Forum Forum prawneCywilne

przedslubne dlugi meza??

przedslubne dlugi meza??

gucia19 / 2012-12-21 09:43
Mam pytanie. Mój mąż ma duże zobowiązania powstałe jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. Po ślubie nabyliśmy wspólnie mieszkanie. Czy w przypadku egzekucji długu męża wierzyciele mogą się zaspokajać z naszego wspólnego mieszkania i z rzeczy znajdujących się w nim?
szklarek / 2012-12-21 10:40
NIE, nie mogą.

Dopóki trwa Wasza wspólnota majątkowa do tego dojść nie może.
Ale w przypadku gdy wierzyciele nie będą mogli być zaspokojeni z jego majątku odrębnego ( sprzed małżeństwa) obecnych dochodów i innych praw mogą doprowadzić do orzeczenia przez sąd tej rozdzielności ( art.52 )., czyli w konsekwencji "podziału" mieszkania tj. ustalenia w nim udziałów męża i Pani ( domyślnie po 1/2- art.43, par.1 ). Udział ten może być ustalony w innej proporcji - z uwzględnieniem faktycznego zaangażowania jednej ze stron w jego powstaniu.
Wtedy już z tej nie Pani części mieszkania może być przeprowadzona egzekucja- wierzyciel stanie się jego współwłaścicielem.

By doszło do przymusowej rozdzielności wierzyciel musi uprawdopodobnić przed sądem to, że inaczej nie jest w stanie się zaspokoić- tj. z dochodów i majątku odrębnego męża.

Przytoczyłem Kodeks Rodzinny Opiekuńczy:

http://prawo.money.pl/kodeks/rodzinny-opiekunczy

Najnowsze wpisy