Forum Forum prawneCywilne

Przedawnienie odsetek

Przedawnienie odsetek

skomentuj
kzyczynski / 2008-03-17 13:30
Witam,

Mam kilka pytan zwiazanych z przedawnieniem. Otoz w 2000 roku bylem w sporze z
dostawca uslug telekomunikacyjnych - przedmiotem byly niezaplacone rachunki.
W tym samym roku (2000) na mocy prawomocnego wyroku przegralem sprawe zatem
roszczenia sa stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu. Do tej pory nie
podejmowalem zadnych czynnosci zwiazanych ze sprawa i jednoczesnie dlug nie
zostal sciagniety. Komornik nagle przypomnial sobie o sprawie w 2008 roku.

Czy ktos moglby potwierdzic moje przypuszczenia ze:
1. W kazdym przypadku naliczane odsetki sa przedawnione jako swiadczenie
okresowe (okres przedawnienie 3 lata)
2. Mimo ze rachunki rowniez byly swiadczeniem okresoweym to z powodu
prawomocnego wyroku okres przedawnienia wynosi 10 lat - zatem mam do zaplacenia
roszczenie glowne + koszty sadowe??

Jezeli komornik w tym momencie zada odsetek (nieuprawnionych) jakie kroki
powinienem podjac aby ich uniknac. Jakie zlozyc pismo.

Wszelkie dodatkowe podpowiedzi milo widziane :)

Dziekuje i
Pozdrawiam
Wyświetlaj:
piesek1121 / 31.41.209.* / 2013-03-09 15:23
witam
widze ze tutaj sami specjalisci od siedmiu bolesci sa...
po wyroku sadu odsetki ktore byly do tej pory - nie da sie ich przedawnic ale.... juz po samym wyroku jezeli minely 3 lata i sprawa zostaje skierowana do komornika dluznik ma prawo podniesc zarzut przedawnienia ! i komornicy dobrze o tym wiedza tylko naginaja przepisy i na sile probuja wyciagnac wszystkie pieniadze
Młody Rentier / 2008-03-18 00:06 / Bywalec forum
niestety (dla Ciebie) zgodnie z art. 125 KC roszczenia stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu przedawniają się po 10 latach. Tak więc Twoje świadczenie jest nadal należne i wymagalne i musisz zapłacić kwotę zgodnie z nakazem zapłaty.
kzyczynski / 2008-03-18 10:06
Dziekuje za odpowiedz. Zdaje sobie sprawe ze prowomocny wyrok przedawnia sie po 10 latach, bardziej interesuje mnie jednak sprawa odsetek w tym przypadku.

Art. 125 § 1 mowi ze:
"Roszczenie stwierdzone prawomocnym ... rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu"

Z tego co sie dowiedzialem odsetki jako swiadczenie okresowe przedawnia sie po 3 latach zatem maksymalny okres za jaki komornik moze zadac odsetek to 3 lata - zatem w moim przypadku za lata mniej wiecej 2000 - 2003.
Problem w tym ze komornik na podstawie wyroku z 2000 roku rzada odsetek za 8 lat i straszy kolejnymi w przyszlosci.

Czy moge prosic o wyjasnienie znaczenia ostatniego zacytowanego zdania z art. 125 / rozwianie moich watpliwosci?

Dodatkowo wiem ze wypowiadal sie na temat odsetek SN z tym ze czasem niezbyt spojnie - jaka interpretacja jest w obecnej chwili wiazaca?
Młody Rentier / 2008-03-18 11:33 / Bywalec forum
no to juz napisałem jak wyglada Twoja sytuacja na podstawie art. 125 KC i wiem jaka jest jego tresc wiec nie musisz go cytowac i jeżeli masz watpliwości to zapewniam Cie że Twoje roszczenie nie jest świadczeniem okresowym nalezym w przyszłości. Tak więc w Twoim przypadku ma zastosowanie 10 letni okres przedawnienia.

Świadczenie okresowe nalezne w przyszłości to takie które powstaje dopiero w momencie wydania wyroku. Czyli moca wyroku sądowego powstaje zobowiązanie do takiego świadczenia, natomist w Twoim przypadku byłes zobowiązany do zapłaty jeszcze zanim został wydany wyrok bo byles zobowiązany do świadczenia okresowego na podstawie umowy zawartej z dostawca usług telekomunikacyjnych.

Z tego co sie dowiedzialem odsetki jako swiadczenie okresowe przedawnia sie po 3
latach zatem maksymalny okres za jaki komornik moze zadac odsetek to 3 lata - zatem w
moim przypadku za lata mniej wiecej 2000 - 2003.

Takie termin obowiązuje normalnie ale jak już ci 2 razy pisalem w związku z wyrokiem sądowym w twoim przypadku ma zastosowanie 10 letni termin przedawnienia wiec komornik moze ządać takich odsetek.
kzyczynski / 2008-03-18 14:24
OK. Wszystko jasne.
Jeszcze raz dziekuje za pomoc i pozdrawiam!
sfera2 / 2008-03-18 22:16 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Okres przedawnienia 10 lat jest okresem nieprzekraczalnym od zaistnienia spłaty czy posiada warunki wydłużające ten okres. Słyszałem że po 10 latach cały dług jeśli dotyczy faktury ulega przedawnieniu.
skomentuj

Najnowsze wpisy