Forum Forum prawnePracy

problem ze stawka na umowie o pracy

problem ze stawka na umowie o pracy

emix000 / 83.29.170.* / 2015-02-19 22:02
witam! mam pewien problem z umową o pracę. Jestem zatrudniowy w firmie w ramach robót publicznych z urzędu pracy. Jest to moja druga umowa o pracę w ramach robót publicznych. Pierwszy raz w umowie miałem wynagrodzenie 1800zł brutto. Tym razem mam 1350 brutto + lata pracy + premia. I tak się zastanawiam teraz czy pracodawca może mi nie wypłacić tej premii? mimo że minimalna krajowa w tym roku to 1750brutto.
Wyświetlaj:
emix000 / 83.26.240.* / 2015-02-20 16:59
czyli pracodawca nie ma prawa nie wypłacić mi minimalnej krajowej. Dziękuje za pomoc
szklarek / 2015-02-21 07:41
Tak właśnie- przy oczywiście:
- 1/1 etatu,
- całym miesiącu zatrudnienia i
- braku w tym czasie chorobowego.
emix000 / 83.29.40.* / 2015-02-23 17:38
dzieki wielkie za pomoc ;)
szklarek / 2015-02-20 12:34
Zapis bardzo egzotyczny, i to nie w kontekście premii, ale w kontekście składnika 'lata pracy'.

Premia oczywiście może być niewypłacona, jeśli nie zostaną spełnione warunki jej uzyskania za dany okres, za który byłaby należna.

Warunki uzyskania premii muszą być jasno zebrane/wyjaśnione/uregulowane- albo w samej umowie, albo w zakładowym regulaminie wynagradzania, albo premiowania- tak by nie było tu uznaniowości, jak w przypadku nagrody, zwanej błędnie premią uznaniową.

Niezależnie od powyższego- jeśli premia nie zostanie wypłacona, albo wypłacona w wysokości zmniejszonej (też zgodnie z jej uregulowaniem)- pracodawca musi za taki miesiąc uzupełnić wynagrodzenie do płacy minimalnej- bo zmusza go do tego art. 7 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Oczywiście ma zastosowanie proporcjonalne zmniejszanie płacy minimalnej do wymiaru etatu.

Najnowsze wpisy