Forum Forum prawneBudowlane

Rura gazowa na terenie działki

Rura gazowa na terenie działki

skomentuj
kirstein / 83.29.166.* / 2007-07-30 11:29
RURA GAZOWA NA TERENIE DZIALKI !!! [0]
na terenie mojeje dzialki znajduje sie rura gazowa sredniego napiecia, polozona byal w
polowie lat 90tych...
nie bylo zadnych uzgodnien miedzy wlascicielem(mna), a gazownia
obecnie jestem na etapie rozmow z gazownia
- konkretnie ustalenia wysokosc dzierawy (jednorazowa oplata, albo comiesieczna)
I tu pytanie w jaki sposob powinienem wyliczyc - kwote terenu dzierzawionego - (wliczajac w
to koszt terenu odsuniecia od rury)skomentuj
Wyświetlaj:
elik987 / 5.173.128.* / 2019-08-26 12:33
W kwestii przyłączy gazowych polecam współpracę z firmą https://www.weba.com.pl/pl/. Działają fachowo i profesjonalnie. Współpraca na konkurencyjnych warunkach.
kyw7 / 178.42.88.* / 2018-11-05 19:20
witam wszystkich serdecznie. czy ktokolwiek z Państwa zna firmę http://itgas.pl/pl/strona-glowna/? Jakie macie opinie?
Telllur / 2013-11-04 18:06
Duży budynek jednorodzinny z lat 80tych. W wyniku waśni właścicieli dochodzi do sądowego podziału na dwie odrębne części(dwie księgi wieczyste) z własnymi oddzielnymi wejściami, podział dzialki, rozdzielność mediów itd. Sąd wycenił każdą z części. W wycenę wliczając przyłącza znajdujące się po ich stronach. Jeżeli w jednej części było np przyłącze gazowe,to zostało ono wycenione. Właściciel, od którego zakupiłam część, na której było to przyłącze gazowe przystosowane tylko do kuchenki gazowej, na swój koszt m.in opłatata na rozwój gazownictwa itd. zmodernizował je po to , aby móc zainstalować piec gazowy do ogrzewania swojej części budynku. Sąsiad ogrzewał swoją część węglem, ponieważ nie posiadał przyłącza gazowego.Pod nieobecność właściciela części, na której jest zawór gazowy i bez jego wiedzy, a tym bardziej zgody, sąsiad podłącza się do tego przyłącza prowadzac dookoła bydynku (nie swojej części) paskudną rurę na wysokości 1,5m i wnioskuje w gazowni odbiór. Gazownicy przyjeżdżają, wchodzą na prywatny teren bez zgody i wiedzy własciciela posesji, na której znajduje się przyłącze, które zainstalował na swój koszt i dokonują odbioru.Właściciel wraca po m-cznej nieobecności i nie wierzy własny oczom. Cała ta historia wydarzyła się w 1994 roku. Wielokrotnie zwracano się i do gazowni z prośbą o wyjaśnienie na jakiej podstawie dokonano tego odbioru, ale bez odpowiedzi. Zawór ma przepustowość odpowiednią do obsługi jednego pieca i kuchenki gazowej.W okresie grzewczym występują problemy, wtedy kiedy uruchamiają się równocześnie cztery urządzenia.Sąsiad jest arogancki i nie zamierza ani zmodernizować przyłącza na swój koszt , tak aby dostosować je do większej ilości urządzeń, ani nie poczuwa się do konserwacji paskudnej rury,która szpeci budynek i uniemożliwia ocieplenie. O usunięciu jej również nie chce słyszeć.
Pytanie, czy mam prawo odciąć sąsiada od mojego przyłącza, ewentualnie czy mogę żądać opłaty za korzystanie z niego, i jakie konsekwencje mogę wyciągnąć wobec gazowni.
