Renta a praca

damianrzepka / 2013-10-21 11:36
Chciałem sie dowiedziec czy jak zarobiłem do 2013 roku 17000 zl brutto to czy moge dorobic w ciagu 2 miesiecy brutto 10000zl .Mam pytanie poniewaz mam rente . Czy zawiesic czy co . Co pan o tym sadzi.
Wyświetlaj:
damianrzepka / 2013-10-21 17:38
To znaczy ze bym musiał zglosic do zusu i zawiesic rente na 2 miesiace. Tak,Bo przeciwnym razem bym miał cała rente zabrana.Tak .Dobrz rozumie.
wiwan / 2013-10-22 11:55
Nie. Przychód po 5 ooo na mc. spowoduje całkowite wstrzymanie wypłaty- bez wniosku o zawieszenie, na skutek samego zawiadomienia, do którego jest Pan zobowiązany. Po zakończeniu roku, część renty "powróci" na skutek rozliczenia całego roku 2013 z ZUSe-m- tj. porównania przychodów i wypłaconych rent. Co do zasady dokonuje się porównania zarówno w ujęciu całego roku ( suma renta /suma przychodów ) jak i w rozbiciu na każdy mc. kalendarzowy, o ile dostarczone dokumenty na to pozwalającą. I przyjmuje się opcję dającą lepsze dla rencisty saldo- tj. mniejszy zwrot nadpłaty renty do ZUS lub większy zwrot niedopłaty renty z ZUS.
wiwan / 2013-10-21 16:43
Rozumiem, że chodzi o 17000 zarobione już W 2013 r. oraz, że obecnie żadnych przychodów nie ma, tj. renta przynajmniej za październik została/zostanie wypłacona w pełnej wysokości.

Zawieszenie wypłaty renty na wniosek rencisty ma sens tylko w przypadku r. rodzinnej, gdy jest więcej niż uprawniony, bo wtedy reszta uprawnionych 'przejmuje' niemal w całości część renty należną dotąd uprawnionemu, który podejmuje zarobkowanie w takiej wysokości, że jego część zostałaby zawieszona w całości lub znacznie zmniejszona.

W innej sytuacji Zakład sam dokona zmniejszenia/zawieszenia wypłaty na skutek zawiadomienia rencisty.

10 000 w ciągu 2 mc oznacza zupełne zawieszenie wypłaty (zakładam mniej więcej równy przychód tj. po 5 000 w każdym miesiącu) bo przekracza to obecny próg 130% przeciętnego wynagrodzenia ( 4696,30 zł brutto )

I tak ostateczne rozliczenie nastąpi w 2014- do końca lutego musi Pan przekazać zaświadczenia o przychodach z całego 2013 r.

Przy kwocie 27 000 brutto za cały 2013 r. oznaczałoby to zwrot cz. renty za owe ostatnie 2 mc. bo w ujęciu rocznym nieznacznie przekracza to limit 70% przeciętnego wynagrodzenia. W tym celu zaświadczenia powinny wykazać przychody z podziałem na każdy mc. kalendarzowy.

Najnowsze wpisy