Forum Forum emerytalneInne

Renty do poprawki

Renty do poprawki

Money.pl / 2006-05-29 12:26
Komentarze do wiadomości: Renty do poprawki.
Wyświetlaj:
afi / 178.235.101.* / 2011-03-16 12:57
Ja niemam żadnych środków do zycia ...
Dopadła mnie LUKA w Polskim prawie maiałam wypadek leczenie niestety trwa juz 2.5 roku(operacje, potem rehabilitacje i kolejne operacje) pracodawca mnie zwolnił byłam 12 miesiecy na zasiłki rehabilitacyjnym potem zus zrobił mnie całkowicie niezdolna do pracy na kolejny rok jednak renty nie dostałam bo niemam tylu lat przcy by sie zakwalifikowac i co dalej zostałam bez środków do zycia i bez ubezpieczenia czyli składek zdrowotnych.W Urzedzie pracy mnie nie zarejstruja bo mam całkowita niezdolność do pracy. Opieka społeczne ubezpiecza tylko bezdomnych i tez nie mogą mnie ubezpieczyć. Rodzice nie moga mnie ubezpieczyc w swoim zakładzie pracy bo ukończyłam 26lat jak mam dalej życ pytanie za co nawet na leki niemam nie mówiac ze kolejna wizyte u lekarza bede musiała zapłacic jesli bedzie konieczność kolejnej operacji to niewiem co zrobie :-( W NFZ-cie powiedziano mi ze moge sie sama ubezpieczyc to koszt 340zł miesiecznie skad mam wziąsc taka sume jak niedostaj juz żadnych pieniedzy.
Nie rozumie polskiego prawa to bezdomnych mogą ubezpieczyc a osobe, która pracował i płaciła składki zostawia sie w takiej sytuacji!?
To chyba tylko w Polsce jest mozliwe!
piko / 62.87.244.* / 2006-06-13 09:50
Jestem ciekawa co z rentami po zmarłym renciście,czy nadal członkowie rodziny będą mieli prawo do tej renty,dlaczego tak mało się o tym mówi i pisze?
Wapniak / 84.187.95.* / 2006-05-30 11:22
Jezeli swiatu nie mozna zapewnic pracy i godnego utrzymania, to caly temat rent,emerytur -sfery opieki socjalnej w dzisiejszym czasie i przy tej mentalnosci w obecnych warunkach geopolitki mozna o kant d... potluc.
Wapniak / 84.187.95.* / 2006-05-30 11:21
Jezeli swiatu nie mozna zapewnic pracy i godnego utrzymania, to caly temat rent,emerytur -sfery opieki socjalnej w dzisiejszym czasie i przy tej mentalnosci w obecnych warunkach geopolitki mozna o kant d... potluc.
Wapniak / 84.187.95.* / 2006-05-30 11:21
Jezeli swiatu nie mozna zapewnic pracy i godnego utrzymania, to caly temat rent,emerytur -sfery opieki socjalnej w dzisiejszym czasie i przy tej mentalnosci w obecnych warunkach geopolitki mozna o kant d... potluc.
Wapniak / 84.187.95.* / 2006-05-30 11:21
Jezeli swiatu nie mozna zapewnic pracy i godnego utrzymania, to caly temat rent,emerytur -sfery opieki socjalnej w dzisiejszym czasie i przy tej mentalnosci w obecnych warunkach geopolitki mozna o kant d... potluc.
Wapniak / 84.187.95.* / 2006-05-30 11:20
Jezeli swiatu nie mozna zapewnic pracy i godnego utrzymania, to caly temat rent,emerytur -sfery opieki socjalnej w dzisiejszym czasie i przy tej mentalnosci w obecnych warunkach geopolitki mozna o kant d... potluc.
Wapniak / 84.187.95.* / 2006-05-30 11:19
Jezeli swiatu nie mozna zapewnic pracy i godnego utrzymania, to caly temat rent,emerytur -sfery opieki socjalnej w dzisiejszym czasie i przy tej mentalnosci w obecnych warunkach geopolitki mozna o kant d...potluc.
Wapniak / 84.187.95.* / 2006-05-30 11:19
Jezeli swiatu nie mozna zapewnic pracy i godnego utrzymania, to caly temat rent,emerytur -sfery opieki socjalnej w dzisiejszym czasie i przy tej mentalnosci w obecnych warunkach geopolitki mozna o kant d...potluc.
Wapniak / 84.187.95.* / 2006-05-30 11:19
Jezeli swiatu nie mozna zapewnic pracy i godnego utrzymania, to caly temat rent,emerytur -sfery opieki socjalnej w dzisiejszym czasie i przy tej mentalnosci w obecnych warunkach geopolitki mozna o kant d...potluc.
Wapniak / 84.187.95.* / 2006-05-30 11:19
Jezeli swiatu nie mozna zapewnic pracy i godnego utrzymania, to caly temat rent,emerytur -sfery opieki socjalnej w dzisiejszym czasie i przy tej mentalnosci w obecnych warunkach geopolitki mozna o kant d...potluc.
bbking / 85.219.137.* / 2006-05-30 10:41
Zamiast "uciekać w rentę" za 20 lat chyba ucieknę z Polski jeszcze w tym roku.
tak sobie pisze / 81.190.79.* / 2006-05-29 16:22
Rząd RP (bez względu na kolor czy swój oddcień polityczny) zrobi wszystko, aby każdy obywatel szybko opuścił ten cudownie rozwijający się kraj.
pepe / 194.79.25.* / 2006-05-30 13:00
jesteś chory, idź do lekarza..
tak sobie pisze / 81.190.79.* / 2006-05-29 16:22
Rząd RP (bez względu na kolor czy swój oddcień polityczny) zrobi wszystko, aby każdy obywatel szybko opuścił ten cudownie rozwijający się kraj.
petro / 129.35.231.* / 2006-05-29 15:02
z jednej strony dobrze, bo jest jasna, sprawiedliwa zasada: wiecej wniosles skladek, wyzsza renta.
z drugiej strony nie zazdroszcze tym, ktorzy ulegna wypadkowi w wieku mlodym, albo malo zarabiali przed wypadkiem - te wade udaloby sie ograniczyc poprzez:
a) radykalna, bezwzgledna weryfikacje dotychczasowych rent, z ktorych co najmniej polowa to wyludzanie kasy od reszty podatnikow
b) radykalne, bezwzgledne eliminowanie mozliwosci wyludzania rent poprzez korupcje w tzw. "sluzbie zdrowia".
w ten sposob powoli, systematycznie dojdziemy do prywatnych ubezpieczen zarowno emerytalnych, rentowych jak i zdrowotnych - to nieuniknione, pytanie tylko jak dlugo jeszcze pozwolimy na sobie pasożytowac urzednikom i "sferze budzetowej"
-b- / 195.205.81.* / 2006-05-30 11:55
Zgadzam się z przedmówcą. Należy w 1-ej kolejności zlikwidować tzw. "symulantów", którym się nie chce pracować. A młody powinien myśleć o sobie i się ubezpieczyć.
Kero / 193.19.104.* / 2006-05-29 16:30
A ja nie do końca zgadzam się z przedmówcą. Dlaczego młody człowiek czy też mało zarabiający człowiek ma mieć marną rentę? A co ze składkami ludzi, którzy nie chorują przez całe życie? Gdzie one giną? To właśnie z tych pieniędzy powinno być dokładane do tych szczególnych przypadków.
Zbig / 62.87.178.* / 2006-05-30 08:20
To teraz ja się niezgodzę. Dlaczego ci, co dużo zarabiają i przez całe życie płacili i nie chorowali a na rentę poszli w wieku lat 55, mają dostawać niską rentę? A jak w ogóle nie poszli na rentę to ograniczać im emeryturę? Od tego jest fundusz rentowy, proporcjonalny do zarobków, aby wyliczć rentę, jaką ktoś powinien dostawać. Jak ktoś chce się zabezpieczyć to towarzystw ubezpieczeniowych jest od groma. I mają jedną zaletę. Jeżeli będzie wypłacana np. renta dożywotnia (np. od 100 000 zł) to pieniądze jeszcze nie wypłacone są inwestowane a nie leżą nieoprocentowane w skarpecie czy w ZUSie.
x-trade / 194.4.130.* / 2006-05-29 15:21
Punkty a i b jak najbardziej. Dodałbym też możliwość ubezpieczania się od skutków wypadków (kończących się rentą) w młodym wieku.
Spiderx / 83.144.91.* / 2006-05-29 22:19
Zgadzam się, jednak w takim przypadku młode osoby powinny mieć możliwość wyboru ubezpieczyciela. Jeżeli chcą łożyć do ZUS - proszę bardzo. Jeżeli chcą płacić na prywatny, sprofilowany pod ich potrzyby fundusz - ich wybór. Bo w tymn momencie ich składki są "przejadane". Dotyczy to zwłaszcza tzw. kasy chorych. I rozwiąże to dość szybko problem NFZ, którego pracownicy zarabiają więcej niż służba zdrowia. Jak reforma - to na całego. A nie przymuszanie młodego pokolenia do płacenia na tych samych warunkach w zamian za zmniejszenie świadczeń. Pamiętajcie, składka na kasę chorych regularnie rośnie. I ZUS zabiera nam co roku o 0,25% procent poborów więcej. CO ROKU.
