Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

Składki ZUS od umów śmieciowych rozszerzą szarą strefę

Wyświetlaj:
So / 195.82.181.* / 2012-10-11 09:38
skończy się tym że osoby zatrudnione na umowę o dzieło będą zmuszane do założenia działalności gospodarczej...po dwóch latach, kiedy skończy się niższy zus, albo pracownikowi przestanie się opłacać pracować, albo pracodawcy - zatrudniać...kierunek myślenia może ogólnie słuszny ale nie w obecnej sytuacji na rynku pracy...
sedziwoj / 2012-10-11 09:52 / Bywalec forum
To jest kolejny problem który może się pojawić.
Ale nie powinno to zatrzymać tej zmiany, bo jest konieczna. Do tego własne działalności wcale nie są zawsze tak opłacalne. Szczególnie przy niższych wynagrodzeniach.
A jeden plus, że w kontrakcie możesz mieć czas jego rozwiązania, jak również, że nie pracujesz 168h miesięcznie i w ten sposób przemycić urlop.
niedoinformowany / 91.102.104.* / 2012-10-11 09:38
"Na umowach o dzieło pracuje około pół miliona osób.

Wiele z tych osób nie odprowadza składek do ZUS. "

- z tego wynika, że wiele odprowadza składki do ZUS, jeżeli umowa o dzieło jest zawarta z aktualnym pracodawcą ( czyli pracujesz na umowę o pracę , a umowa o dzieło to dodatkowa praca u tego samego pracodawcy).

Pytanie jak wiele z tych 500 tys osób płaci/ nie płaci dodatkowo ZUS.

Powiedzmy, że 400 tys. osób NIE płaci ZUS od umowy o dzieło.

Nie wiem jakiego rzędu są to umowy , na jakie kwoty?

A jeżeli jest to tylko paręset złotych rocznie jako dodatek do stypendium czy emerytury?

A jeżeli ci ludzie mają już ubezpieczenia (emeryci) lub ich nie potrzebują?

Znam takiego artystę, który żyje "od dzieła do dzieła" a resztę na łasce mamusi i przyjaciółek.

A co, nie wolno mu? Jego kobiety są wprost zachwycone, mogąc się nim opiekować, karmić , itd ...

I czy jest o co robić tyle szumu dla tych 0,5 mln osób, przy 16 milionach pracowników , którzy płacą ZUS?

Przecież umowy o dzieło dotyczą TYLKO ok. 3% (trzy procent) pracowników ( cytuję za

Ja rozumiem gdybyście chcieli ozusować umowy o dzieło różnych ekspertów , prezesów i innych opiewające na na setki tysięcy złotych rocznie.

Ale uszczęśliwiać na siłę paru emerytów czy studentów?

A te tam bajońskie premie od wadliwych autostrad i stadionów, na których hula jesienny wiatr, to są ozusowane ???

A czy można ograniczyć swobodę zawierania umów cywilnoprawnych ???

Co na to TK?
sedziwoj / 2012-10-11 09:50 / Bywalec forum
Kolejny ściemniacz, ciekawe ile dostał za ten komentarz.

O ktoś powiedział Ci o równości? Że za to samo, nie powinni jedni płacić mniej, a drudzy więcej?
A tak jest teraz, bo te trzy formy umów o pracę są potrzebne, bo w zależności od rodzaju pracy inną się wybiera, tylko że teraz jest patologia, bo nie są tak samo obciążone. Ot cały problem.

Tylko że widzicie to jako skok na waszą kasę, dlatego taki rumor robicie, nie myśląc o tym że to jest perspektywicznie dobre. Ale klapki na oczach jak widać są bardzo przylegające.
niedoinformowany / 91.102.104.* / 2012-10-11 10:22
Za Komentarz , "śedziwoju", dostałem tylko Twoją odpowiedź ad personam!


Proszę odpowiedz mi konkretnie na moje pytanie :

"A te tam bajońskie premie od wadliwych autostrad i stadionów, na których hula jesienny wiatr, to są ozusowane ???"
sedziwoj / 2012-10-11 11:39 / Bywalec forum
Znając życie nie, ale wolę małe kroczki na przód, niż porywać się z motyką na słońce.
Dużo rzeczy trzeba by naprawić, ale niestety prawda jest taka, że sami ludzie blokują to, do tego "pacjent jest tak chory, że pozbycie się choroby za jednym razem, spowoduje śmierć, kuracja musi być rozłożona na raty"
niedoinformowany / 91.102.104.* / 2012-10-12 20:54
Piszesz, że znając życie, to różni prezesi nie płacą ZUS od swoich kilkuset-tysięcznych premii.
Jak to jest, to ja też nie wiem.
Ale jeżeli mówimy o równości wobec prawa,to trzeba by te 500 tys. premii prezesa jakoś zrównać z tymi 200-u złotymi emeryta zarobionymi na umowę o dzieło.

TK podzielił rolników na grupy "cenowe" przy płaceniu składki zdrowotnej wg ilości posiadanej ziemi: ci co mają jej więcej, płacą większą składkę.
Tak więc prezesi też chyba powinni płacić więcej niż skromny emeryt.
FirezeuG / 2012-10-11 13:20 / Tysiącznik na forum

pacjent jest tak chory, że pozbycie się choroby za jednym razem, spowoduje śmierć, kuracja musi być rozłożona na raty

My jednak chyba jesteśmy w sytuacji rozwijającej się gangreny. Kuracja w tym wypadku to tylko odcięcie chorej kończyny inaczej cały organizm zginie.
esde / 217.153.72.* / 2012-10-11 09:33
On wcale nie chce ograniczyć umów śmieciowych tylko wyciągnąć więcej kasy do ZUS. Poza tym one nie są śmieciowe! są po prostu do innych celów niż umowy o pracę. Należy się zastanowić jak zrobić, zeby pracodawcy nie naciągali prawa i nie stosowali tych umów tam gdzie nie powinni. Np obniżyć koszty pracy w umowach o prace.
sedziwoj / 2012-10-11 09:46 / Bywalec forum
No i właśnie to robi, pracodawca stosuje umowy o dzieło jedynie i wyłącznie bo są mniej obciążone.
I jedynym skutecznym sposobem na naprawę tego jest ich równomierne obciążenie.
Tylko czemu każdy widzi w tym swój interes, a nie spojrzy na to z dalszej perspektywy?
i to by było na tyle / 83.26.136.* / 2012-10-11 09:26
A gdyby tak zrobić odwrotnie i uwolnić od obowiązkowych składek wszystkie formy zatrudnienia ?
Przynajmniej od tych emerytalnych.
sedziwoj / 2012-10-11 09:41 / Bywalec forum
To powiedz teraz swoim dziadkom, czy rodzicom, że nie dostaną emerytury, bo nie będziesz płacił na ZUS.
Paczcie na problem też bardziej ogólnie, a nie z perspektywy mrówki.
Floyd / 2012-10-11 09:56 / Tysiącznik na forum
Czy mrówka potrafi patrzeć na problem nie z perspektywy mrówki? Mam wątpliwości. :-)
sedziwoj / 2012-10-11 10:14 / Bywalec forum
Mrówka nie, ale o tyle się od nie różnimy, że nas mózg ma potencjał, wystarczy zechcieć.
Ciągle mam wiarę w ludzi, może jestem naiwny...
ojciec wikary / 78.131.154.* / 2012-10-11 09:01
bardzo zle 61%
zle 17%
dobrze 16 %
b.dorze 4%
jakis komentarz Lemingi
adrianna malicka / 2012-10-11 09:07 / Bywalec forum
też mi się tak wydaje, no bo kto będzie chciał odprowadzać te składki, no kto? ani na rękę to nie będzie pracodawcy ani pracownikowi, będą woleli się dogadać za plecami a dodatkowo rejestracja w UP i tak na tym państwo wyjdzie właśnie
sedziwoj / 2012-10-11 09:44 / Bywalec forum
Widać że lemingi, bo chyba ktoś nie prowadzi działalności i nie wie jak się firmy rozliczają z pieniędzy.
woman / 83.25.104.* / 2012-10-11 08:54
Przepraszam a kiedy kościół zacznie płacić podatki?!!! np.od nieruchomości.dysponują comiesięcznie gotówką więc też powinni płacić składki
PracownikIT / 195.42.249.* / 2012-10-11 08:48
kolejny durny POmysł ----Wpis usunięty z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl.----
sedziwoj / 2012-10-11 09:42 / Bywalec forum
Durny pomysł, aby wszyscy mieli równo?
Ciekawe podejście.
Chyba ludziom już się w głowach poprzewracało.
tolek b / 91.212.165.* / 2012-10-11 09:19
przecież to pomysł pisu i solidarności z ostatnich demonstracji
Floyd / 2012-10-11 09:13 / Tysiącznik na forum
Czy ci się to podoba czy nie i czy będzie ten rząd czy inny, to będzie musiał znaleźć pieniądze na wypłaty emerytur czy rent i znajdzie je. Masz wątpliwości, co do tego?
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy