Forum Forum podatkowePIT

umowa o dzieło!!! problem!!!

umowa o dzieło!!! problem!!!

skomentuj
jarremek / 83.27.165.* / 2009-03-15 22:01
Mam mały problem z którym nie mogę sobie poradzić. otóż dostałem od zleceniodawcy PIT11 ( ze sporym opóźnieniem) na którym wg mnie jest błąd. praca którą wykonywałem miała koszty uzyskania dochodu w wysokości 50 % z racji praw autorskich. jednakże zleceniodawca wpisał mi je do komórki odpowiedniej zwykłej umowie z 20% kosztami uzyskania. jak wypełniam swojego PITa wg wzoru PIT11 wyskakuje mi błąd i program oblicza tylko 20%, a jeżeli wpiszę w odpowiednią komórkę wtedy mój PIT się różni od przesłanego przez zleceniodawce. Jak to rozwiązać?

Pani w US powiedziała: "zaskoczył mnie pan, nie wiem"
Wyświetlaj:
babcia723 / 31.178.4.* / 2015-03-11 09:54
jeże li były o prawa autorskie w skrucie definicja praw autorskich-to przepisy które chronią pracę twórczą autora przed tym aby nikt nie kopiował i nie sprzedawał i wtedy pit 11 pole 53-56.Jeżeli natomiast wykonał pracę autorską na rzecz zleceniodawy czyli zawarł umowę o dzieło/poprostu sprzedł/ to koszty 50% a w pit 11 należy wykazać w polu45=48 bo jest to działalność wykonywana osobiści
belladonna / 2009-03-16 18:00 / Tysiącznik profesjonalny
Bo jak wpisujesz w miejsce umowy zlecenie, czy umowy o dzieło to program domaga się 20% KUP od przychodu. Masz jakieś dowody na to, że to był przychód z praw autorskich?
jarremek / 77.112.75.* / 2009-03-17 09:00
no taki w postaci PIT 11 od zleceniodawcy. jest na nim obliczony 50% KUP tyle że On wpisał to w złej rubryce(nie wiem czym on to wypełniał) a mianowicie w rubrykach odpowiednich 20%kup. jak wpisuje w te rubryki co on wpisał to mi wyskakuje niezgodność bo program oblicza 20%KUP . Nie wiem czy tak o mogę sobie zmienic rubryki względem PIT 11

poza pit11 innego dowodu nie mam
belladonna / 2009-03-17 17:16 / Tysiącznik profesjonalny
To się zwróć do wystawcy, żeby skorygował PIT-11 skoro zastosował KUP 50% to powinno to być wykazane w wierszu 10, a nie 6 PIT-11. Bo w 6 KUP są 20% :-))

Ustawa pdof
Art. 18. Za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
wtmx / 83.30.177.* / 2009-03-17 09:35
Mętnie piszesz i trudno ci coś poradzisz. Zatem w otrzymanym PIT-11 jest KUP w wysokości 50% (co byłoby dowodem że to był przychód z praw autorskich) czy nie? PIT-11 ma rubryki ponumerowane a kolumny oznaczone literami. Napisz proszę co ci naprawdę zleceniodawca wpisał w których rubrykach, i który to zapis jest, wg ciebie, w złej rubryce.
jarremek / 77.115.123.* / 2009-03-17 18:40
czyli jedynym sposobem jest prośba o korektę zleceniodawcę?

problem jest dokładnie taki jak opisała belladonna( dzięki za zrozumienie mojej pokręconej historii)! dziękuje wszystkim za pomoc.
belladonna / 2009-03-17 21:13 / Tysiącznik profesjonalny
No płatnik nie będzie miał wyjścia, bo POLTAX nie przyjmie takiej jedenastki z przychodami w wierszu 6, a zastosowanymi KUP 50%. Raczej wezwą płatnika celem wyjaśnień, czy błędne KUP, czy błędna rubryka (ale jedenastki później się wprowadza, dlatego Ty zgłoś mu problem, niech zrobi korektę, jeśli Twoje przychody były z art. 18, a nie z art. 13 pkt 8) :-))
skomentuj

Najnowsze wpisy