Forum Forum podatkoweInne

Rozliczanie pieniędzy znikąd

Rozliczanie pieniędzy znikąd

Anganesh / 2010-08-31 16:59
Załóżmy, że dostałem 20,000zł na konto nie polskiego banku i w innej walucie. Załóżmy też, że nie mam działalności gospodarczej ani pracy, a pieniądze dostałem za pomoc paru różnym osobom (czyli tak jakby za pracę, ale bez żadnych umów i niczego takiego).

Co powinienem z tym teraz zrobić żeby nikt się do mnie nie przyczepił (urząd skarbowy albo bank albo ktokolwiek inny)? Pieniądze są za pracę, ale nigdzie nie byłem zatrudniony, a je otrzymałem znikąd.

Jak to rozliczyć tak żebym mógł to przelać teraz na moje polskie konto i wydawać?
Wyświetlaj:
H Szatkowski / 2010-08-31 19:34
Zastosować "procedurę" zgodną z faktami. Wykazać je zeznaniu rocznym PIT -36 .Na zł. przeliczyć po kursie NBP z dnia wpływu na to niepolskie konto. Jeśli w celu ich zarobienia wykonywałeś coś za granicą- wykazać je na załączniku PIT-ZG. W zależności od tego, jaki to kraj zostaną w rozliczeniu rocznym uwzględnione na 1 z 2 sposobów i tak opodatkowane wraz z dochodami krajowymi.
Tak, czy inaczej powinny być opodatkowane, bo raczej nie należą do katalogu dochodów z podatku zwolnionych.

W przeciwnym razie będą dochodami nieujawnionymi "zagrożonymi" 70% stawką podatku "karnego".

Więcej konkretów trudno podać bez znajomości charakteru tej działalności i miejsca.
Anganesh / 2010-08-31 19:54
Dziękuję za odpowiedź. To była praca za granicą, ale bez żadnej umowy. Czyli ogólnie nie byłoby problemów z rozliczeniem czegoś takiego?

Co to jest podatek karny? Zabiorą mi 70% jeśli tego nie rozliczę?
H Szatkowski / 2010-08-31 20:22
Mniej więcej- jeśli ten dochód nie zostanie ujawniony u US, a skarbówka kiedyś się o nim dowie ( np. donos ) lub dojdzie na podstawie np. wydatków ( to raczej w przypadku kwot 10x większych) - art 20 ust. 3 ustawy o PIT.
Wtedy zostanie zastosowana karna stawka 75% ( nawet więcej niż napisałem) -art.30 ust7.
Do poduszki polecam zatem lekturę ustawy, uzyskany dochód wg. niej dopasuje się do którychś wymienionych źródeł i łatwiej będzie go zalegalizować:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html

Najnowsze wpisy