Forum Forum emerytalneOFE

śmierć a ofe

śmierć a ofe

osirys / 77.89.67.* / 2010-05-25 14:32
Witam!

Na wstępie zaznaczę, że jestem niepełnoletni. Niedawno umarła moja matka, z ojcem nie mieszkam ale rodzice nie mieli rozwodu.
Mama miała polisę wykupioną w Generali, wpłacała składki regularnie. Ja jestem jedynym upoważnionym, ale mój ojciec jest prawnym opiekunem. Moje pytania: Czy teraz po jej śmierci można zaprzestać płacenia składek(na jakiś czas)? Czy byłyby jakiekolwiek konsekwencje? Jakie? Zaznaczę również że wypłata i kasacja polisy nie byłaby tu dobrym rozwiązaniem. I czy mam pewność że te pieniadze nie trafią do ojca?

Bardzo proszę o szybką i zrozumiałą odpowiedź :)
Wyświetlaj:
Lezdrub @interia.pl / 79.185.82.* / 2010-05-26 16:27
Dla czzego zatytulowałeś smierć a ofe.Natomiast piszesz,ze mama miała poilse na życie.
i chyba tak było, bo do OFE mama składek wpłacac nie mogła.

Teraz druga kwestia jką ta polisę mama miała. Bo Generali ma rózne typy poliś.
- czystoochronne
- uniwersalne
- inwestycyjne
To jest bardzo wazna rzecz w tej kwesti.
Najlepiej dobrze przeczytaj warunki umowy tej polisy.Zadzwoń do agenta, który pośredniczył w zawarciu tej umowy(moze jest w polisie wizytówka agenta)
Mozesz też zadzwonić na infolinie Generali i wówczas konkretnie poinformują.
eme / 83.22.3.* / 2010-05-26 07:42
osirys tak jak napisał szklarek z tytułu wspólnoty majatkowej ojciec (jeżeli posiada ofe) otrzyma transferem 50% wartości rachunku. Jeżeli wyznaczył osoby uposażone to oni otrzymaja reszte w postaci gotówki w proporcjach zgodnie z jego decyzją. Jezeli nie wyznaczył należy wszcząć postepowanie spadkowe w Sadzie rodzinnym
szklarek / 2010-05-25 21:45
Jeśli to jest ubezpieczenie jak w tytule OFE, czyli II filar emerytalny to nie ma kwestii zaprzestania płacenia składek- dotychczasowe były przekazywane poprzez ZUS ( część składki emerytalnej). Z chwilą śmierci Mamy przestają płynąć wszystkie składki od płatnika ( zakładu pracy Mamy).
Z mocy prawa polisa zostaje rozwiązana. 50% zgromadzonego kapitału otrzymuje ojciec, ale nie w postaci gotówki, ale transferu składek do jego OFE- czyli skorzysta z nich dopiero po przejściu na swoja emeryturę. Ty jako uposażony otrzymujesz resztę jako wypłatę gotówkową

Najnowsze wpisy