Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Proszę o poradę - miki3d i nie tylko:)?

Proszę o poradę - miki3d i nie tylko:)?

weisse111 / 2008-04-10 22:26
miki3d, zapewne pamiętasz jak pytałem sie niedawno w co zainwestować w przypadku oszczędzania na emeryturę - wybrałem jednak kilka (sub)funduszy akcyjnych i chcę się zdecydować na jeden i wpłacać wlaśnie do niego - dlatego proszę o doradzenie czy również waszym zdaniem te fundusze byłyby odpowiednie.
Proszę również o zdania krytyczne, czy (sub)funudsze te należałoby zamienić na inne...


Sa one przedstawione w okresie 5- letnim,tylko Idea jst w 4-lenim
Skarbiec, 5 lat - 201.32
CU, 5 lat - 234.73
Union, 5 lat - 219.15
Legg Mason, 5 lat - 221.67
ING, 5 lat - 197.09
Arka, 5 lat - 315.80
Idea, 4 lat - 89.16
Wyświetlaj:
kaarrool / 2008-04-11 17:35 / Bywalec forum

Sa one przedstawione w okresie 5- letnim,tylko Idea jst w 4-lenim
Skarbiec, 5 lat - 201.32
CU, 5 lat - 234.73
Union, 5 lat - 219.15
Legg Mason, 5 lat - 221.67
ING, 5 lat - 197.09
Arka, 5 lat - 315.80
Idea, 4 lat - 89.16


A czemu chcesz się decydować na jeden??
Ja bym wybierał między leggiem a unionem może jeszcze idea.
miki3d / 2008-04-11 00:50 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Rozumiem, że chodzi tu o wyniki historyczne funduszy akcji. Zależność jest taka: bardzo rzadko kiedy w historii 1 fundusz znajdywał się na szczycie dłużej niż 1 rok. Ale w Polsce takim wyjątkiem była Arka. Druga zależność jest taka, że im większe aktywa na zbierze fundusz, tym gorsze robi wyniki - wystarczy spojrzeć na największe tuzy Pioneer Pekao i PKO CS. Zależność trzecia wynika z dwóch pierwszych - dobre wyniki przyciagają nowych klientów, co przełoży się w dłuższej perspktywie na pogorszenie wyników. Oczywiście łatwiej o napompowanie funduszu dużym bankom tj. ING, czy BZ WBK (Arka) czy Citi (Legg Mason) z uwagi na kanały dystrybucji, trudniej mniejszym bankom a jeszcze trudniej instytucjom nie powiązanym z bankami (Skarbiec, CU, Idea). Z tych fundów, które przedstawiłeś znam tylko 2 (chodzi o rozumienie polityki inwestycyjnej, osobę zarządzającego itp.) - Skarbca i ING i lepiej oceniam to pierwsze TFI.
weisse111 / 2008-04-11 21:51 / Bywalec forum
Dziękuję.
No właśnie chodziło mi o wybór TFI akcji - gdyż analizowałem co nieco w stopach zwrotu, wynikach historycznych i zdecydowałem sie właśnie na taki wybór, gdyż wiem, że inwestycja w IKE czy jakieś bezpieczne fundusze na przełomie 40 lat nie da mi takich wysokich stóp zwrotu.
Wiem, że ryzyko inwestycji w TFI akcji jest większe ale w tak długim okresie zysk również odpowiednio wysoki. To jest właśnie argument, który przemawia do mnie najbardziej:)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy