Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Założenie nowej firmy od A do Z - pytania i wątpliwości

Założenie nowej firmy od A do Z - pytania i wątpliwości

Mat88 / 2013-04-09 12:45
Witajcie !

Obserwując obecny rynek pracy postanowiłem otworzyć własną działalność gospodarczą. Chciałbym rozpocząć powoli, ponieważ jestem już zatrudniony, a nowo otwarta firma ma być rzecz jasna źródłem ewentualnego dochodu i zdobyciem cennego doświadczenia.

Wszystko jednak, co jest związane z szeroko pojętym prowadzeniem firmy jest dla mnie czarną magią.

Postaram się w niniejszym poście opisać wszystko po kolei zadając jednocześnie pytania, na które mam nadzieję mi odpowiecie.

1) Chciałbym zając się sprzedażą ubrań i odżywek w serwisie Allegro.

2) Z tego co do tej porty udało mi się wyczytać na internecie koniecznym jest wypełnienie wniosku CEIDG-1. I w tym wypadku już pojawiają mi się pewne wątpliwości i pytania:

- numer NIP - rozumiem, że jeżeli posiadam własnym numer NIP, to mogę go podać ? Czy jest konieczność wyrobienia takowego na potrzeby nowo powstałej firmy ?

- firma przedsiębiorcy, którego wniosek dotyczy - W tej rubryce rozumiem powinna znaleźć się nazwa firmy ?

- przewidywana liczba pracujących - Skoro to będzie moja firma to wpisać 1 ?

- przewidywana liczba zatrudnionych - Nie zamierzam nikogo zatrudniać. Czy w takim razie wpisać tutaj po prostu 0, czy na wszelki wypadek, aby w przyszłości nie zmieniać wniosku, wpisać dowolną liczbę, na przykład 2 ?

- przeważający rodzaj działalności PKD - wyszukałem tutaj: sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet. Na obecną chwilę jest to dla mnie najlepsza i jedyna opcja. Co jednak, jeżeli w przyszłości będę chciał otworzyć normalny sklep + sprzedawać przez internet ? W głównym PKD mogę wybrać tylko jeden profil działalności

- pozostałe rodzaje działalności gospodarczej w ramach PKD - tutaj dodałem takie (pierwsze powieliłem z głównego PKD)

47.91.Z - Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet

47.99.Z - Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami


I teraz w tej sytuacji moje pytanie. Czy taki PKD wystarczą abym przez internet mógł sprzedawać ubrania, odżywki a na przykład jak mi się odwidzi to również i zabawki etc ?

- data rozpoczęcia działalności - jaką tutaj najlepiej wpisać ? Bo z tego co wyczytałem załatwienie pozostałych formalności jak np. konto w banku trochę zajmuje.

- Oświadczam, że podatek dochodowy od osób fizycznych będę opłacać w formie: ? Tutaj wybrać podatek na zasadach ogólnych ?

- Forma wpłaty zaliczki: - tutaj zupełnie nie wiem co zaznaczyć... ?

- Rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej: ? j/w ?

3) Inne pytania i wątpliwości.

- Kasa fiskalna. Z tego co się dowiedziałem należy wykazać roczny obrót w wysokości 20.000 zł. Jeżeli dobrze rozumiem, chodzi w tym wypadku o sam zakupiony towar na przykład, którego wartość wynosić będzie 20.000 zł ?

Powiedźmy jednak, że nie przekroczę rocznie takiej sumy. Nie kupuję zatem kasy fiskalnej. Kiedy jednak powinienem ją zakupić, w przypadku, jeżeli okaże się, że idzie mi nad wyraz dobrze ? W momencie, jak zorientuję się, że mam już ten przychód 20.000 zł, czy dopiero po roku czasu, kiedy należy rozliczać się ze skarbówką ?

- Płatnik VAT - Czy opłaca się nim być w momencie, kiedy prowadzę ta małą działalność gospodarczą ?

- Jakie dodatkowe koszta ? Czy za złożenie dokumenty CEIDG coś płacę ? J
Czy jeżeli jestem już ubezpieczeny i mój pracodawca opłaca mi ZUS pozostaje mi tylko do opłacenia składka zdrowotna ?

Czy są jeszcze jakieś rzeczy o których na początku powinienem pamiętać, a zapomniałem napisać ?

Z góry dzięki za odpowiedzi i rady. Fachowców w temacie z góry przepraszam, za proste i pewnie często głupie pytania z mojej strony
Wyświetlaj:
olkas / 2013-04-09 14:16
szczerze..... to udaj sie do gminy gdzie mialbys skladac wniosek i tam napewno ktos wypelni z toba , jesli starsz sie o dofinansowanie to w urzedize pracy ci pomoga a jak nie to na internecie jest krok po kroku jak zalozyc firme i napewno pmoze ci to o wiele bardziej
Mat88 / 2013-04-10 21:28
Dzięki.

Gdyby ktoś znalazł jeszcze czas i ewentualnie mógł coś ciekawego poradzić, to bardzo proszę i z góry dzięki.
szklarek / 2013-04-11 10:17
Po prostu przesadziłeś z 'rozmiarem' pytania. Gdybyś rozbił na odpowiednie działy forum dużo szybciej uzyskałbyś odpowiedź.

Więc i ja tylko cząstkowo:
- NIP-u się nie zmienia, jeśli jest pozostaje, jeśli nie to CEIDG jest wnioskiem o jego nadanie
- złożenie CEIDG jest bezpłatne
- jeśli z jednoczesnego etatu uzyskujesz przynajmniej wynagrodzenie minimalne, to ub. społeczne z DG są dobrowolne
- VAT nie ma kwestii opłaca/nie opłaca. Nie ma wyboru- są ustawowe uregulowania kiedy się jest zwolnionym.
- przekroczenie limitu zwolnienia z kasy skutkuje obowiązkiem rejestracji już wcześniej (np. po dwu miesiącach) terminy utraty zwolnienia zależą od rodzaju zwolnienia. Obroty trzeba monitorować, po zakup i fiskalizacja kasy też trwają.

- tu aktualne rozporządzenie dotyczące zwolnień z kasy:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;finansow;z;dnia,dziennik,ustaw,2012,000,1382.html

- tu poza cEIDG instrukcja wypełniania:

http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/ceidg-1;wniosek;o;wpis;do;centralnej;ewidencji;i;informacji;o;dzialalnosci;gospodarczej,51,9039,dokument.html
-

Najnowsze wpisy