrostu, ale w razie długotrwałego odwrócenia trendu na giełdzie na wybitnie spadkowy masz większą ochronę, bo zarządząjący nim mogą w ogóle wyjść z akcji, czego nie da się zrobić z tradycyjnymi funduszami zrównoważonymi i stabilnymi,
10.000 Lukas dynamiczny (ma bardzo dobre zarządzanie i małe spadki podczas korekt)
5.000 jakiś jeden fund akcyjny (może być np. Leg Mason akcji z mbanku albo Noble Fund Akcyjny (fundusz nowy, ale chyba z najlepszą w tej chwili kadrą zarządczą w Polsce).
W ogóle na twoim miejscu nie wchodził bym w żadne fundy typu Miś (masz zbyt krótki czas inwestycji).
Ten przykładowy 2-letni portfel jest bezpieczniejszy od Twojego, ale i tak dalej jest dość ryzykowny, bo nawet 15%-20% spadku inwestycji przy wyjątkowej niekorzystnej sytuacji na giełdzie wykluczyć nie można. Jeżeli nie akceptujesz żadnego ryzyka to zostają tylko fundy bezpieczne czyli obligacyjne i pieniężne, no i może tradycyjne stabilnego wzrostu.
Wrzuć sobie może na początek 5.000 tyś. z podziałem na poszczególne fundusze i zobacz przez 3,4 miesiące jak Ci będzie szło. Jak będziesz zadowolony możesz doinwestować resztę w kolejnych np. trzech transzach pięciotysięcznych powiedzmy w miesięcznych odstępach.
stanman / 2007-07-23 21:33
Dziekuje za trafne podpowiedzi. Zdecyduje sie na minimum 2 letni portfel. Co Pan sadzi gdyby zawierał on nastepujace fundy: pierwsza partia na zrównoważone
Lukas Dynamiczny - 5 tys
Arka BZ WBK ZRów - 5 tys
PZU Zrównoważ - 5 tyś
Stabilne:
SEB-4 ---- 5 tyś
Uniaktywna Alokacja - 5tyś

Akcyjne:
DNS TOP 25 - 5tys
LEgg MAson - 5 tys

W nastepnej kolejności nastepne 5 tysiecy bym wplacil na fund
Pioneer Akcji Rynków Wschodzacych, czy lepiej nie wchodzić w te rynki, wiem ze jest to nowy fundi moze miec duze wachania w jedna jak i w druga strone. Ale moze w przeciagu 2 lat te 5 tysiuecy cos zarobi na siebie.
Prosze napisac czy dobrze dobralem portfel czy za duzo jest w nich fundow akcji i moze przerzucić 5 tyś na jakiś zrownoważony. I czy to już jest ten moment ze jest korekta i nalezy przymierzac sie do zakupu akcji. CZy kupować jak Pan pisze co miesiac jeden fund po 5 tysiecy czy co kilka tygodni dokładac do fundu po 1 tyś zł aż do tych 5 tyś zł. Dziekuje z góry za pomoc pozdrawiam.
sebastian.drutowski / 2007-07-24 12:16 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Zamiana funduszy akcyjnych na zrównoważone niewiele da. Jeśli na giełdzie będzie się źle działo, straty też będą w fundach zrównoważonych, tyle że trochę mniejsze, niż w akcyjnych. Do tego wymienił Pan aż trzy fundy zrównoważone. Dodatkowo Arka i Lukas są z tego samego towarzystwa (BZ WBK TFI) i inwestycja w oba nie będzie już dywersyfikacją. Fundusz DWS TOP 25 jest funduszem kategorii małych i średnich spółek. Miał duże zyski ostatnio, ale proszę popatrzeć na niego w kategorii kilkuletniej (przez długie okresy nie szło mu zbyt dobrze). Według mnie jest to fundusz super ryzykowny, ryzykowniejszy od tradycyjnych miśków. Pioneer Akcji Rynków Wschodzacych to fundusz funduszy, czyli nabywa jednostki już istniejących dwóch funduszy zagranicznych należących do Pionieera. Jak dla mnie jest bardzo ryzykowny, bo dochodzi do tego jeszcze ryzyko kursowe.
Sytuacja na giełdzie jest w tej chwili bardzo niepewna, mogą być dalsze wzrosty, ale i mega korekta też się może przytrafić. Pan relatywnie chce zainwestować dość sporą gotówkę i to do tego agresywnie i jeszcze na dość krótki okres (do dwóch lat). Nie muszę chyba mówić, że ryzyko jest bardzo duże. A może powinien pan spojrzeć na to inaczej. Podzielić tą gotówkę na dwie części po 15tyś. Jedna część to był by taki żelazny kapitał, czyli bezpieczne fundusze pieniężne i obligacyjne i ulokował by to Pan sobie na dwa lata. A przy drugiej części zrobił, by Pan sobie założenie minimum trzyletnie i można by tu było trochę agresywniej poinwestować (np. 60% część akcyjna i 40% część mieszana ). Na tej części bardziej agresywnej uczył by się Pan po prostu przez np. rok. Jeśli by Pan uznał potem, że jest dobrze i chce pan inwestować na dłuższą metę to mógł by Pan przenieść stopniowo jakąś część gotówki lub nawet całość , z tej części pieniężno-obligacyjnej do części agresywniejszej (akcyjno-mieszanej). Dodatkowe kwoty, które by się Panu w międzyczasie pojawiały dokładał by Pan po równo do części agresywnej i bezpiecznej.
Do części bezpiecznej polecam Panu wybrać coś z oferty (maksymalnie trzy) następujące fundusze:
obligacyjne (AIG Obligacji, Arka Obligacji, Skarbiec Depozytowy (dłużny),
rynku pieniężnego (AIG Pieniężny, UNIWIBID, Idea Premium).

Przykładowy porfel:

A: Część bezpieczna (obligacyjno-pieniężna) - 2 lata inwestowania
6.000 AIG Pieniężny,
4.500 Idea Premium,
4.500 Skarbiec dłużny (depozytowy)
(Tu może pan wrzucać większe kwoty np. dwie transze po 7.500 w odstępach miesięcznych)

B: Część akcyjno-mieszana - minimum trzy lata inwestowania
5.000 Leg Mason Akcji
2.000 PZU MiS
1.000 Arka Europy Wschodniej
4.000 Lukas Dynamiczny
3.000 UniAktywna Alokacja
(Tutaj inwestował bym stopniowo, czyli maksymalnie po 1.000-2.000 w odstępach np. 10-tygodniowych-wtedy uśredni Pan wynik. Jak Pan dojdzie do pewnej wprawy, to i w tej części będzie można robić pewne przesunięcia pomiędzy poszczególnymi funduszami. Ale na początku jak by Pan doinwestowywał to zawsze dobrze jest pilnować wyjściowych proporcji i zawsze doinwestowywać tak, aby proporcje pomiędzy poszczególnymi funduszami, jak i grupami funduszy zostały zachowane. Tam gdzie się da dobrze jest kupować przez mbank-szkoda po prostu płacić prowizji. I na koniec jeszcze najważniejsza rada, która będzie cytatem z innego uczestnika tego forum - TaSa i pod którą ja też się podpisuję obiema rękami: "najpierw nauka, dopiero potem prawdziwe inwestowanie") :)).
stanman / 2007-07-25 19:59
Dziękuje za tak fachowa podpowiedz. Ma Pan racje ze powinienem zrobic sobie dwa portfele po 15 tys, jeden bardziej drugi mniej agresywny. Są to moje pierwsze inwestycje w funduszach i cały czas sie ucze, dlatego bardzo chętniej korzystam z podpowiedzi osób które w tym siedzą i się na tym znają.
Mam jedno spostrzeżenie, napisał Pan ze w części A powinienem zainwestować w fundusze obligacyjno-pienięzne. są one bezpieczne i stabilne jest tylko jedno ale a mianowicie to ze ja ja te 30 tyś trzymam w ING-u na koncie oszczędnościowym którego oprocentowanie wynosi 3,5% a to tyle samo albo minimalnie mniej niż w tych funduszach zaproponowanych przez Pana ( wariant A) więc nie wiem czy byłby sen wpłacac na to samo oprocentowanie co mam połowy kasy. Poszukałem funduszy stabilnych na które to pieniadze mógłbym wpłacić. Są to fundy:

- Cu Stabilnego Inwestowania 5.000
- AIG stabilnego wzrostu 5.000
- Arka BZ WBK Stabilnego Wzrostu 5.000
Nie wiem czy dobrze myśle czy dobrze je wybrałem, prosze mnie skorygować jak by było coś zle.

Wariant B pozostałby bez zmian i środki wpłacałbym tak jak Pan pisze po 1-2 tys co 10 tygodni. Chciałbym jak najwięcej funduszy kupić w Mbanku aby nie płacić prowizji.
Co Pan sądzi o portfelu A???
Dziękuje za odpowiedz.
sebastian.drutowski / 2007-07-25 22:28 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Ja bym jednak mimo wszystko zdecydował się przenieść tą pierwszą część do funduszy bezpiecznych. Wychodzę zawsze z założenia że zawsze np.4,5% to więcej niż 3,5%. Fundusze stabilne, o których Pan pisze nie są tak bezpieczne jak obligacyjno - pieniężne. Fundusze stabilnego wzrostu mają w swoim portfelu do 30% akcji i też tracą (wystarczy prześledzić ich wyniki podczas trwającej od dwóch tygodni korekty). Taki fundusz mógłby być, ale np. w części B, zamiast np. funduszu aktywnej alokacji. Mam nadzieję, że śledzi Pan sytuację na giełdzie - jest bardzo niespokojnie. Nie wiadomo nawet w jakim kierunku potoczą się wydarzenia. Umieściłem w Pana przykładowym portfelu fundusz PZU MiS. Jeśli by Pan wszedł w niego teraz, to straty murowane (małe spółki tracą najbardziej, a dna ciągle nie widać). A tak czytając posty innych forumowiczów można zauważyć, że przynajmniej część z nich siedzi w Miśkach po uszy i to często kupionych na górce, po maksymalnych wycenach jednostek. Pragnę Panu uzmysłowić ryzyko inwestycji w krótkim terminie, bo np. w perspektywie dwóch lat na funduszach akcyjnych będzie można zarobić. Jeśli nie chciał by Pan z jakichś powodów typowego miśka część B można by było trochę zmodyfikować i uczynić nieco bezpieczniejszą. Miśka zastępuje np. Unikorona Akcji (ten fund może nie zapewnia najwyższych stóp zwrotu, ale inwestuje tylko w duże spółki, a i renoma towarzystwa też robi swoje). Nie może wtedy zostać aktywna alokacja z oferty towarzystwa Union Investment, bo zakłócona zostaje zasada dywersyfikacji (dwa produkty tego samego towarzystwa inwestujące w ten sam segment rynku akcji). Mógłby ją zastąpić wspomniany przez Pana Cu Stabilnego Inwestowania (tylko proszę pamiętać, że trzeba za niego zapłacić prowizję) lub jakiś inny z oferty mBanku np. AiG Akcji, lub Alianz Aktywna Alokacja. Wtedy część B wyglądała by następująco:
5.000 Leg Mason Akcji
2.000 Unikorona Akcji
1.000 Arka Europy Wschodniej
4.000 Lukas Dynamiczny
3.000 Cu Stabilnego Inwestowania lub AIG Stabilnego wzrostu lub Alians Aktywnej Alokacji
I jeszcze jedna rada - inwestować powoli z rozmysłem, tak żeby uśrednić wynik zakupowanych jednostek. W niektóre fundusze z Mbanku można inwestować niewielkie kwoty (nawet po 100, czy 50pln), szczególnie dotyczy to tych dwóch funduszy akcyjnych Leg Masona i Unikorony. Zainwestować i poczekać, poobserwować. Pobawić się tam gdzie się da na minimalnych kwotach i dopiero po jakimś miesiącu, półtora rozpocząć prawdziwe inwestowanie.
Pozdrawiam i życzę cierpliwości w inwestowaniu.
sebastian.drutowski / 2007-07-26 17:12 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Jak Pan napisał, że ma konto w ING Banku, przypomniał mi się jeszcze jeden bardzo dobry fundusz aktywnej alokacji. Jest to fundusz ING Selektywny Plus (według mnie trochę lepszy od UNIaktywnej Alokacji, czy Alianza Aktywnej Alokacji) inwestujący tylko w okazje giełdowe, z dużym potencjałem zysku i niewielkim ryzykiem inwestycyjnym na poziomie funduszów stabilnego wzrostu. Mogła by być to jakaś alternatywa dla ostatniej pozycji w Pana przykładowym portfelu w części B. Trzeba zapłacić tylko prowizję. Od
3.000 to by było 4%.
stanman / 2007-07-26 21:50
Sledzac giełde można zaobserwować straszne duże spadki. Inwestowanie teraz w fundusze jest strasznie ryzykowne a tym bardziej w fundusze akcyjne. Mysle ze jak bede cos wplacał w najbliższym czasie to tylko chyba wpłace w fundusze w wariancie A.
Co Pan mysli gdybym zmienił proponowane przez Pana te fundusze obligacyjne na:

4500 AIG OBLIGACJI
4500 Skarbiec Depozytowy
6000 Pionier Dochod MIX20

Przed napisaniem pierwszego posta czyli jakieś 2 tygodnie temu chciałem cale 30 tys wplacic na 3 fundusze akcyjne, na szczescie tego nie zrobilem, a czytajac to forum i dzieki Pana fachowym rada nabrałem dystansu i pokory do Miśków i inwestowania w fundusze.
Prosze napisac czy podane dzisiaj przeze mnie fundusze nie są ryzykowne i mogłym wplacic na nie częsć tych 30 tys. Dziekuej i pozdrawiam
sebastian.drutowski / 2007-07-30 13:47 / "Uznany doradca inwestycyjny"
AIG Obligacji i Skarbiec Depozytowy jak najbardziej może zostać. Nie polecam Pioneera Dochodu Mix 20, akurat do części A, bowiem jest to fundusz, który zaliczany jest do grupy funduszy stabilnego wzrostu. W swoim portfelu ma aż do 20% akcji i w czasie korekt, czy bessy będzie miał bardzo duże wahania. Część A ma być bezpieczna, więc nie warto wprowadzać tu funduszy, które w słabszych okresach na giełdzie będą tracić. Jeśli Pan nie chce Ideii Premium, można wziąść np. Uniwibid towarzystwa Union Investment. W fundusze z grupy A jak najbardziej można zaczynać już inwestowanie.
Jeśli Pan chce zobaczyć w akcje którego indeksu giełdowego inwestuje dany fundusz proszę wejść na prospekt emisyjny danego funduszu i znaleźć informację o tzw. benchmarku. Benchmark jest pewnym wskaźnikiem ekonomicznym, który pozwala ocenić wyniki zarządzania danym funduszem w korelacji do ruchów danego indeksu giełdowego (czyli indeksu z którego akcje stanowią większą część portfela inwestycyjnego danego funduszu) w jakimś tam okresie. Oczywiście benchmark nie odnosi się tylko do części akcyjnej portfela danego funduszu, ale również np. do jego części obligacyjnej czy depozytowej. W przypadku np. funduszu Leg Mason jego benchmark wygląda następująco:
a) miesięczna zmiana indeksu giełdowego WIG z wagą 0,8
b) średnia artymetycznej ze średnich ważonych rentowności bonów skarbowych 13-tygodniowych z wagą 0,2.
Czyli patrzy Pan sobie np. na dzienne zmiany indeksu giełdowego WIG i porównuje ze zmianami wartości jednostki uczestnictwa funduszu Leg Mason. Proszę pamiętać, że jest to tylko jakiś punkt odniesienia i te zmiany dzienne wartości uczestnictwa jednostek danego funduszu różnią się często (i to nawet znacznie) od ruchów dziennych danego indeksu giełdowego. Pozdrawiam
stanman / 2007-07-29 10:11
Oczywiscie, w portfelu A nie podał Pan wszystkich funduszy obligacyjnych, rozłożył je Pan na fundusz pieniężny i dwa obligacyjne. Czy dobrze bym zrobił gdybym fundusz IDEA Premium zamienił a Pioniera Dochodu Mix 20? Prosze napisac jak zobaczyć który z funduszy ma w sobie duży pakiet spółek z WIG20 czy WIG40.
fazik / 2007-07-22 18:26 / "Gpw-racer"
o ile pamięć mnie nie myli to PKO MiS zamknięty jest..... (nie przyjmuje wpłat)

co do sposobu rozproszenia ryzyka nie będę się wypowiadał bo nie stosuję takowego a kiedy wchodzić? tego najstarsi górale nie wiedzą. Jak czujesz że spadki mają się ku końcowi to możesz zacząć małymi kwotami wchodzić (będziesz "uśredniał" cenę zakupu. Jeśli uzyskasz pewność że to już dno korekty, to wrzucisz resztę $$$.... ale kto to wie.
stanman / 2007-07-22 20:59
Czyli najlepiej wplacac na razie po malej kwocie na te fundusze i co jakis czas dokupować reszte. A co sadzisz o funduszu Noble i Leg Mason?? A moze cała kwote zainwestowac z fundusze zrownowazone i stabilnego wzrostu bo ich korekta w najmiejszym stopniu dotknie. Sam juz nie wiem co robic czy inwestowac czy wstrzymac sie jeszcze.
fazik / 2007-07-22 21:39 / "Gpw-racer"
o Noble nie wiem nic, Legg Mason Akcji miałem swego czasu ale przegrał w moim rankingu i przeniosłem do PZU.

Zrównoważone? Owszem korekta mniej dotyka ale i wzrosty mniejsze.

Odpowiedz sobie na pytanie : Jakim "ryzykantem" jestem. Ile mogę stracić ....

inwestycyjne instrumenta przyrównał bym do alkooli:
- akcyjne : wódki i koniaki
- obigacje i nieruchomości: wina i szampany
- pieniężne i papierów dłużnych: piwa i portery
- lokaty? --- piwo "bezalkoholowe"

i zmiksuj Waść sobie teraz impreskę, co podasz, co z czym zmieszasz...... od tego finał zależy.

przy pierwszym -- szybka ostra jazda ale i finał nieobliczalny
wina? owszem zacne trunki..... choć i sikacz się może rafić
piwa? no tu można prawie bez umiaru i do woli...
bezalk.... gwarancja ...... "smaku" jedynie.....

można oczywiście drinki robić...... jak ktoś umie i dobierze to i w smaku i w mocy wyśmienite ale jak przedobrzysz? to albo smak do d..... albo cero fanu.

fundy zrównoważone to takie gotowe drinki z półki......

oj się rozmarzyłem przy niedzieli

P.S.
A gra na parkiecie to jak impreska z samogonem hehe?
stanman / 2007-07-22 22:25
Fajne porównanie, szczerze piszac to ja piwa nie lubie ale z wódka przesadzac tez nie mozna. A tak serio gdybyś zaczynał inwestować i miał 30 tyś do zainwestowania to jaki byc wybrał portfel?? Ryzykantem dużym to ja raczej nie jestem i chyba przy poczatkach to nie ma co inwestowac w fundy agresywne. Czy te fundy kupowane w mbanku to dobra lokata ???
Pozdrawiam i zycze udanej koncowki niedzieli
R.A.F. / 83.4.2.* / 2007-07-23 21:53
Może warto byłoby w twoim przypadku wejść w jakiś subfudusz, w dodatku pod parasolem. Dzięki temu bedziesz miał mozliwość bardzo latwej zmiany funduszu i to bez ponoszenia dodatkowych opłat i kosztów. Ostatni czytałem na stronie Union Investment, że przyszykowali jakaś taką ofertę UniMax - może warto byłoby ją przejrzeć? Sam się do niej przymierzam...
fazik / 2007-07-23 08:10 / "Gpw-racer"
mbank jedynie "pośredniczy" w kupnie jednostek różnych TFI....

a tak serio to jestem wybitnym ryzykantem (street racing itp...) więc władował bym się agresywnie całą gotówką, jedyne pytanie to kiedy...... dziś mamy korektę od tygodnia ponad.... czy to jej koniec? nie wiem.... gdybym dzis miał do dyspozycji Twoje 30 000 to bym codziennie podkupywał za 3000-5000 ..... ale podkreślam, to wyłącznie moja prywatna opinia. Nie jestem żadnym analitykiem giełdowym.

Możesz rozważyć spacer do jakiejś firmy doradczej i posłuchac co mają do zaoferowania (wysłuchałem ich ale nie skorzystałem....)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy