Forum Forum podatkoweInne

renta rodzinna a fiskus

renta rodzinna a fiskus

panna_ciekawska / 2009-09-30 15:14
Witam.
Zwracam sie z zapytaniem o obecne przepisy dotyczace renty rodzinnej.
Po krotce opisze swoja sytuacje. Pracuje obecnie w UK i wracam do Polski w przyszlym miesiacu. Do grudnia tego roku mam prawo do renty rodzinnej po ojcu (czekam wlasnie na zaswiadczenie z uczelni, zeby je zlozyc do ZUS-u)
Chcialabym uniknac rozliczania sie z polskim fiskusem w tym roku podatkowym - nie planuje pracy w Polsce do konca roku, jednakze nie jestem pewna czy bede musiala rozliczac sie z US w Polsce z renty rodzinnej? Czy jest ona traktowana jako przychod, z ktorego sie trzeba rozliczac?!
Z groy dziekuje za odpowiedz!
Wyświetlaj:
belladonna / 2009-09-30 17:53 / Tysiącznik profesjonalny
Tak, renta rodzinna jest opodatkowana na zasadach ogólnych. Czyli powinnaś złożyć PIT-36 plus PIT/ZG, gdzie do opodatkowania są dochody z renty, ale dochody z UK powinny być wykazane do wyliczenia stopy procentowej. Bo dochody z renty wówczas będą opodatkowane wg stopy, a nie skali :)
panna_ciekawska / 2009-09-30 18:23
Droga Belladonno
Dziekuje za szybka odpowiedz.
W takim razie jezeli ujawnie dochody z UK - co z podatkiem, ktory tu place? zostanie on uwzgledniony przy rozliczaniu?
Jaki kurs funta wtedy obowiazuje?
Pozdrawiam
panna_ciekawska / 2009-09-30 18:45
znalazlam to na stronie
http://pit.wieszjak.pl/dochody-zagraniczne/95822,Rozliczamy-podatkowo-swoje-dochody-z-pracy-za-granica---PORADNIK.html


"Miejsce zamieszkania podatnika ulega zmianie, jeśli w związku z podjęciem pracy za granicą następuje przeniesienie za granicę ośrodka jego interesów życiowych i nie przebywa on w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. W takiej sytuacji ulega zmianie rezydencja podatkowa tego podatnika.

Oznacza to, że od momentu zmiany miejsca zamieszkania jest on objęty jedynie ograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce. Tym samym musi się rozliczyć z polskim fiskusem tylko wtedy, gdy osiągnął w Polsce dochody podlegające opodatkowaniu - i tylko z tych dochodów. Dochody z pracy za granicą rozliczy wyłącznie w kraju, którego został rezydentem podatkowym"
panna_ciekawska / 2009-09-30 18:50
ok juz wiem o co chodzi. przepraszam za to zamieszanie!
dzieki za pomoc! :)
belladonna / 2009-09-30 19:43 / Tysiącznik profesjonalny
Polski fiskus wymaga certyfikatu zagranicznego rezydenta. Jeśli go nie ma, to uważa osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce (czyli rezydenta podatkowego w Polsce), jak tylko istnieją przesłanki, że taka osoba nie wyjechała z kraju za granicę celem stałego tam pobytu (czyli do PL wracać jednak zamierza bez względu na to, czy za rok, dwa, 10 lat, czy 25 lat).

Nie ma jednego kursu funta. Tutaj trzeba stosować art. 11 ustawy pdof. Jak ktoś otrzymuje wypłatę co tydzień, to w ciągu miesiąca pojawią się 4 kursy. Jeśli jest to praca najemna to można jeszcze odliczać diety (30% dziennej diety za każdy dzień pobytu za granicą, kiedy osoba pozostawała w stosunku pracy). A później mając przychód zagraniczny w złotówkach jeszcze miesięczne KUP. Jedynie nie można odliczać zagranicznych ubezpieczeń, bo tutaj ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją.
I podstawowa sprawa zaczynamy od przychodu zagranicznego, bo to czym dysponujemy to już dochód netto :)

Najnowsze wpisy