Forum Forum prawnePracy

procedura zamkniecia dzialanosci

procedura zamkniecia dzialanosci

party_soft / 2013-04-22 08:36
Moze ktoś mi napisać jaka jest procedura zamknięcia działalności gospodarczej? Obecnie mam zawieszona dzialanosc, zawiesilem ja przez internet przy uzyciu profilu zaufanego, i mam tam takze opcje zamkniecia dzialanosci. Pomozcie prosze
Wyświetlaj:
tadek22 / 2013-05-29 09:21
Procedura wygląda mniej wiecej tak:
Na samym początku nalezy zlozyc wniosek o wykreslenie z ewidencji działalności gospodarczej. Wniosek taki mozna zlozyc osobiście, przeslac droga elektroniczna badz przez pełnomocnika. Wykreślenie wpisy z ewidencji następuje na drodze decyzji administracyjnej, od której przysługuje odwołanie. Złożenie formularza CEIDG-1 z informacją o likwidacji działalności stanowi jednocześnie powiadomienie o tym fakcie urzędu skarbowego i służy też wykreśleniu z rejestru REGON. Przy czym, jeśli przedsiębiorca jest płatnikiem VAT-u, składa też dokument VAT-Z (o tym poniżej). Do ZUS-u natomiast trzeba samodzielnie złożyć formularz ZUS ZWUA, którym wyrejestrowuje się ubezpieczonego.
opiniotworczy / 2013-04-22 11:10
w skrocie to najpierw skladasz wniosek o zamkniecie firmy (mozesz przez profil zaufany), potem idziesz do zus o wykreslenie z ewidencji, wyrejestrowywujesz sie, potem do us o to samo czyli wykreslenie z ewidencji, potem GUS i PIP i Sanepid jesli korzystales z ich uslug,
szklarek / 2013-04-23 08:59
No co ty ?

Jeśli DG nie była w formie spółki (KRS) to nie ma żadnego powodu odwiedzania GUS.
PIP i Sanepid w ogóle wziąłeś z kosmosu.
W ZUS też nie ma żadnego powodu zgłaszania czegokolwiek jeśli DG jest likwidowana bez uprzedniego jej odwieszenia- bo w roli ubezpieczonego jesteśmy już wyrejestrowani w chwili zawieszania DG.
party_soft / 2013-04-23 09:57
o, czyli jeśli zawiesiłem dzialanosc poprzez profil zaufany to teraz mogę zamknąć działalność poprzez profil zaufany i nie muszę sie udawać do Zusu?
szklarek / 2013-04-23 10:03
Dokładnie tak. Zawieszenie jest jednoznaczne z wyrejestrowaniem tylko w roli ubezpieczonego, a zamknięcie tylko w roli płatnika/ubezpieczającego. Więc zamknięcie działalności zawieszonej daje w efekcie zupełne wyrejestrowanie.
Zamknięcie DG działającej- wymaga osobnego wyrejestrowania w ZUS w roli ubezpieczonego.

Najnowsze wpisy