Ja rozumiem, że reformę proponują ludzie, którym dalej niż bliżej do emeryturi i niestety robią to "pod siebie". Z coraz mniejszego worka z kasą zmniejszają wypływ na tych, którzy właśnie startują na drodze zawodowej, nie oferując alternatywy. A potem niech to pokolenie martwi się o siebie - oto idea "umowy pokoleń".
Ale co do jednego muszę się zgodzić. Należy niestety zweryfikować renty. A to budzi wielkie kontrowersje, bo sieć powiązań może być dość kłopotliwa...
Bernard / 83.30.72.* / 2006-05-30 09:28
Spiderx mylisz i mieszasz dwa różne ubezpieczenia rentowe i zdrowotne. Składki do NFZ nie mają związku z składkami ubezpieczenia rentowego i emerytalnego to dwa różne fundusze i na inne cele są wydawane.
Problemy powstają stale, ponieważ kolejne ekipy wprowadzały różne doraźne poprawki do systemu i w efekcie dziś mamy system bardzo zagmatwany, bardzo kosztowny i zbiurokratyzowany a przez to niewydolny.
Cały system ubezpieczeń społecznych i powiązany z nim system podatkowy trzeba zorganizować na nowocześniejszych zasadach w sposób nieodbierający tym, którzy najwięcej do systemu dotychczas wpłacili ich prawa do najwyższych świadczeń z tego systemu. Ale organizacja systemu musi zmniejszyć ilość czynności administracyjnych i zależności poszczególnych wielkości od siebie. Przykładowo trzeba rozdzielić składki ubezpieczenia zdrowotnego od podatku dochodowego, połączyć składki na ubezpieczenie rentowe i emerytalne i obydwa fundusze w jeden, bo ich rozdział jest sztuczny i zwiększa tylko biurokrację w administrowaniu tymi pieniędzmi. Trzeba również ponownie ubruttowić płace i zlikwidować kuriozalny a w gruncie rzeczy fikcyjny podział składek na część płaconą przez potrącanie z wynagrodzenia pracownika i cześć dopłacaną przez pracodawcę bezpośrednio poza listą płac skoro i tak obydwie części stanowią pozapłacowe koszty pracy, ale ich podział podraża koszty administracyjne i utrudnia pracownikom kontrolowanie czy ich pracodawca wywiązuje się ze swoich obowiązków płatnika składek.
Projekty jak takie uproszczenie systemu obniżające koszty administracyjne zarówno pracodawcom jak i skarbowi państwa wykonać są opracowane, ale partie mające większość w parlamencie nie mają politycznej woli zmniejszenia kosztownej a niepotrzebnej biurokracji w państwie polskim, bo byłoby mniej synekur do rozdawania swoim kolesiom w ramach TKM.
Spiderx / 83.19.211.* / 2006-05-30 09:43
Nie mieszam, piszę tylko, że jak reforma to na całego. Bo później jakby co, to nie dość że renta będzie niska, to jeszcze kasy na leczenie nie będzie. A kasę płacisz jedną - to ile procen pójdzie na ten czy inny fundusz to już kwestia ustawienia procencikow przez konkretną ekipę. Mnie nie interesuje ile procent płacę na to czy na owo. Efekt jest taki, że tak kasa błyskawicznie znika. I nijak się ma do wirtualnych kont zakładanych w ZUSie. Bo tak naprawdę jak kasy na moją emeryturę kiedyś nie będzie, to poprostu zrobią rewaloryzację, zmniejszą wskaźnik albo zrobią inną operację i w efekcie po prostu obniżą emeryturę. Kwota bazowa wpłaconych składek będzie ta sama - inny będzie tylko wskaźnik.
Ale dokładnie tak jak piszesz - zabawa w kilka funduszy podraża koszty obsługi, miesza i gamtwa obliczanie składek no i najważniejsze: DAJE PRACĘ NIEZLICZONYM SZTABOM URZĘDASÓW. I zdajsie o to chodzi. Aby kolejne ekipy zsatępy swoich krewnych, znajomych i powinowatych mogły gdzieś poupychać.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy