Forum Forum inwestycyjneFundusze

Sprzedać czy czekać ?

Sprzedać czy czekać ?

krzysiek84 / 83.15.98.* / 2008-05-27 23:36
Mam trochę w funduszach akcji, niestety w połowie zeszłego roku sprzedałem tylko część licząc, że może zniosą podatek Belki (wtedy przy sprzedaży zapłaciłem ponad 10tys podatku), teraz jak widzicie straciłem więcej niż by mi nawet zniesienie podatku dało.
Moje pytanie jest takie, czy wg WAS lepiej teraz wycofać się ciągle z zyskami (w fundusze wszedłem w 2005 roku) i przenieść pieniądze na lokatę czy przeczekać aż nadejdzie poprawa na rynku, tyle, że pytanie czy nadejdzie w ogóle.
Pieniędzy w ciągu co najmniej 3 lat nie będę musiał wycofywać, ale martwi mnie to, że giełda stoi w miejscu i nie wiadomo w którą stronę zacznie się ruszać.
Czytałem jakieś 2 miesiące temu że w tym roku giełda wzrośnie o 20%, miesiąc temu czytałem, ze szacują, że wzrośnie o 9%, teraz piszą, że warto wejść w fundusze, tyle tylko, że to nie są fakty a spekulacje.
Co byście mi poradzili ?
Wyświetlaj:
krzysiek29 / 2008-05-29 09:22 / Uznany Gracz Giełdowy
Witaj. Wedlug mojej opini potrzymaj te fundusze do konca roku maksymalnie do kwietnia. Nie wiem jakie masz fundusze i domyslam sie ze rzadko robisz konwersje lub wcale.Wiec czesc strat powinienes odrobic z gory zakladam nie wiem w co inwestujesz. A dopiero znow wekscie w fundusze gdzies za 2 lata moze poltora roku. Zyski powinne byc wymierne. Wtedy wszedzie beda trabic o kataklizmie na swiecie o inflacji itd. pozdr
miki3d / 2008-05-29 11:02 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Zgadzams ię. Tutaj chyba mniej chodzi o czasokres, a bardziej o poziom ew. wzrostów. Jeśli WIG20 dojdzie do 3850, trzebaby się ewakuować, choćby to było w październiku.
krzysiek29 / 2008-05-29 11:37 / Uznany Gracz Giełdowy
Dokladnie!!! To oczywiste jak indeksy osiagna taki poziom chociaz nie sadze ze bedzie to az 3850. Mysle ze WIG glowny indeks do konca roku 55-60tys. A czasowo ucieczka z gieldy w marcu-:) pozdr
max1224 / 2008-05-29 16:00 / Tysiącznik na forum
no to Was niejaki LdN za pół roku podsumuje;-)))))))
LdN / 2008-05-29 17:31 / Bywalec forum
Dlaczego Was ? Krzysiek29 może poszczycić się bardzo trafnymi prognozami.
max1224 / 2008-05-29 17:40 / Tysiącznik na forum
nie bądź taki serio widziałęś oko?
a po za tym koń ma 4 nogi i się potknie nie mówiąc o stonodze
a co do Krzyśka i Mikiego to obaj są dobrzy
LdN / 2008-05-29 19:03 / Bywalec forum
Prognozy długoterminowe to i tak wróżenie z fusów. Widocznie Krzysiek29 dysponuje lepszą herbatą ;) A oko widziałem ;)
pchelek / 2008-05-29 17:12 / Tysiącznik na forum
nie trzymam zadnej kasy [poza drobna kwota] na koncie - wszystko od wielu lat jest w fundach - tylko odpowiednio to przerzucam - z tym ze w polskich fundach nie ma mnie od dwu lat - jak dotyczczas nie mam "do tylu" - w tym roku przybylo [5 miesiecy] mi 14% - niewiele ale i jednoczesnie duzo
Krzysiek84 / 83.15.98.* / 2008-05-28 20:00
Dzięki za rady.
Jak pisałem w ciągu najbliższych 3 lat nie będę potrzebował tych pieniędzy, może nawet dłużej kto wie.
Ale nowych zainwestować nie mogę bo po prostu nie mam obecnie wolnych środków do zainwestowania i w sumie nie wiem kiedy będę miał.
PS sorry, w fundusze wszedłem w 2004 roku, a w 2005 zwiększyłem zaangażowanie, a to co sprzedawałem to była połowa października dokładnie, a nie jak psiałem połowa roku, mała pomyłka.
Pozdrawiam
Pilsener / 2008-05-28 10:36 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Jeśli inwestycja ma potrwać mniej niż pół roku - wycofać
0,5 - 1 rok - większość wycofać
Jeśli ponad 1 rok - ja bym połowę zostawił
Jeśli ponad 2 lata - zostawiłbym wszystko.

Właśnie teraz jest dobry moment, aby umiarkowanie wejść w akcje na średni termin. Jeśli systematycznie inwestujesz to policz sobie, o ile więcej zarabiasz, gdy kupujesz akcje w dołkach. Ci, co nie lubią ryzykować niech włażą w akcje w listopadzie.
miki3d / 2008-05-29 11:01 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Z punktu widzenia strategii inwestycyjnej zgadzam się tylko częściowo. Tzn. inwestowanie długoterminowe w fundusz akcji to min. 5-7 lat. Z punktu widzenia analizy technicznej propozycja byłaby odwrotna.
do 0,5-1 roku zostawić
po niecałym 1 roku sprzedać wszystko
po 2-3 latach zakupić ponownie.
miki69 / 83.21.60.* / 2008-05-28 09:25
Byłem w takiej samej sytuacji jak Ty, byłem bo w poniedziałek wszystko sprzedałem. Miałem początkowo w akcyjnych, przed zjazdem styczniowym uciekłem na ochronę i ...........widząc że dalej jest kicha postanowiłem sie pozbyć fundów. Pewnie wielu napisze ze żle zrobiłem ale wolę przeczekać ciężkie czasy zyskując na lokacie 2x tyle co na ochronie/ i śpię spokojnie/. Może kiedyś jeszcze wrócę . Kombinacje kiedy konwertować, skakanie , spekuła w funduszach to nie dla mnie. /widząc jak nieudolnie obraca sie moimi pieniędzmi/
Poza tym otworzyłem wirtualny rachunek maklerski , pobawię się może kiedyś sam zacznę inwestować , , zobaczę jak mi będzie szło. Przez 3 lata w fundach trochę sie juz uzależniłem od ciągłego obserwowania...........niestety. Pozdrawiam
max1224 / 2008-05-29 00:40 / Tysiącznik na forum
ważne żebyś miał przekonanie że postąpiłeś słusznie i satysfakcję
LdN / 2008-05-28 09:28 / Bywalec forum
Prawdopodobnie bylo to najlepsze co mogłeś zrobić. Lokata to mały, ale pewny pieniądz.
max1224 / 2008-05-29 00:41 / Tysiącznik na forum
czas pokaże ale wątpię
max1224 / 2008-05-28 00:33 / Tysiącznik na forum
jeśli przetrwałeś to co do tej pory się wydarzyło i myślisz o wycofaniu, a masz perspektywę jeszcze trzech lat to może lepiej coś dokupić aniżeli uciekać w ten sposób przyspieszysz moment ewentualnego powrotu do swoich szczytów
PS. wczoraj czytałem że trwa gorączka zakupów i jakiś "mędrzec" pisze to w czasie kiedy obroty miesiącami ledwo przekraczają miliard a dokładnie w dniu artykułu osiągnęły "gigantyczną" sumę bo przebiły 600 mln w czasie sesji śmiech pusty ogarnia
LdN / 2008-05-28 09:50 / Bywalec forum
max1224 pisał podobnie pół roku temu:

2007-11-16 12:35:10 | 83.29.229.* | max1224
Re: właśnie kupiłam fundusz akcyjny, błąd ???? [2]
spoko skoro kupiłas to po piosence ale myślę wbrew pozorm że jesteśmy blisko dołka w
każdym razie bliżej niż dalej więc ten moment nie jest najgorszy może i zaczniesz na
minusie ale nie powinno być źle no chyba że kupiłaś na miesiąc pozdr.
PS. kiedyś jak kupiłem to po dwóch tygodniach byłem 15% w plecy i chciałem to wszystko
rzucić a dziś to sie z tego śmieję
skomentuj zgłoś do usunięcia

Sam oceń czy miał rację.
max1224 / 2008-05-28 12:40 / Tysiącznik na forum
i trudno całkowicie zanegować taką strategię
jeśli inwestuję poprzez jeden konkretny fundusz a nie przechowuję pieniędzy przez dwa trzy lata to najrozsądniejszym wydaje się być dokupowanie j.u. w sytuacji gdy nastąpiła przecena co nie oznacza że tak trzeba i należy robić

dzięki za obalenie mitu nawet nie wiesz jak mi pomogłeś
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy