Forum Forum podatkoweOdliczenia

Rozliczenie z żoną, a założenie nowej firmy. W jaki sposób?

Rozliczenie z żoną, a założenie nowej firmy. W jaki sposób?

barkley1 / 2017-05-12 16:07
Witam,
mam zamiar założyć pierwszy raz firmę w życiu. Żona jest nie pracująca, nie ma dochodów. Zawsze razem rozliczaliśmy się, ja pracowałem tylko na umowę o pracę.
Moje pytanie jest, czy mogę nadal rozliczać się wspólnie z żona? Jeśli można, to w jaki sposób.
Zakładam firmę 1 osobową, ponieważ pracodawca wymaga, aby to zrobić (przedstawiciel handlowy) i nie mogę dłużej pozostać na umowie o pracę.
Czy może ktoś mi napisać jak mogę wspólnie rozliczać się z żoną, tak aby jak najkorzystniej było dla nas. Miesięcznie będę wystawiał fakturę pracodawcy na co najmniej 7000 Pln netto. Mogą też pojawić się większe kwoty na fakturze ale nie jestem w stanie stwierdzić jaka będzie sprzedaż moja i jaka kwotę będe wystawiał. Dlatego podałem te 7tyś netto jako stałą kwotę
Wyświetlaj:
wiwan / 2017-05-12 16:23
Po prostu musi Pan wybrać opodatkowanie tej DG na zasadach ogólnych tj. PIT wg skali i jak dotychczas przez cały rok podatkowy mieć z żoną wspólność majątkową.
barkley1 / 2017-05-12 21:22
A która forma opodatkowania była by korzystniejsza w mojej sytuacji? Biorąc pod uwagę kwoty moim wystawionych faktur, ulgi na dziecko itd. Zasady ogólne czy podatek liniowy 19%? Jeśli liniowy byłby korzystniejszy to zrezygnuje wówczas ze wspólnego rozliczania się z żoną.
wiwan / 2017-05-13 09:01
Liniowy jest wykluczony jeśli w ramach DG ma być wykonywane dla byłego pracodawcy/ba jego rzecz (mniej więcej) to samo, co było wykonywane w ramach etatu.

Przy liniowym i niemającej dochodów wg. skali żonie - nie skorzystacie z ulgi prorodzinnej.

Najnowsze wpisy