Co robić ????
karolinaaaa180 / 2012-02-09 13:12
Dzień dobry, piszę do Państwa z zapytaniem. ponieważ mam podobny problem.Na terenie mojego pola zostało usytuowane
urządzenie gazowe tzw. odwadniacz. Spółka dzierżawi drogę dojazdową do urządzenia gazowego.
Całość zajmuje 15 arów. Zwracam się do Państwa z prośbą o udzielenie mi jakichkolwiek rad
dotyczących kwoty, jakiej mogę uzyskać z tytułu dzierżawy rocznej/ dziesięcioletniej lub
wieczystego użytkowania. z góry dziękuje za pomoc.
SZymon gumi / 83.21.225.* / 2013-05-23 16:35
ja musziałem wystąpic na droge sądową bo gazownia pgnig przeciąga ile sie da i ustala kwotę poczym zmienia ustalenia w moim przypadku trwa to juz 3lata sprawa i końca niewidać :(
St.Lechowski / 31.174.214.* / 2012-07-09 07:48
jaka cena za założenie rury gazowejw działe 100 m długosci
priestu72 / 2008-03-15 18:09
mam ten sam problem z rurą gazową na działce i zastanawiam sie jak to ugryzdz, czy próbować dogadać sie z zakładem gazowniczym czy sprawe odrazu oddać do sądu, kirstein-autorka tego tematu pisała o tym 30.07.07 czy jest z nią jakiś kontakt?
kkkkk / 83.22.49.* / 2007-07-30 23:18
Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego rura gazowa która przebiega przez twoją działkę stanowi własność zakładu dostarczajacego gaz i nie należy ci się żaden czynsz dzierżawny, to samo dotyczy pozostałych zakładów dostarczających media tj. prąd, woda, kanalizacja. Co więcej w przypadku remontu tych sieci mogą ci za powiadomieniem rozkopać działkę ale muszą ci ją przywrócić do stanu przed remontem, lub wypłacić odszkodowanie. W przypadku twojego czynszu dzierżawnego za rurę z gazem na twojej działce zobacz przez ile działek przebiega ta rura z gazem zanim dotrze do twojego domu, ilu osobom nalezałby się czynsz dzierżawny /zakład by już dawno zbankrutował/- dlatego są takie uregulowania prawne które uniemożliwiają naliczenie czynszu dzierżawnego zakładom doprowadzającym media.
dziniu / 83.26.39.* / 2016-12-15 00:23
...i wydawało mu się iż jest nieomylny, ale to były tylko ulotne wrażenia ,które przyćmiły jego EGO.
A tak poważniej, brrrrr, no komment.
driaphai / 2014-07-24 10:24
[...] Z faktu, ze właścicielem rury jest gazownia nie oznacza, ze moze ona leżeć na cudzej działce! Złóż do sadu zawężenie do próby ugodowej w przedmiocie wynagrodzenia za bezumowne korzystanie i ustalenia służebności przesyłu, to przerwie bieg zasiedzenia a potem złóż wniosek do sadu rejonowego o ustalenie służebności przesyłu, jak sie sprawa skończy oto złóż pozew o zapłatę za bezumowne korzystanie, sprawy potrwają pewnie ok 5 lat - w zależności od sadu, ale jest duża szansa na wygrana, nie powiem ze 100 bo to za mało danych aby to stwierdzić

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
.doradca. / 81.190.62.* / 2013-11-22 19:50
Kto Ci takich bzdur do ucha nakładł ?
W/w media muszą mieć zgodę właściciela gruntu na wejście na Jego teren lub służebność zapisaną notarialnie w księdze wieczystej.
SZymon 781 / 83.21.225.* / 2013-05-23 16:37
nieprawda jezeli niema €żytkowania wieczystego mozesz nakazać ją wymontować na podstawie prawa budowlanego o samowoli budowlanej
driaphai / 2014-07-24 10:26
Użytkowanie wieczyste nie ma nic do tego! A wymontować jej tak łatwo nie mozna! Jak w papierach jej nie ma to gazownia ja po prostu zalegalizuje, to nie rozwiąże twojego problemu
Haś / 79.188.53.* / 2008-03-17 18:13
Chopie, o czym Ty piszesz. Do kąta i na kolana! Właścicielowi nieruchomości na której są zamontowane urządzenia do przesyłu gazu, wody, prądu przysługuje prawo do:
- żądanie usunięcia, przesunięcia urządzeń w przypadku kiedy zostały zainstalowane bez zgody właściciela lub jego poprzednika ( ostatnio, żądanie stało się w pewnych przypadkach wykonalne nawet w przypadku, gdy przedsiębiorstwo posiadało zgodę właściciela, jest gdzieś taki wyrok SN, ale trzeba poszukać, jak znajdę to kliknę)
- roszczenie o zapłatę za korzystanie z nieruchomości ( w przypadku gdy właściciela nieruchomości i przedsiębiorcy ni wiąże żadna umowa w tym przedmiocie) za 10 lat wstecz i nazywa się to bezumowne korzystanie z nieruchomości.Dopóki nie dojdzie do ustanowienia trwałego tytułu do korzystania z nieruchomości, dopóty właścicielowi należy się wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z gruntu. Takie roszczenie przedawnia się z upływem 10 lat. Jeśli więc przedsiębiorstwo przesyłowe korzysta z gruntu np. 20 lat, właściciel może żądać wynagrodzenia za ostatnie 10 lat, bo wcześniejsze należności już się przedawniły. Sąd Najwyższy potwierdził co do zasady takie uprawnienie właściciela w wyroku z dnia 6 stycznia 2005 r. (sygn. III CK 129/04). kto nie ma uprawnienia pozwalającego na ingerowanie w cudzą nieruchomość, a jego ingerencja spowodowała trwałe ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości, nie może powoływać się dla utrzymania tego stanu rzeczy na zasady współżycia społecznego. Do właściciela muszą się dostosować wszyscy, którzy nie mają skutecznego prawa do ingerowania w jego nieruchomości. W orzeczeniu (wyrok z dnia 11 maja 2005 r.) Sąd Najwyższy potwierdził, że właścicielom gruntów należy się od przedsiębiorstw wykorzystujących te urządzenia godziwa rekompensata. Właściwie co się będę tu prezentował, wystarczy wpisać na internecie " zapłata za bezumowne korzystanie " szukaj a znajdziesz wszystko co właściciel nieruchomości, uszczęśliwiony takimi prezentami wiedzieć powinien. Poza tym gwarantem takiego wynagrodzenia są :
Ustawa o gospodarce nieruchomościami - rozdział IV ograniczanie praw i wywłaszczanie, art (124 - 128)
Kodeks Gywilny - Wyszczególnienie prawa właściciela do korzystania z rzeczy oraz osiągania dochodów (art. 140 k.c.) jest zgodne z powszechnym przekonaniem odnośnie do funkcji ekonomicznej własności rzeczy, jako źródła dochodu. Konstytucja Rzeczypospolitej nakazująca równą ochronę własności i dopuszczająca ograniczenie tego prawa za odszkodowaniem (art. 64 ust. 2 w związku z art. 21 ust. 2). W świetle tych postanowień wykładnia odmawiająca właścicielowi bezwzględnie wynagrodzenia za zajmowanie jego nieruchomości nie mogłaby się ostać. żądanie wynagrodzenia wynika z treści prawa własności.
-jeszcze - można zażądać wykupu nieruchomości w przypadku gdy wartość urządzeń przewyższa wartość gruntu, można również żądać odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości, ale to w momencie ewentualnej sprzedaży. Jest to w zasadzie temat rzeka, a działania w tym zakresie trudne, długotrwałe i uzależnione od wielu czynników. Nawet sądy zachowują się jak przysłowiowe prawiczki i stają na z góry upatrzonej pozycji po stronie przedsiębiorstw ( podobnie jak wyżej kkkkk ). W przypadku procesów z wyżej wyszczególnionymi roszczeniami sądy cechuje niska świadomość prawna i duża odporność na prawidłową interpretację faktów i przepisów prawa.
