Forum Forum podatkoweVAT

Przekroczenie progu zwolnienia VAT, a zagraniczni kontrahenci

Przekroczenie progu zwolnienia VAT, a zagraniczni kontrahenci

przemek.1 / 109.201.137.* / 2014-08-16 18:57
Dzień dobry

Od kilku lat prowadzę jednoosobową działalność, zajmuję się usługami "wirtualnymi", tj. tworzenie stron, projektowanie grafiki itd.

Do tej pory nie miałem problemu, jednak w tym roku jednak znacznie przekroczę próg zwolnienia z VAT.

Jednak w tym rzecz, że wszyscy moi klienci są z innych krajów Unii, nikt z Polski. Z tego co się orientuję, gdybym wykonywał usługi dla klientów z Polski, to standardowo muszę płacić VAT, jednak jeśli są to klienci zagraniczni, to miejsce wykonywania usługi tego typu jest de facto u nich i to na nich spoczywa obowiązek uregulowania VAT (wg ichniejszych przepisów). Czytałem że to po prostu oznacza, że to oni "importują" moje usługi. Czy mam rację, czy też czeka mnie bardzo, bardzo bolesny przelew do US?
paprotnik76 / 2014-09-12 16:03
Po pierwsze przypominam, ze sprzedaż opodatkowana poza terytorium kraju, do rozliczenia której zobowiązany jest nabywca (nie sprzedawca) nie będzie ujmowana w limicie dotyczącym zwolnienia podmiotowego.
Po drugie przy świadczeniu usług dla zagranicznych firm z UE zgodnie z art. 28b oraz dla kontrahentów spoza terenów Wspólnoty, stroną zobowiązaną do rozliczenia VAT jest ten zagraniczny nabywca usługi. Dla polskiego usługodawcy jest to wówczas czynność niepodlegającą opodatkowaniu, co wiąże się z zastosowaniem stawki “nie podlega”.
Przy czym odnośnie faktury dla nabywcy-firmy z UE, należy wskazać adnotację „odwrotne obciążenie” i tego typu transakcję wykazać na informacji podsumowującej VAT-UE, stąd konieczne jest dokonanie rejestracji do VAT-UE (na druku VAT-R).
Polecam również: http://poradnik.wfirma.pl/-jak-wypelnic-vat-r

Najnowsze wpisy