Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Samozatrudnienie czy spółka?

Samozatrudnienie czy spółka?

Money.pl / 2007-02-18 22:48
Komentarze do wiadomości: Samozatrudnienie czy spółka?.
Wyświetlaj:
nowy pk / 31.174.100.* / 2011-12-17 11:21
Odpowiedzialność

Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiedzialni są solidarnie.

Oznacza to, że za zobowiązania zaciągnięte przez spółkę odpowiadają wszyscy wspólnicy swym majątkiem wspólnym (majątkiem spółki) oraz każdy ze wspólników z osobna majątkiem osobistym - bez żadnych ograniczeń.
Wierzyciel ma prawo wyboru, czy dla zaspokojenia swojej wierzytelności sięgnie do majątku spółki, czy też do indywidualnego majątku wspólnika. Może on także sięgnąć jednocześnie do majątku spółki i indywidualnych majątków wspólników.
BaltazarGabka / 87.207.230.* / 2010-10-21 19:41
Rzadzacy z nas zakpili ,na dodatek w ciagu ostatnich 5 lat mnostwo waznych interesow dla polski ,ziemie itp zostaly poprostu posprzedawane.W Polsce nie da sie godnie zyc .Posiadanie firmy? Firma to jest dla mnie przedsiebiorstwo a nie pojedyncze dzialalnosci gospodarcze.A tylko posiadajac firme mozna se pozwolic na kolorowsze zycie niz monotonia .
25latek / 95.49.121.* / 2010-10-21 18:51
Tak analizując sytuacje u Nas w kraju to najlepszym wyjściem do dobrego zarobienia jest założenie firmy lub spółki.
ania123456243 / 2010-08-20 18:38
planuję rozpocząć działalność gospodarczą dotyczącą sprzedaży obuwia. czy moge liczyć na dofinansowanie i czy jest możliwość otworzenia sklepu który należy o sieci sklepów tj. CCC jako własnego sklepu.
H Szatkowski / 2010-08-20 21:52
CCC działa właśnie jako sieć franczyzowa, więc potencjalna możliwość jest. Różnorodne dofinansowania DG są tez możliwe. Jedne dla startujących, inne dla zarejestrowanych bezrobotnych planujących biznes. Zobacz może tu:

http://www.money.pl/forum/grupa,40,0,0,40,0,dotacje.html
Joanna_1 / 2009-09-28 11:09
Witam mam pytanie otwieram własną firmę usługową,salon fryzjersko-kosmetyczny.Jeżeli otworzę działalność gospodarczą będę mogła zatrudnić 2 pracowników lub praktykantów ?? co by było dla mnie lepsze która forma i jaki wybrać podatek??
Peteee / 83.22.7.* / 2008-08-02 14:09
Panie administratorze, link do "Samozatrudnienia" jest niepoprawny, i powinien odnosić się do adresu:
http://msp.money.pl/wiadomosci/prawop/artykul/samozatrudnienie,161,0,210337.html
dado / 193.93.90.* / 2008-05-27 15:29
Witam. Na moje mój lokal jest już zarejestrowana firma teściów. Mam pytanie czy mogę również na ten sam adres zarejestrować swoją działalność?
Andre7 / 2008-06-19 17:00 / Tysiącznik na forum
nawet 15 firm,
"co nie jest zabronione .."
qba31 / 83.12.220.* / 2008-05-14 07:20
Witam
W pewnej książce przeczytałem że spółka jest lepsza od firmy jednoosobowej gdyż:
mając f.jednoosobową 1.zarabiamy, 2.płacimy podatki 3. z tego co zostaje kupujemy
mając spółkę 1. zarabiamy, 2. kupujemy, 3.z tego co zostaje płacimy podatki
Czy jest to prawda?
Jerzy K. / 79.184.116.* / 2008-05-19 19:01
To zależy jaką formę opodatkowania wybierzesz. W pierwszym przypadku jest mowa o RYCZAŁCIE a w drugim zasady ogólne lub podatek liniowy i ewidencja
KSIĄZKA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW.
Ale spółki cywilne mogą też przy niektórych rodzajach działalności być na RYCZAŁCIE. Jerzy K.
mentezor / 83.7.238.* / 2008-04-09 10:27
Witam, Czy potrzebuję pisma z nadaniem NIP-u, zaswiadczenia o wydaniu NIP-u czy tez w ogole nie potrzebuje tych pism w trakcie zakladania spolki jawnej? Dziekuje z gory za pomoc i pozdrawiam
wanessa / 2008-04-04 20:23
Witam, proszę o odpowiedź na moje pytania. Jestem zatrudniona na "umowę o pracę" i chciałabym otworzyć działalność gospodarczą.
> Na jakich zasadach będę musiała rozliczać się z Urzędem Skarbowym?
> Jakie składki będę musiała płacić do ZUS-u?
Dziękuję i pozdrawiam.
praktyk / 195.13.38.* / 2008-04-19 09:15
Placi sie zobowiazania za czerpanie korzysci z obu tyych dzialalnosci,na roznych PIT-ach. (37 i 36-zaleznie od formy rozliczeniowej;karta,ryczalt,vat). Potem jeszcze comiesieczne rozliczenia z US.Jedna skladke zdrowotna zaplaci z Pania na spolke zaklad,a druga (206zl.) sama. O placeniu pozostalych decydujemy sami.
purple / 2008-04-04 02:05
Witam i bardzo proszę o pomoc. Chciałabym założyć działalność gospodarczą i mam następujący problem - jestem studentką i studiuje na drugim końcu Polski od miejsca mojego zameldowania. Działalność chcę prowadzić w miejscowości, w której studiuję i tutaj pojawia się problem:

Działalność trzeba założyć w urzędzie właściwym do miejsca zameldowania. Czy jest jakiś sposób, żebym mogła założyć działalność i załatwić wszelkie formalności z tym związane w miejscu mojego obecnego pobytu ( chodzi mi także o comiesięczne formalności w trakcie prowadzenia działalności)? Wynajmuję tutaj mieszkanie, jeśli miałabym czasowe zameldowanie, to czy to załatwi sprawę ?

Mam nadzieję, że w miarę jasno opisałam sprawę, jeśli ktoś jest w stanie mi pomóc będę wdzięczna.
Dziękuję i pozdrawiam.
doswiadczony / 217.44.1.* / 2008-04-22 09:57
O ile dobrze pamietam to na druku wpisu do EDG jest punkt: miejsce wykonywania dzialalnosci gospodarczej, tam prosze zaznaczyc miejsce gdzie pani bedzie prowadzic dzilalnosc gospodarcza. Po otrzymaniu EDG na adres zamieszkania, prosze sie z nim udac do US w miejscu wykonywania dzialalnosci gospodarzej i tam sie zarejestrowac jak platnik.

pozdrawiam
Iva / 2008-04-03 19:55
Proszę pomóżcie!!!! Zakładam własną działalność, na razie bez pracowników i nie wiem jaki rodzaj księgowości wybrać. Dodam, że jestem też zatrudniona na etacie na umowę o pracę. Czy najlepszym rozwiązaniem będzie książka przychodów i rozchodów bo można odliczyć koszty? Jeśli tak to jak to będzie wyglądać z formalnościami i kolejkami w US bo niestety ale etat wyklucza czas do g.16.
praktyk / 195.13.38.* / 2008-04-19 09:21
Formalnosci w US nie sa klopotliwe. A z ZUSem mozna elektronicznie,ale braku czasu bym sie obawiala. Koszty ,to i wygoda i niebezpieczenstwo.Trzeba ostroznie. Ksiegowosc bym zdecydowala zaleznie od dochodow.
papi25 / 2008-02-23 23:38
Witam. Zastanawiam się czy osoba zatrudniona na "umowę o pracę" moze dodatkowo założyć własną działalność gospodarczą? i czy w jakiś sposób ze sobą nie będą kolidowały?
Jeśli ktoś zna odpowiedź proszę się ze mną podzielić wiedzą.
Dziękuję i pozdrawiam.
Vienia / 83.8.250.* / 2008-02-25 19:42
Oczywiście , że może tylko powinna poinformowac swojego pracodawcę, żeby przypadkiem nie prowadziła działalności konkurencyjnej. Jeśli chodzi o opodatkowanie to również należy zwrócić uwagę na formę opodatkowania.Z umowy o pracę jest wg skali więc już nie możesz być na podatku liniowym.Ponadto podatek zryczałtowany tez posiada ograniczenia.Z działności bedziesz obowiązkowo mieć skłądkę zdrowotną. Mniemam, że bardziej ta działnośc tylko na papierze poniewaz nie da się pogodzić tych dwóch rzeczy zwłaszcza jesli chodzi o działalnosc , bo w pracy bedzie mysłał o działalnosći i w rezultacie nie wyjdzie mu ani to dobrze ani to. Chyba ze fikcyjna a ktoś się tym zajmie.
stefek3247 / 89.228.152.* / 2008-02-06 01:22
Miało być w tej dziedzinie prościej, jednak wciąż nie jest...
Założenie firmy w Polsce jest nadal sprawą niełatwą. Trzeba przejść krok po kroku przez niezbędne czynności, złożyć wiele podań, zdążyć w ustawowych terminach itp.

Poradnik Moja Firma pomoże ci przez to przejść w skuteczny sposób jak również odpowie Ci na wiele pytań:

Co należy załatwić w urzędzie miasta/gminy, co w sądzie, co w Urzędzie Statystycznym, a co w banku
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Urzędzie Skarbowym: formy podatków, prowadzenia księgowości, formularzach podatkowych
Poznasz tajniki faktur, kas fiskalnych, diet, ryczałtów samochodowych, stawek amortyzacyjnych
Co należy załatawić w ZUS-ie, Państwowej Inspekcji Pracy, SANEPID-zie i Inspekcji Handlowej
Jak skorzystać z pomocy biura rachunkowego
Jak zatrudnić pracownika, jakie umowy z nim podpisać
Jak wybrać Otwarty Fundusz Emerytalny

http://www.zlotemysli.pl/publication/show/6294/Moja-Firma.html/wiedza21wieku

Pakiet Twoja Firma:
http://www.zlotemysli.pl/promotion/
lairi / 2007-08-03 09:58
Chcemy założyć firmę, zajmującą się dwiema powiązanymi ze sobą usługami. Ja planuję zajmować się jedną, a wspólniczka drugą z nich. Chcemy, żeby każda z nas pobierała zyski tylko za to, co rzeczywiście robi (nie chcemy dzielić zysków na pół, bo każda z tych usług prawdopodobnie przyniesie inny zysk). Czy lepiej jest założyć spółkę cywilną, czy dwie oddzielne działalności?dodam, że dodatkowo pracuję w innej firmie na umowę zlecenie - dochodzi kwestia ZUSu. Proszę o porady - a może ktoś ma podobną sytuację?
aktywa.biz / 2007-11-10 20:39 / Bywalec forum
Nie jestem pewien, czy spółka cywilna to najlepszy pomysł. A dwie działalności - spółki w końcu powstały po to, by ułatwić sobie życie. Jeśli jesteś w spółce, to dzielisz się odpowiedzialnością ze wspólnikiem. W przypadku, jeśli tylko Ty jesteś szefem, wszystko co zrobisz lub pracownicy zrobią będzie na Twoje konto. Dwóm osobom na ogół łatwiej utrzymać prosperującą firmę niż jednej. Wszystko zależy od tego, jakie to są usługi, o których Lairi, piszesz.
Jaka spółka? Zaprosiłem docenta zajmującego się prawem spółek na poniedziałek 12. listopada, by wygłosił prezentację na ten temat. Serdecznie zapraszam, sądzę, że poradzi Ci jak nikt inny, co lepiej wybrać. Radio: http://radio.aktywa.biz
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy