Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Proszę o pomoc nt.darowania akcji Taurona

Proszę o pomoc nt.darowania akcji Taurona

fan_cc / 195.238.228.* / 2010-04-27 21:18
Jestem posiadaczem akcji Turon Polska Energia, które nie są jeszcze dopuszczone do publicznego obrotu, są zdeponowane w DM Penetrator. Chcę je nieodpłatnie przekazać mojemu synowi, który ma rachunek maklerski w mbanku.
Jak najlepiej to zrobić od strony prawnej i oczywiście aby uniknąć dużych opłat, podatków, prowizji?
Proszę znawców tematu o wyczerpujące odpowiedzi ponieważ nie jestem obeznany w tym temacie. Z góry dziękuję.
Wyświetlaj:
adrianoo / 2010-04-27 22:04 / 10-sięciotysiącznik na forum
Sugeruje poczekac na debiut Taurona, sprzedac i kupic na nowy rachunek. W przeciwnym wypadku czeka: podatek od darowizny, oplata notariusza i przeniesienie papierow miedzy DM'ami - jednym slowem: skorka nie warta wyprawki.
Zwykle kilka dni po debiucie jest lokalny szczyt - mozna go wykorzystac i nastepnie odkupic po nizszej cenie.
Wiktor33 / 83.9.116.* / 2010-04-30 13:18
Albo po postu sprzedać po debiucie i dać synowi gotówkę.
wmwmwm / 195.238.228.* / 2010-04-30 13:07
Z tego co wiem nie ma podatku od darowizny dla osób najbliższych a chyba syna do takich należy uznać ale nie jestem tego w 100% pewny
adrianoo / 2010-04-30 13:22 / 10-sięciotysiącznik na forum
Zgodnie z ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) umowy darowizny środków pieniężnych powyżej kwoty 9.637 zł dokonanych przez osoby wymienione w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn sa zwolnione z podatku od darowizny, po spełnieniu warunków wymienionych w art. 4a ust. 1 pkt 2 powyższej ustawy.

Prosze jednak sprawdzic czy przepisy sie nie zmienily i czy akcje mozna rowniez podciagnac pod ten przepis. Trzeba rozniez zwrocic uwage na to, ze wymaga to zawiadomienia naczelnika US, jesli sie czegos nie dopelni to obowiazuja zasady ogolne.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy