Forum Forum prawnePracy

renta szkoleniowa

renta szkoleniowa

maks33 / 2012-11-15 09:28
Możecie mi wyjaśnić czym jest renta szkoleniowa? ostatnioz achorowałem i otrzymałem prawo do renty, ale podobno jest jeszcze coś takiego właśnie, jak renta szkoleniowa, o którą też mógłbym się starać
wiwan / 2012-11-15 10:19
Jeśli ubezpieczony spełni warunki wymagane do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy i uzyska orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie, może otrzymać rentę szkoleniową. Renta przyznawana jest na okres 6 miesięcy. Maksymalny okres pobierania tej renty nie może przekroczyć 36 miesięcy. Zarówno skrócenie, jak i wydłużenie okresu pobierania renty szkoleniowej następuje na podstawie wniosku starosty.

Okres 6 miesięcy może ulec skróceniu, jeśli przed upływem tego okresu starosta zawiadomi organ rentowy o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu lub o tym, że osoba zainteresowana nie poddaje się przekwalifikowaniu zawodowemu.

Renta szkoleniowa nie przysługuje w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz służby.

Innymi słowy- jest to co do zasady renta z tyt. niezdolności do pracy orzeczona na czas określony - przekwalifikowania właśnie.

Wysokość- 75% podstawy wymiaru renty, ale 100% - gdy niezdolność do pracy jest skutkiem wypadku przy pracy lub choroby zawowodowej. Nie może ona być niższa niż najniższa renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy.

Najnowsze wpisy