Forum Forum prawneCywilne

Projektorem na kamienicę

Projektorem na kamienicę

eml / 217.96.101.* / 2009-08-04 14:26
Witam! Chciałbym projektorem puścić film na kamienicę, która jest naprzeciwko mojego balkonu. Jak wygląda to prawnie? Czy w ogóle jest to możliwe? Wiem, że muszę mieć zgodę osoby która ma prawa autorskie do filmu ale chodzi mi o sam fakt wykorzystania czyjejś kamienicy. Zastanawiam się też czy istnieją filmy bez praw autorskich.
Wyświetlaj:
adwokat warszawa / 94.254.156.* / 2009-08-04 21:38
Witam, moim zdaniem powinien Pan uzgodnić projekcje z właścicielem lub administratorem budynku, w przypadku wspólnoty powinna wystarczyć zgoda zarządu wspólnoty w przypadku spółdzielni zgoda zarządu spółdzielni. Ustawa prawo autorskie stanowi, iż każdy utwór podlega ochronie w zakresie praw osobistych jak i majątkowych, nie stanowi jednak zakazu nieodpłatnego przekazania praw do utworu a tym samym jego rozpowszechniania.
Zbychu21 / 83.21.95.* / 2009-08-04 22:47
w przypadku nieodpłatnego rozpowszechniania, mam wrażenie, że opiera Pan swoje przekonania na podst art 24 ustawy prawo autorskie, jednak należy zwrócić uwagę na ograniczenie w tej postaci, iż ta możliwość dotyczy tylko sygnałów telewizyjnych bądź radiowych, do tego należy zwrócić uwagę na kolejne ograniczenie zawarte w tym artykule, mianowicie ust 1 in fine, co także uniemożliwia zastosowanie tego art.
nieodpłatne rozpowszechnianie które nie wymaga koncesji może także odbyć się "podczas ceremonii religijnych, imprez szkolnych i akademickich lub oficjalnych uroczystości państwowych", co w wypadku wyżej przedstawionego stanu faktycznego raczej nie wchodzi w grę.
Zbychu21 / 83.21.95.* / 2009-08-04 21:34
prawa autorskie wygasają 70 lat po śmierci twórcy, przy czym nie ma znaczenia data wydania dzieła.
poza tym wszystko jest możliwe, jeżeli ma się zgodę właściciela owej kamienicy i np sprzeciwu nie wniosą mieszkający tam ludzie, możesz być tym filmem uciążliwy, spowodować szkody, a następnie być pociągniętym do odpowiedzialności, więc lepiej też byłoby zaopatrzyć się w zgodę mieszkańców, jeżeli tacy w ogóle tam są.
jeżeli zamierzasz wyświetlać film dla ludzi to przydałaby się znajomość czegoś podobnego do prawa zgromadzeń, może nawet organizowania imprez publicznych.
nakreśliłem ogólne problemy, pewnie kilka mniejszych też by się znalazło, ale to już od Ciebie zależy czy chcesz się z tym uporać.
chyba że wolisz na własne ryzyko, nie mówię że się nie uda, ale Twój wybór. ogólne możliwości ewentualnej odpowiedzialności juz znasz

Najnowsze wpisy