Pozdro dla zenona 123 i Młodego Rentiera - jeszcze Cię tu niema? To jest pole!
Niedouczona ;-) / 94.254.241.* / 2017-01-11 16:57
U mnie gazociąg będą dopiero "budować". I tu mam problem. Właścicielem jest mama. Kiedy przyjechał facet z firmy (pytał o nie żyjącą od 2000r.babcię) mama była za granicą. Skontaktował sie z ciotką (siostra mamy). I teraz nie wiemy nic. Po paru tyg.przyjechali panowie z pytaniem czy mogą pobrać próbki gruntów-ok. Po trzech kolejnych tyg.przyjechali bez zgody podkreślili sprayem krechy na podwórku. Kiedy mój partner zapytał co to ma być powiedzieli że tedy będzie szła rura. I tak: są 3 krechy. Jedna 5 metrów na wprost rogu domu druga 2m przed gankiem czyli 4m przed centralnym wejsciem do budynku i trzecia na samym środku wjazdy na podwórko. Jakie mają prawo so tego? Co zrobić? Mama boi się ze to może wybuchnąć itd.
beak2 / 91.231.118.* / 2016-07-19 21:55
bardzo proszę o kontakt mam taki sam problem na i nie wiem do kogo moge sie zgłosic
Danian / 94.254.224.* / 2016-09-25 15:53
Mam taki sam problem połowa działki nie nadaje się do niczego w tym miejscu gdzie idzie rura był projekt domu do budowy . Do tego jest pas ochronny po 15 m od rury wiec kupa ziemi jeśli ktoś może coś podpowiedzieć to czekam na kontakt
tomasz 2107 / 83.22.118.* / 2016-10-20 10:45
witam.mam taki problem ze na dzialce jest zawor gazowy wystaje z ziemi i ogrodzone jest siatka.gazownia chce zalozyc drugi zawor kolo pierwszego. jakas firma chce podobno miec 2 podlacza w razie braku w jednym-
takie zabezpieczenie...i mam prawo ich wpuscic na moja dzialke?
i jeszcze jedna sprawa pada juz od miesiaca i oni chca koparka wjechac na moja posesje na trawnik i przejechac za dom do zaworu by kopac. czy mam prawo ich nie puscic?
zrojnuja mi pol podworka!! prosze o pomoc.
Stanisław Kupcza / 217.153.182.* / 2014-10-03 19:34
rzetelna informacja,mam podobny problem.Dziś dostałem pismo z PEGENiG ,że nic mi się nie należy,że nastąpiło zasiedzenie (od 1991r),proszę zatem o pomoc,mój e-mail stanislawkupcza@onet.eu
zenon123 / 83.29.229.* / 2007-11-06 12:17
zastanów się co piszesz ciemniaku, nie masz kompletnie pojęcia, takie sprawy nie są proste do wygrania ale nie są niemożliwe, wystarczy trochę poczytać orzeczeń żeby wiedzieć, iż zapadło wiele korzystnych wyroków dla właścicieli gruntów,
kirstein / 83.29.179.* / 2007-07-31 10:47
a wlasnie w tym rzecz ze jednak zaklad/spolka gazownictwa, z checia uregulowalaby ta kwestie, i jestem na etapie rozmow z zakladem, aczkolweik nie bardzo wiem czego sie domagac, jakie warunki im stawiac zeby nie przesadzic
:))
driaphai / 2014-07-24 10:29
Z chęcią by uregulowali ale za bezcen lub ułamek wartosci, mi proponowali 1/3 tego co mi sie nalezy, sprawa w toku ale kilka podobnych spraw widziałem i wszystkie zgodne z moimi oczekiwaniami
vikusia44 / 2007-11-07 02:00
Mam nadzieję, że się uda! Szkoda, że w momencie kładzenia gazociągu nie domagałeś się już wtedy odszkodowania. Miałbyś szansę je dostać.
Nepi / 194.116.183.* / 2008-03-04 00:02
Polecam postudiowac orzecznictwo SN i pismiennictwo, a dokladnie tezy stawiane przez prof. A. Olejniczaka z UAM w Poznaniu, ktorego poglad w tej sprawie podziela ostatnio Sad Najwyzszy. Tak przykladowo zeby zachecic rzuce glowne tez y dot. art 49KC:

A. Olejniczka - Własność urządzeń przyłączonych do sieci przedsiębiorstwa energetycznego (uwagi o wykładni art. 49 k.c.).
1.Po wejściu urządzeń w skład przedsiębiorstwa lub zakładu, art. 49 k.c. nie pozwala ich uznać za części składowe jakiejkolwiek nieruchomości, z którą są trwale powiązane: ani nieruchomości, na której zostały zbudowane, ani nieruchomości, na której są położone, czy przez którą przebiegają, ani innych nieruchomości, np. należących do przedsiębiorstwa, w skład którego weszły. Stąd nie jest uzasadnione wskazywanie na zbieg art. 49 k.c. i 191 k.c. jako na podstawę prawną własności przyłączonych urządzeń.
2.Jeżeli rzecz ruchoma spełnia przesłanki określone w art. 49 k.c., wówczas nie ma podstaw do stosowania art. 191 k.c. ani w odniesieniu do połączenia z nieruchomością, ani - w drodze analogii - do połączenia z przedsiębiorstwem.

i Najwazniejsze:
3.Urządzenia przyłączone do sieci przedsiębiorstwa energetycznego, na mocy przepisu art. 49 k.c., są odrębnymi rzeczami ruchomymi i nie stanowią części składowych żadnej nieruchomości.
Prawa do wymienionych urządzeń nabywa przedsiębiorstwo energetyczne z chwilą przyłączenia, przez co należy rozumieć skutek wywołany zawartą umową o przyłączenie, a nie sam fakt fizycznego podłączenia urządzenia do sieci. To właśnie na podstawie zawartej umowy urządzenia wchodzą w skład przedsiębiorstwa. Zależnie od jej treści, przedsiębiorstwo energetyczne może uzyskać prawo własności do tych urządzeń albo inne prawo majątkowe, które zgodnie z art. 551 k.c., będzie jednym ze składników (aktywów) przeznaczonym do realizacji określonych zadań gospodarczych.

- orzecznictwo SN coraz czesciej sklania sie ku pogladowi ze przeniesienie wlasnosci urzadzen musi nastapic na dordze umownej i nie wystarcza do tego sam fakt przylaczenia do sieci. Zatem jak najabrdziej warto walczyc o jakis ekwiwalent ze przebiegajaca przez dzialke rure.
wiepaw / 195.116.45.* / 2010-07-04 10:31
Jestem właściicelką działki przez której środek przechodzi rura gazowa do sąsiadki. W ubiegłum roku w wyniku podziału działki geodeta wytyczył z prawej strony drogę o szer 5 metrów na potrzeby przeniesienia wszelkich mediów dla sąsiadki w drogę, Gazownia naliczyła mi za projekt i przesunięcie rury 13.000 złotych brutto wraz ze skrzynką. Uważam że nie jestem ani dostawcą ani odbiorcą tego gazu więc nie powinnam ponosić żadnych kosztów a wręcz dostać jakieś odzskodowanie. Wytyczenie drogi oraz wartość gruntu pod drogę też ma swoją wartość.!!! W księdze wieczystej nie ma wzmianki o rurze gazowej. Bardzo proszę o jakieś wskazówki. Załamana !!!!
biedroneczka / 193.23.174.* / 2010-11-03 08:40
Czy udalo sie Pani rozwiazac sprawe? Na mojej dzialce rowniez przechodzi rura do sasiadki. Chcialabym postawic dom, ale rura biegnie dokladnie samym srodkiem dzialki, wiec przed podjeciem dzialan budowlanych bede musiala ja przeniesc. Nie bardzo wiem jak to rozwiazac. Moze ma ktos w tym temacie doswiadczenie?
Marta803 / 87.205.224.* / 2018-05-23 17:34
Jak rozwiązały Panie problem? Mam taki sam... :( czy gazownia zwróciła jakiekolwiek koszty?
Haś / 79.188.53.* / 2008-03-21 17:17
Sąd Najwyższy uznał, że przepis art. 49 Kodeksu cywilnego nie stanowi samoistnej podstawy prawnej przejścia urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania wody, pary, gazu, prądu elektrycznego oraz innych podobnych urządzeń na własność właściciela przedsiębiorstwa przez ich połączenie z siecią należącą do tego przedsiębiorstwa.
Art. 49 kodeksu cywilnego stanowi, że urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania wody, pary, gazu, prądu elektrycznego oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych gruntu lub budynku, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa lub zakładu.
O tym, czy przejdą na własność przedsiębiorstwa, czy też np. przedsiębiorstwo będzie je użytkowało na zasadzie dzierżawy, decyduje umowa z właścicielem. Sąd Najwyższy wyjaśnił, że dotyczy to tylko sytuacji, gdy urządzenia takie nie stają się częścią składową instalacji należącej do przedsiębiorstwa. Jeśli jednak tak się stanie, to przechodzą automatycznie na jego własność. Oczywiście właścicielowi gruntu czy nieruchomości należy się zapłata. O tym zaś, czy staną się częścią składową przedsiębiorstwa, decyduje znaczenie przyłączonego urządzenia do istniejącej instalacji. Jeżeli jego odłączenie od instalacji uniemożliwia jej prawidłowe funkcjonowanie, urządzenie takie z chwilą przyłączenia staje się własnością właściciela sieci. Urządzenie, którego odłączenie nie powoduje zakłóceń w funkcjonowaniu sieci, jest nadal własnością właściciela gruntu lub budynku.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 8.03.2006 roku sygn. III CZP 105/05.
Żywkiem zerżnięte z KRN, nic dodać nic ująć.
Sławomir / 195.43.84.* / 2011-01-18 17:47
Witam!
mam taka trudną sprawę.
A mianowicie:
obok mojego domu będzie przebiegała autostrada. Pomiędzy autostradą a moim domem biegnie główna rura gazowa (tranzytowa ze wschodu na zachód - wysokociśnieniowa). W związku z autostradą chcą ją (rure gazową) przesunąc bliżej mojego domu. Teraz jest jakieś 25 metrów od sciany a w planach ma być 8,20 metra. Aby zrealizowali to przedsięwzięcie muszą rozwalić mi płot, garaże blaszane (stoją bez zgłoszenia ,ale w każdej chwili moge je rozebrać) i co najwazniejsze na drodze rury gazowej jest szambo (a więc jedyne miejsce gdzie dostarczam nieczystości - miejscowośc nie posiada kanalizacji).
Moje pytania:
- czy mogą wejśc z budowa bez mojego pozwolenia?
- żadam od nich na piśmie ile mi ewentualnego odszkodowania przyznaja, a kobieta powiedziala ze ewentualne odszkodowanie moge ubiegać sie po pracach - czy moge od nich wymagać na piśmie tego typu ustaleń?
- co w sytuacji gdy na drodze rury znajduje sie szambo? czy najpierw mają mi zagwarantowac tego typu obiekt gdzie moge wylewac nieczystości?
- jakie przepisy prawne reguluja tego typu zalezności (bym mógł sobie sam sprawdzić i poczytać)?

z góry dziękuje
skomentuj

Najnowsze wpisy