Forum Forum emerytalneZUS

RENTA RODZINNA PO MĘŻU

RENTA RODZINNA PO MĘŻU

teresa 123 / 81.219.108.* / 2011-01-17 20:11
Mój mąż zmarł rok temu ,ja mam emeryturę ,a chciałabym złożyć wniosek o rentę rodzinną .Prosze mi powiedziec czy jest okreslony czas na złozenie takiego wniosku ?
wiwan / 2011-01-18 13:44
Rozumiem zatem, że w chwili śmierci męża miała Pani już ukończone 50 lat- w takim razie Pani prawo do r.r. nigdy się nie przedawnia. Może Pani złożyć wniosek i za lat 10.

Tyle, że osobiście radziłbym zrobić to jednak w miarę szybko- gdyż coraz więcej się przy rentach i emeryturach "grzebie". Kto wie, jak sytuacja będzie wyglądała za np. 2 lata.
Przecież złożenie wniosku nie oznacza zmuszenia do pobierania renty i rezygnacji z emerytury, gdyż ma Pani prawo wyboru. Jeśli naliczona r.r. będzie niższa niż Pani emerytura może Pani bez żadnych konsekwencji pozostać przy swojej emeryturze. A już będzie Pani miała jasność, na przyszłość- oba świadczenia są waloryzowane jednakowym wskaźnikiem. Więc stosunek wysokości r.r. do emerytury pozostanie stały. Oczywiście przy założeniu, że nie podejmie Pani pracy co zwiększy wysokość emerytury po ponownym przeliczeniu.

Podstawa:
art.70 i 95 par. 1 Ustawy emerytalnej:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

Najnowsze wpisy