Forum Forum nieruchomościRynek nieruchomości

Prowizja biura nieruchomości

Prowizja biura nieruchomości

rikas / 2012-01-04 10:40
Szukam mieszkania, myślę o tym by zlecić to zadanie do biura nieruchomości, ciekawi mnie ile jednak kosztują ich usługi, ile wynosi ich prowizja??
Wyświetlaj:
Mirek127 / 2018-09-28 10:28
Z różnymi biurami nieruchomości miałem do czynienia w BB i najlepiej oceniam Efekt i pana Filipka który mi pomógł wynająć mieszkanie. Długo szukałem najemców którzy by zagrzali miejsce i chyba w końcu udało mi się znaleźć. Na stronie https://www.bbn-efekt.pl/ masz namiar do biura, szybki kontakt, jasne warunki jeśli chodzi o umowę, warunki najmu, koszty itp.
Ola1212 / 188.147.33.* / 2018-11-07 15:28
A biuro https://www.alfa-investment.pl/ ktoś zna i miał do czynienia?
Basia170 / 188.164.149.* / 2018-09-10 10:54
Zwykle to ok 2-3% od wartości mieszkania. Naprawdę warto to zapłacić jeśli nie ma się pojęcia o tym, jakie dokumenty są niezbędne przy sprzedaży. Pośrednik wszystko za Ciebie załatwi i wytłumaczy. Ja niedawno sprzedawałam kawalerkę w Poznaniu przez agencję twój pośrednik i dzięki panu Marcinowi wszystko przebiegło sprawnie i szybko.
wkyz / 83.31.138.* / 2017-11-16 16:28
wszystko zależy od danej agencji, ja polecam agencję www.gwiazda.info
sombre222 / 83.23.211.* / 2015-02-01 16:00
Różnie od kilku do kilkunastu % transakcji. Le wystarczy, że weźmiesz sprawy w swoje ręce i wystawisz swoje mieszkanie/dom czy działkę na portalu [...] bo tam portal roznosi ogłoszenie na kolejne 100 popularnych serwisów.

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum###
AmerginMacEccit / 83.31.71.* / 2017-02-08 12:56
Ja ktoś bierze kilkanaście % od transakcji to znaczy, że już dawno nie powinien być na rynku, zwłaszcza, że nie ma takiej "okazji", chyba że w ekstremalnych przypadkach, że ktoś kupuje jakąś bardzo wyjątkową nieruchomość, a prowizja za załatwienie procedury od a-z (ale wtedy obie strony klientów mają prawo wymagać perfekcji) jest wliczona w cenę.
Nie daj się wykorzystać, każde biuro gdzie dzwoniłem podaje standardową stawkę 2%.
rokiko / 94.254.193.* / 2014-11-19 19:14
Ja równiez nacięłam się na biuro w Bydgoszczy. Znalazłam ich ogloszenie, cena byla niska, jak sprzedajaca dowiedziała się iż dysponuje gotówka bardzo się ucieszyła i mocno zjechała z ceny. W sumie juz rozmawialismy na powaznie o kupnie jeszcze tylko raz ponownie chcialam z kims z rodziny zobaczyc to M w dzien (ogladałam wieczorem). Biuro wyczuło okazje, tak odczuwam i gdy ponownie chciałam obejrzeć to zaczęło robić pod górkę a to że inni już są, przy bezposredniej rozmowie u sprzedajacej , ona stwierdzila ze nic nie wie a oni ze to juz niby sprzedane i jakby nie chcieli tego z nami dluzej kontynuować. Były co chwile inne wersje... zwyczajnie uslyszeli dobra cene i komus czy sami je kupili, szybki zadatek....strasznie nie uczciwe :(

Sama szukam bezposrednio ale jest niestety zdjecydowanie mniej ogloszeń,

JAKIE ROZWIĄZANIE ??

Jeśli ktoś boi się kupić sam, a nie chce dawać agencji to.....
Mam jednego innego zaufanego agenta, zapytałam się co jeśli ja sama znajdę mieszkanie bezpośrednio ile te jego usługi wszystkie by kosztowały i okazało się że jeśli ja sama to 600zł, a jeśli on mi znajdzie to no i tu wynegocjowaliśmy 2tys. czyli standard. Może to jakies wyjscie?
[...] / 2014-11-26 18:17
Przepraszam, ale nie do końca zrozumiałem. Cyt: "jeśli ja sama to 600zł", jeżeli sama Pani znajdzie mieszkanie, to za co chce Pani płacić? ;)


Pozdrawiam
S Sadowski
[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
ja 151 / 89.187.238.* / 2014-07-19 22:56
Polacy to taki dziwny naród- większość na wszystko narzeka. Ja proponowałbym nie jeździć do mechanika z samochodem- dlaczego mu płacić skoro sami możemy podziubać w samochodzie i niby go naprawić, nie kupujmy lekarstw- po co nabijać kabzę aptekom, tapetujcie sobie sami mieszkania partacząc robotę- po co płacić komuś kto się zna na tym itd. itd. Dlaczego tak tryskacie jadem- jak ktoś chce to korzysta z usług biur nieruchomosci. Jeśli uważacie, że to niecelowe to po prostu sami załatwiajcie sprawy, ale nie nakręcajcie się tak strasznie obrzydzając BN innym bo to świadczy tylko o Waszej śmieszności.
AmerginMacEccit / 83.31.71.* / 2017-02-08 13:06
Polacy akurat mają na co narzekać. Przykład mechanika (ruchomości) nie jest właściwy w porównaniu do nieruchomości, a jak ktoś faktycznie potrafi naprawiać auta i lubi grzebać to czemu nie. Natomiast mechanika tak samo obowiązują sankcje nawet karne za niewłaściwą naprawę i narażenie życia klienta/kierowcy/właściciela na niebezpieczeństwo bądź też za ewentualne oszustwa w trakcie naprawy (naciąganie na zbędne koszty, próby wymiany dobrych części na droższe i później handel używanymi częściami po kliencie etc.).

Co do biur nieruchomości, tam też zdarzają się nieprawidłowości. Masz wszystko idealnie tam, gdzie mieszkasz? Wątpię. Tu się nikt nie nakręca tylko opisuje własne doświadczenia i od tego są m.in. takie fora.
Mnóstwo problemów udałoby się uniknąć gdyby ludzie informowali się przed szkodą, a nie po szkodzie.
wdkfmt / 86.145.55.* / 2014-10-26 01:59
Zapłaciłbym, pewnie, że bym zapłacił ale poco mam im płacic żeby jeszcze wszystko za nich potem robic? Inaczej wyląduje z ręka w nocniku. Niestety takie są moje doświadczenia z Polskimi profesjonalistami i odradzam. Profesjonalnie potrafia tylko pobierać prowizje i na tym się profesjonalizm kończy.
MM801 / 85.221.159.* / 2019-12-25 18:18
Pośredniczka biura Home Emperor sp z o.o.w Poznaniu pobrała 2% prowizji od sprzedającego to jest 12
tys.zł.nie robiąc nic. Jej praca polegała na wydawaniu nam sprzedającym poleceń jakie dokumenty mamy zgromadzić. Sama nie pofatygowała się do żadnego z urzędu.Nie zaproponowała podpisania pełnomocnictwa , wykazała się nieznajomością przepisów prosząc o zaświadczenie, którego treść wynikała z aktu notarialnego a treść drugiego można wyczytać wchodząc na odpowiednią stronę internetową.Na zwróconą uwagę przełożona pośredniczki stwierdziła, że to my z mężem jesteśmy wszystkiemu winni a pani pośrednik
spisała się wzorowo. Ostrzegam przed korzystania z tego biura . Ja wynajęła biuro bo chciałam aby wszystko odbyło się profesjonalnie a okazało się że z mężem sami załatwiliśmy wszystko a praca pośrednika ograniczyła się wyłącznie do przygotowania umowy przed wstępnej i umówienia notariusza.Wiedza jeżeli chodzi o podatek od sprzedaży u tej pani równa się zeru.
AmerginMacEccit / 83.31.71.* / 2017-02-08 13:11
Tak jak opisałeś wygląda często rynek tzw. "doradztwa finansowego". Doradzanie polega na tym, że prawnicy później mają co robić zaskarżając firmy o wprowadzanie klientów w błąd i szkodliwe zarządzanie ich majątkiem tylko dla własnych celów, a nie mając dobro klienta na uwadze jako priorytet.
Ci "eksperci" często traktują Twoje pieniądze jak karty do gry w pokera nie chcą ponosić żadnych odpowiedzialności.
wkurzony nabywca / 212.87.241.* / 2014-03-22 09:16
Tak, szkoda tylko, że nawet nie dacie tych umów człowiekowi przeczytać przed podpisaniem (bo przecież tam jest zawarty adres), tylko każecie w ciemno, a przez telefon oczywiście "jak się spotkamy to porozmawiamy". Potem człowiek chce się czegokolwiek dowiedzieć, to "jak pan podpisze oświadczenie woli o zakupie, to będziemy rozmawiać". To tak jak kupować kota w worku, tylko za 200 tyś. Złodzieje bez sumienia i tyle.
AmerginMacEccit / 83.31.71.* / 2017-02-08 12:59
Nigdy nie dajcie się nabrać na takie traktowanie, po prostu podziękujcie za brak poważnej obsługi i idźcie do następnego biura. Dotyczy to zarówno kupującego jak i sprzedającego (chyba nikt nie chciałby się stać zakładnikiem cwaniaczków ze swoją własnością na sprzedaż).
Monika344 / 83.16.8.* / 2014-06-27 13:34
ja kupiłam mieszkanie w zeszłym miesiącu - niestety z "udziałem" bo trudno tu mówić o pośrednictwie, agencji. Sprawa ciągnie się od początku roku. Z biurem miałam dokładnie 3 razy kontakt. Jedyną pracę, jaką wykonali w moim imieniu to podesłanie wzoru umowy przedwstępnej, która delikatnie mówiąc została wyśmiana przez prawnika (min. nikogo do niczego nie zobowiązywała, nie zawierała żadnych sankcji za niewywiązanie się z umowy dla żadnej ze stron itp.). Próbowałam negocjować wysokość prowizji (chociażby ze względu na to, że kwota którą ustaliliśmy na początku była kwotą za wykonanie pośrednictwa przy zakupie i obejmowała: poszukiwanie - jedyny adres który widziałam, to ten który sobie sama znalazłam w internecie, pomoc formalna - brak, sprawdzenie nieruchomości - zawyżyli metraż w ogłoszeniu a tym samym koszt za metr został obniżony itd.. Byłam z tym nawet u rzecznika praw konsumenta. Poinformował mnie, że są to częste nieuczciwe praktyki agencji nieruchomości, ale niewiele da się z tym zrobić - pozwać ich do sądu.
Nie wiem jakie silne lobby muszą mieć takie agencje, skoro działają na takich zasadach i nikt tego nie ukrócił a wręcz przeciwnie, zniesiono obowiązek posiadania licencji. Mam nadzieję, że ktoś się w końcu obudzi i unormuje tą kwestię.
Krew się we mnie gotuje, że tak zostałam oszukana, a właściwie to dałam się oszukać a nasz wymiar sprawiedliwości pomaga oszustom.
Zark / 217.97.213.* / 2014-08-27 18:11
Moje odczucia są podobne, tyle że ja miałem nieprzyjemność że u mnie, jak ładnie to napisałaś, brała udział w kupnie agencja Nowodworskie Centrum Nieruchomości (ncn.waw.pl).
Ich udział sprowadził się do 3 wizyt w lokalach, jakimś spotkaniu na którym obiecali różne rzeczy i że wszystko będzie potem, odebraniu prowizji, namawianiu do korzystania z usług ich zaprzyjaźnionych banków, notariusza itd... które to wcale nie miały dobrych ofert, za to było drogo. Nie wywiązali się z obietnic przygotowania kilku ofert. Szef przedstawił swoją wersję umowy i był bardzo nieskory do zmian, narzucał cały czas swoje zdanie, nie słuchał argumentów, narzucał niekorzystne zapisy w w/w umowie. Okazało się że szef nie zna przepisów i był bardzo nie zadowolony kiedy mu to udowodniłem. Odwaliłem za nich sporo roboty którą obiecywali zrobić, ale potem zachowywali się tak jakby to oni zrobili.
Niestety musiałem kupić przez Agencję, ale nie jest to warte tych pieniędzy które agencje sobie za to życzą. Omijać to z daleka jak się da!
mrówka714 / 83.17.94.* / 2014-03-19 15:08
Szukaj sam szkoda, kasy. W necie mnóstwo ofert bezpośrednich.
Fajne są portale dedykowane konkretnym regionom, bo maja przeczesany rynek lokalny i mniejszy śmietnik
Arni104 / 83.10.87.* / 2015-03-18 12:00
Zawsze można samemu. Tylko potem może być płacz:))
Karol34 / 83.5.97.* / 2013-10-16 22:27
Kurcze, ja nie widzę najmniejszego sensu korzystania z biur nieruchomości i wydawania na nich pieniędzy skoro można skorzystać i zrobić coś samemu. Np na immobi można zamieści ogłoszenie i nie wydamy tyle co na biuro nieruchomości czy pośrednika
Robson666 / 79.110.203.* / 2015-03-02 12:10
Ogłoszenie to nie wszystko. W moim przypadku chodziło o to, że biuro [...] potrafiło skutecznie i szybko załatwić większość formalności za mnie, dodatkowo szybko znaleźli chętnego na kupno domu, który sprzedawałam. A że pracuję za granicą, to profesjonalny agent był jak znalazł.

[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
aczx6r / 78.9.0.* / 2014-02-26 14:14
reklamuj nawet swoje gacie. nikt nie pracuje dla ideji.
ogłaszając sami ludzie popełniają błędy których potem żałują i nie ma odwrotu. każdy ma jakiś zawód na którym się zna i go wykonuje.
i właśnie tacy co unikają usług innych branż sprawiają że nie ma zarobków ani potrzeby zatrudnienia ludzi bo się nie kręci
ja642 / 31.182.225.* / 2013-12-04 12:45
życzę szczęścia
filon80 / 2013-08-12 04:27
to zależy od biura ale zwykle biorą od 1 do 2% - jednak ja bym szukał sam mieszkania, biuro za wiele nie pomoże, a można samemu znaleźć ciekawe oferty od prywatnych osób
Def / 83.4.190.* / 2013-07-23 10:55
Ja w sumie sam nie jestem w stanie sprzedać swojego domu. Czy ktoś zna jakąś dobrą agencje nieruchomości z Wrocławia?
buraczek / 31.178.127.* / 2012-04-20 08:38
Komentarze piszą osoby na zlecenie! Korzystałem kilkukrotnie z agencji i uważam, że nie warto. Durny pracownik i z licencją i bez niej, nie chce mu się pracować, ale prowizję bierze i od jednej strony i od drugiej. Pytam się, za co ???? Rozgonić to tałatajstwo. Mam porównanie do Francji i nie ma z czym porównać. W razie czego służę adresami i dokumentami agencji.
liczi / 89.231.130.* / 2012-02-26 13:58
mówicie tylko o tym ile zarobi biuro nieruchomości, ale popatrzecie na to z tej strony że jeśli wybierzecie dobrą agencję to może ona tak zbić ceny nieruchomości, że będzie nam się opłacało zatrudnić biuro, bo to co zaoszczędzimy dzięki niemu, okarze się być warte więcej niż te kilka procent prowizji dla biura, także warto się zastanowić co agncja moze dla nas zrobić w zamian za swoją usługę. Jeśli rzeczywiście nie robią nic a chcą pieniądze za pośrednictwo to rzeczywiście warto sie zastanowić nad ich zatrudnieniem ale jeśli agencja się stara to czemu nie zaryzykować.
aleex / 217.113.225.* / 2012-01-18 22:23
to są hieny dzwonisz do nich otwierają mieszkanie jeszcze nie raz nie mają czasu żeby przyjechać tylko podpisac umowe nagabywują, a na koniec 3% + vat za nic , także jak najdalej agencji i biur nieruchomości nie robią nic a kasa czysta nie wystawią ci paragonu i fakturki na pewno zapomnij
panpuerto / 87.205.40.* / 2012-01-04 17:32
standardowo jest to prowizja w wysokości 3%wartości +23%vat(liczony od tych 3%)- stawkę wynagrodzenia dla pośredników reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami , jeżeli szukasz mieszkania do kupna możesz trafić oferty gdzie prowizję pośrednika pokrywa sprzedający i wtedy nie zapłacisz nic, warto korzystać z usług pośredników bo oszczędzisz czas a co za tym idzie pieniądze, ponadto pośrednik zwyczajowo jest osobą potrafiącą kompetentnie doradzić lub odradzić transakcję
gość 102 / 90.156.121.* / 2013-02-14 14:27
ODRADZIĆ ???? przecież Wy jesteście od tego , żeby każdą ruderę sprzedać bo za to bieżecie szmal a durni ludzie korzyatają z waszych ,,usług.,, zamiast odłosić się w gazecie czy w internecie. Raz próbowałam kupić mieszkanie przez BN i przyszła panienka z biura, która nie znała podstawowych informacji o mieszkaniu i nie tylko(zatrudniają młode tępe panieniki które tylko potrafią pytać: w czym pomóc? a co to jest np księga wieczysta - to robią maślane oczy ....................
Lena278273 / 87.101.39.* / 2015-03-05 22:25
2 razy miałam styczność z rożnymi od siebie biurami nieruchomości. Usiłowałam kupić mieszkanie, którego na szczęście nie kupiłam. Samo biuro odradziło, jego kupno, ze względu na nieszczerość i podejrzane zachowanie sprzedawcy. Utrzymywali kontakt, szukali mieszkania na własną rękę. Teraz znów chcę kupić mieszkanie i zastanawiam się, czy wyrażać zgodę na jakąkolwiek prowizję dla biura. Myślą, że są od leżenia i brania kasy. Ani razu się nie skontaktowali, znalazłam mieszkanie na własną rękę. Co biuro to obyczaj.
aczx6r / 78.9.0.* / 2014-02-26 14:20
jak ktoś szuka apartame ntu to nie kupi rudery. klient kupuje to co mu sie podoba. więc skąd takie podejscie?? ktoś jest bardzo ograniczony skoro tak do tego podchodzi.
to tak jest jak ktoś szuka biura ale na jak najmniejszy procent albo wielkie biura u których oferty leżą i są nierzetelne informacje i to zraża klientów.
biura szuka się z polecenia najlepiej
szklarek / 2012-01-19 12:39
Nieprawda. Ustawa ta określa zasady pośrednictwa, ale NIE określa stawek opłaty.

Podstawa- art.179-183 Ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Najnowsze wpisy