Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Reforma KRUS, a reforma całego systemu emerytalno-rentowego

Reforma KRUS, a reforma całego systemu emerytalno-rentowego

Wyświetlaj:
Wojtonos / .* / 2005-02-26 06:29
Problem jest taki, że ZUS i KRUS inwestowałyby głównie w papiery dłużne skarbu państwa. Wieć to tylko przelewanie w tym samym dzbanku - tylko etykietki się zmieniają.Ja mam 30 lat i wolałbym płacić jakiś podatek na teraźniejszych emerytów rencistów itd, ale chciałbym, żeby pozwolili mi zbierać samemu na własną emeryturę. Przy takim poziomie stresu w obecnej rzeczywistości i tak nie dożyję wieku emerytalnego, a przynajmniej powiększę rodzinny majątek.Nie chcę chorobowego - bo i tak się go nie da wziąć, nie chcę rentowego ani wypadkowego bo jestem ubezpieczony, nie chcę płacić Funduszu Pracy bo wolę zapłącić bezrobotnemu za posprzątanie podwórka. Ten przymus jest dla mnie bezsensowny.
Jan S. / .* / 2005-02-26 21:26
W wolnym kraju, wolny obywatel winien mieć wolny i nie przymuszony wybór ubezpieczenia, bo to jego osobista sprawa. Jak sobie pościele tak się wyśpi. Jeżeli Sejm postanowi inaczej to znaczłoby, że żyjemy w kraju w którym ustrojem politycznym jest demokracja socjalistyczna (tak jak w PRL czy ZSRR)Jeżeli moje rozumowanie jest niesłuszne to proszę o sprostowanie, może się mylę, może ja czegoś nie rozumiem. Nie wiem.
jaga / .* / 2005-02-19 13:30
Co tu by nie mówić; w Polsce tylko spryciarze i oszuści mają się dobrze. Tacy mają uznanie społeczne i pieniądze. No cóż co kraj to obyczaj.
N@J / .* / 2005-02-19 12:52
Grupa ludzi-Polaków, nazwę ich "spryciarzami" którym obojętne czy ktoś się z nich śmieje czy nabija że są "rolnikami"mają to wszystko w tylnej części ciała , handlują(ozywiście ryczałtowo), robią swoje interesy usługowe i inne i ...płacą grosze na ubezpieczenie. Inna grupa Polaków nazwę ich mniej sprytnymi to uczciwie pracyjąxca grupa ludzi ba dająca pracę innym Polakom i co..a no to, że "becelują" wszelkie składki na ZUS i co..a no to
oserwatores / .* / 2005-02-02 20:09
Z tej śmierdzącej ryby już tylko płetwy (zmarli) nie śmierdzą
() / .* / 2005-02-01 22:32
Znam osobiście takich co są ubezpieczeni w KRUS, a nie rozróżniają żyta od pszenicy. Mieszkają w mieście. Prowadzą sobie spokojnie działalność gospodarczą , nie odprowadzając wysokich składek na ZUS.Są oboje z żoną ubezpieczeni, opłacą razem 700 zł na kwartał , natomiast ja wykonując tę samą działalność, jestem ubezpieczony tylko sam jeden, a opłacam 3 x tyle tj. 700 zł na miesiąc. Jaki z tego wniosek? W POLSCE OPŁACI SIĘ BYĆ TYLKO OSZUSTEM ! Uczciwy człowiek tu nie pożyje.
KaeM / .* / 2005-02-01 19:30
Pan Mbewe coś miesza. Wrzuca do jednego worka ZUS i KRUS, jakoby ten ostatni miał gigantyczne koszty własne. Jak to ustalił? Pracuję akurat w KRUS i cos o tym wiem. A juz propozycja, by utrzymywał się z obracania własnymi (składkowym?) funduszami to kuriozum. Jest oczywista potrzeba pilnego (od co najmniej 10 lat) zreformowania nie KRUS-u jako instytucji, ale systemu ubezpieczeń społecznych rolników, a przynajmniej zlikwidowania nonsensownych zapisów ustawy. Dwa przykłady: ustawa dopuszcza ubezpieczenie właściciela każdego gospodarstwa "służącego do prowadzenia działalności rolniczej" bez bariery wielkości powierzchni, oraz dopuszcza ubezpieczenie członków rodziny rolnika jako jego domowników (praktyczna interpretacja nieźle akurat zredagowanego tego przepisu to następny nonsens). Nie miejsce tu na szczegóły, ale efekt jest na przykład taki, że na nawet nie jednohektarowym (fizycznie) gospodarstwie ubezpieczonych jest kilka osób. Działalność rolnicza w takim gospodarstwie to co najwyżej hobby, ale wszystkim tym "rolnikom" będziemy musieli później płacić renty i emerytury. Skandalem jest natomiast niedawna propozycja zmiany przytoczonych tu przepisów, które będą jeszcze bardziej liberalne.
Darek. / .* / 2005-02-01 18:34
Niech reformatorzy KRUS przyjadą na wieś i zobaczą skąd rolnicy mają wziąć na podwyżkę składek i niech dokładnie obliczą ile idzie dofinansowania o rent i emerytur rolniczych (i niech porównają to z krajami starej UE) a ile pieniędzy przepływa przez KRUS na zadania zlecone tej instytucji prze budżet państwa.
NaJ / .* / 2005-02-19 12:56
Nikt nie zmusi Was do płacenia więcej ale nie rządajcie więcej od tych co płacą ogromne składki a otrzymają(?)tyle co KRUS-owiec.
XYX / .* / 2005-02-02 16:42
To co w związku z tym ? "Nierolnicy" mają jeszcze więcej na was płacić i to tyle co w Unii, a wy rolnicy jeszcze mniej albi i nic ???????
Ala / .* / 2005-02-01 05:36
Popieram. A na razie prywata , prywata , prywata.. W jednym miał rację Wałęsa , kiedy powiedział :"Takiego macie prezydenta ,na jakiego sobie zasłużyliscie" Parafrazujac - taki mamy rząd , takich mamy posłów , takie mamy władze samorządowe...
MacMurphy / .* / 2005-01-31 21:57
Pan Richard dziwi się, sądzę że retorycznie, "dlaczego zrezygnowano z reformy tej organizacji".A przeciez nieco dalej sam pisze, że w rolnictwie zatrudnionych jest 27% pracujących, którzy wytwarzają 3% dochodu narodowego. Te dwie liczby dobitnie ilustrują siłę wiejskich kartek wyborczych. I skalę ekonomicznego interesu wiejskich mas w utrzymaniu tego gigantycznego transferu środków z miasta do wsi.O ileż łatwiej i bezpiecznej dla posłów liczących potencjalne kartki wyborcze jest podnieść składkę na ZUS dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Po prostu chłopi mają PSL, Leppera, ojca Rydzyka i wielu innych liczących na wiejskie głosy, a przedsiębiorcy z miasta nie mają nikogo, nie mają wyraźnej reprezantacji politycznej.
Marta / .* / 2005-01-31 14:20
Przy połączeniu obu systemów byłyby gwarancje państwa na otrzymywanie emerytur . Oczywiście pod warunkiem , że składki będą wpływać , a nie wypływać szerokim strumieniem na wszelkiego rodzaju pomoc , no "...bo się należy..." Jestem za tym , by pomagać tylko tym ,którzy takiej pomocy potrzebują , a nie tym , co sobie pomoc załatwią . A to się wiąże z wyeliminowaniem korupcji. I koło się zamyka . Będzie jak jest...

Najnowsze wpisy