Forum Forum podatkoweInne

Składki KRUS

Składki KRUS

Patrycja545 / 109.196.36.* / 2012-11-10 18:21
Witam ! Mam ogromny problem i nie wiem jak mam go rozwiazać. Mój mąż jest zatrudniony na czas nieokreślony od roku 23.08.2010 roku. Dnia 31.05.2011 roku dostał na podstawie umowy o dozywocie ziemie ha fizyczne 3,3500 a ha przeliczeniowe wynosi 1,1550. 8 wrzesnia 2012 roku wzielismy ślub. Ja od 1.11.2012 roku nie pracuje.Poszłam zarejstrować się na bezrobocie i Pani tam powiedziała mi, ze mnie zarejestrują ale nie ubezpieczą ponieważ ziemia mojego meża przekracza 1ha i musze płacić ubezpiecznia w krusie. W krusie powiedziano nam ze musimy miec te same meldunki.A ja znam osoby co mają inne i jest dobrze i nie ma problemu. Czy ja jako żona jestem zobowiązana na tej podstawie umowy o dożywocie płacic składki krus? Czy ten sam meldunek jest istotny? Jak osoba bezrobotna ma płacić składki skoro nie pracuje. A na tej ziemi nic sie nie robi tyle, że jest. Czy ta ziemia przechodzi automatycznie na mnie też ? bo w dokumentach nigdzie nie ma mnie uwzględnionej. Proszę o pomoc.Moze też być odpowiedz na emaila ziolkowska_patrycja@wp.pl bardzo prosze o pomoc.
wiwan / 2012-11-12 23:30
Najkrócej- urzędy uznały, że skoro Pani mąż jako 'zobowiązany' umową dożywocia przejął gospodarstwo rolne to je również prowadzi. Spełnia zatem definicję rolnika z USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników
- art. 6.

Jako etatowiec podlega ZUS w związku z tym tylko "czasowo". A Pani jest żoną rolnika, czyli ustawa (art.5) traktuje Panią jako rolnika. I nie wymaga w tym celu zameldowania, a jedynie mówi:
"Przepisy ustawy dotyczące ubezpieczenia rolnika i świadczeń przysługujących rolnikowi
stosuje się także do małżonka rolnika, chyba że ten małżonek nie pracuje w
gospodarstwie rolnika ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z
tym gospodarstwem rolnym".

Zatem- meldunek nie jest istotny, to nadgorliwość urzędniczki- bo co prawda ma Pani obowiązek meldunkowy z innej ustawy, ale to nie KRUS to kontroluje.

Zatem są 3 scenariusze, w zależności od faktów
1. Mieszkacie razem, ale mąż owego gospodarstwa nie prowadzi- musi przekonać KRUS, że nie jest rolnikiem, w związku z czym Pani też nie jest tak traktowana, w związku z czym dopisuje on Panią do swojego ub. zdrowotnego u pracodawcy, a Pani:
- nie musi się rejestrować w PUP, jeśli chodzi Pani jedynie o owo ubezpieczenie
- rejestrując się jako bezrobotna, ma ub. zdrowotne 'przy mężu', ale dostając zasiłek lub stypendium stażowe uzyskuje ub. em-rent. z PUP.
2. Nie mieszkacie razem, mąż jest rolnikiem w rozumieniu ustawy, ale Pani KRUS nie podlega bo nie spełnia war. art. 5- wszystko z PUP jak wyżej.
3. Jest Pani traktowana jak rolnik. Podlega Pani jako żona rolnika KRUS-owi z mocy ustawy. Mąż miał obowiązek zgłosić Panią do KRUS do ubezpieczeń i opłacać za Panią składki. Ma Pani KRUS-owe ub. zdrowotne stawiane przez podatników (gospodarstwo

Najnowsze wpisy