Forum Forum podatkoweInterpretacje

Ryczałt a zmiana US

Ryczałt a zmiana US

monmark16 / 2010-02-23 10:24
Witam,
płacę ryczałt za wynajem co miesiąc, chciałabym jednak zmienić US na właściwy dla mojego miejsca zamieszkania (a nie zameldowania jak było do tej pory). Co powinnam zrobić (oprócz złożenia NIP3)? Czy jakieś pismo wysyłam do starego US, że już nie będę tam ryczałtu płacić, a do nowego US że tam będę płacić?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Wyświetlaj:
szklarek / 2010-02-23 11:07
NIP-3 powinien wystarczyć. Dla "bezpieczeństwa" lepiej złożyć go powiedzmy 7 dni przed wpłatą ryczałtu już na nowe konto- tak by "system" już zmianę "przetrawił" :-)
monmark16 / 2010-02-23 11:09
Rozpoczynając płacenie ryczałtu za wynajem musiałam złożyć do US oświadczenie, że wybieram właśnie taki sposób płacenia podatku, czy do nowego US nie muszę teraz złożyć takiego oświadczenia?
szklarek / 2010-02-25 16:53
Informacja o sposobie opodatkowania jest niezależna kwestią od zmiany właściwości US. Jeśli do 20 stycznia takiej informacji nie złożyła Pani, to znaczy, że rok 2010 rozliczyć musi Pani na zasadach roku 2009.
belladonna / 2010-02-25 17:53 / Tysiącznik profesjonalny
Podatek dochodowy płaci się w US wg miejsca zamieszkania.... a zmianę formy opodatkowania zgłasza się do 20 stycznia (brak informacji oznacza tę samą formę na przyszły rok)... co do oświadczeń itp to US-y pytają między sobą.... w końcu można przesłać uwierzytelniona kopię (to nie problem)... ale jaki jest problem przy wynajmie.... ano taki, ze jak wynajmowane mieszkanie jest wspólne małżonków, to co roku należy do 20 stycznia zgłaszać, ze wynajem będzie rozliczany tylko przez 1 małżonka, jeśli tylko jeden płaci podatki od 100% przychodu (i to nie przechodzi na kolejny rok, ale co roku trzeba to odnawiać).... jeśli się nie zgłosi, to najem wspólnego lokum rozlicza każdy z małżonków (każdy z nich płaci podatek od 50% przychodu i tak tez rozlicza w PIT-28 po zakończonym roku podatkowym) :)
monmark16 / 2010-02-25 20:08
Uściślając:
Do 20 stycznia złożyłam oświadczenie o wyborze płacenia podatku przez ryczałt i złożyłam też oświadczenie, że tylko jedno z nas będzie rozliczać - więc to mam załatwione. Przeprowadzam się i dlatego zmieni mi się US. Więc rozumiem, że nie muszę składać do nowego US żadnych oświadczeń, zawiadomień, tylko NIP 3, proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie :)
belladonna / 2010-02-26 17:33 / Tysiącznik profesjonalny
Tak... wpłacasz zaliczki do nowego US po zmianie właściwości US.... później składając PIT-28 w nowym US ten zapyta stary o dotychczasowe wpłaty oraz oświadczenia :)

Najnowsze wpisy