Renta rodzinna

Jowita12 / 2011-08-08 14:06
Niedawno zmarł mój mąż, przepracował on w fabryce papierosów 20 lat. Mam jedną 16 letnią córkę , a ja mam 49 lat. Czy z tego względu że posiadam niepełnoletnią córkę, przysługuje mi i jej renta rodzinna? Do kogo mam się zwrócić o przyznanie mi takie renty? Z góry dziękuję za pomoc!!
wiwan / 2011-08-08 18:27
Do ZUS oczywiście. Zmarły jak widzę spełnił warunek pozostawania w ubezpieczeniu ( z tyt. pracy ) przez min. 5 lat w ciągu ostatnich 10 lat.
Jeśli córka kontynuuje edukację- jest uprawniona do r. rodzinnej, a Pani z tytułu jej wychowywania. Wraz z 50 urodzinami nabierze Pani prawa do renty z tyt. już swojego wieku niezależnie od edukacji córki.
Jej prawo ustanie z końcem nauki lub 25 rokiem życia w zależności co nastąpi prędzej. jest możliwość tego prawa przedłużenia do końca roku akademickiego, jeśli w jego trakcie te urodziny 25 nastąpią i będzie on programowo ostatnim rokiem studiów.

Kwotowo to, czy uprawnione są dwie osoby czy jedna niewiele zmienia- bo jest to odpowiednio 90% hipotetycznego świadczenia zmarłego dla 2 osób łącznie, 85% dla jednej.
Wniosek Rp-2 do ZUS.

Najnowsze wpisy