Forum Forum podatkoweInterpretacje

Sprzedaż działki i przekazanie pieniędzy synom

Sprzedaż działki i przekazanie pieniędzy synom

Ciekawa435 / 2011-01-03 12:01
Witam, teść jest właścicielem działki budowlanej - 46 arów od około 10 lat. Planuje sprzedać działkę i podzielić swoich synów(męża i szwagra) pieniędzmi ze sprzedaży. My chcemy te pieniądze przeznaczyć na budowę domów. Zarówno szwagier jak i ja z mężem mamy już działki pod te domy, jednak działki te są na mnie i na żonę szwagra. I tu pojawiają się schodki. Po pierwsze czy teść będzie musiał zapłacić jakiś podatek od dochodu, jeśli tak to ile? Jak ma nastąpić przekazanie pieniędzy czy na nasze wspólne konta (moje z mężem i szwagra z jego żoną) czy chłopcy muszą otworzyć konta tylko na siebie. No i czy jeśli działki nie są na dzieci teścia tylko na synowe, to czy będziemy mogli wydać te pieniądze na budowę domów bez jakiś opłat czy też będzie nas obowiązywał jakiś podatek(wszyscy mamy wspólność majątkową)? a co jeśli przeznaczymy je na inne cele? Proszę o pomoc i z góry bardzo dziękuję:)
Wyświetlaj:
wiwan / 2011-01-03 13:42
1. Teść nie będzie podlegał podatkowi dochodowemu od tej sprzedaży, synowie przy zachowaniu formalności zgłoszenia- podatku od darowizny.
2. Czasem US uznają darowiznę na konto wspólne jako darowiznę dla obojga posiadaczy. Dla spokoju można założyć osobne konto, lub spisać umowę darowizny ojciec- syn, co wykluczy interpretację, że obdarowaną jest również jego żona, co wiązałoby się zapłatą przez nią podatku od darowizny.
3. Sposób wydatkowania pieniędzy z darowizny jest dowolny, chyba że darczyńca w umowie darowizny zaznaczy inaczej, czyli wskaże np. konkretny cel .
4. Dom wybudowany na działce będzie formalnie należał do tego, czyja jest działka. Czyli nawet w całości sfinansowany i wybudowany przez męża będzie własnością, żony jeśli to ona była właścicielką działki. Można to "wyprostować" darowizną. Oczywiście, jeśli działka była nabyta już w małżeństwie i nie z/ do majątku odrębnego żony to stanowi wspólność małżeńską, i darowizna jest bezsensowna.
Ciekawa435 / 2011-01-04 09:39
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Jeśli chodzi o działkę to została mi przekazana przez babcię - jako darowizna 4 miesiące po ślubie. Jeśli to ma jakieś znaczenie, od tego czasu upłynęły 3 lata.
wiwan / 2011-01-04 10:10
Czyli działka weszła do Pani 'majątku odrębnego' mimo trwającego już małżeństwa i wspólności małżeńskiej. A budynek na niej wybudowany również będzie stanowił Pani własność ( art.47 Kodeksu Cywilnego ) nawet mimo faktu, że powstanie za pieniądze z majątku odrębnego męża. Jeśli chce on zabezpieczyć siebie na przyszłość- trzeba działkę już teraz lub po budowie wciągnąć do współwłasności małżeńskiej drogą darowizny na jego rzecz ( 1/2 udziału)
To, że już upłynęły 3 lata ma takie znaczenie, że w razie sprzedaży działki z już wybudowanym budynkiem okres 5 lat pozwalający na uniknięcie podatku od sprzedaży będzie biegł już od tej daty ( darowizny od babci ) a nie od momentu wybudowania budynku.
Na koniec- darowizna nieruchomości ( dla męża ) wymaga formy notarialnej i nie trzeba jej zgłaszać do US w celu uniknięcia podatku. Finansowa ( teścia dla syna )- wymaga tego w ciągu 6 miesięcy na formularzu SD-Z2 :

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

Najnowsze wpisy