Forum Forum emerytalneOFE

Staż i wybór OFE

Staż i wybór OFE

Jackowsky / 2009-11-10 18:05
Witam

Jestem na stażu w urzędzie miejskim (poprzez urząd pracy) bodajże od lipca. Ok. 3-4 tyg. później, od rozpoczęcia stażu zadzwonili do mnie ze mam wybrać FE i przyjdzie jedna pani i powie co i jak. Jeszcze przed stażem poczytałem trochę o tym i pisało że nie muszę wybierać funduszu emerytalnego gdy jestem na stażu (lecz posty te były z 2005-2006r). Powiedziałem że nie chce przystępować (tej kobiecinie), która reprezentowała Nordeę (dziwnym trafem, bo przysłali mi kobietę, która miała mi tylko powiedzieć co i jak, a nie reprezentować dany fundusz). I dali mi spokój , aż do dziś.
Dzwoniła jakaś babeczka, czy się zdecydowałem na fundusz, a ja że nie. I mówi mi że mam na to 14 dni od rozpoczęcia płatnej pracy (chociaż niby ze stażowego nie jest odprowadzana składka do zusu, tylko zdrowotna),wiem że jeszcze przed losowaniem powinienem dostać pisemko że mam OFE wybrać.

Proszę mi powiedzieć jak to wygląda na dzień dzisiejszy. Czy muszę wybrać fundusz, czy owa pani poświadcza nieprawdę.
Wyświetlaj:
Budyń / 89.72.232.* / 2011-05-24 18:29
Nie ma znacznia jakie OFE wybierzesz - odprowadzana do niego składka po ostatnich zmianach jest znikoma, a szanse zobaczenia jakiekolwiek gotówki kiedykolwiek z małych zrobiły się żadne. Zwroty we wszystkich OFE są śmieszne. W ogólności - będziesz miał tyle, ile odłożysz poza ZUS/OFE/IKE/IKZE/PPE, gdzie Państwo w każdej chwili może zmienić albo zasady wypłaty, albo dziedziczenia albo w ogóle posiadanie pieniędzy.
jan kowalski / 2009-12-29 18:51 / Tysiącznik na forum
zastanów się lepiej skąd te hieny z OFE maja Twoje dane osobowe, kto im je sprzedał i za ile. ?? Może warto by to zgłosić Urzędowi Ochrony Danych Osobowych?
eme / 83.22.50.* / 2009-12-30 08:21
mozliwe ze z ZUS-u
jan kowalski / 2009-12-30 13:48 / Tysiącznik na forum
być może, nie wiem kto wysyła te zawiadomienia o koniecznośći wyboru OFE, ale czy to nie narusza naszych praw??

Myślę, że ktoś powinien na ten proceder zareagować. Tak na zdrowy rozum: TO JEST BEZPRAWIE!!!
eme / 83.22.50.* / 2009-12-30 16:47
janek to proste:)Pani Krysia z OFE ma znajoma Pania Danusie ktora pracuje w ZUS-ie i udostepnia jej dane osobowe. To jest karalne i mozna zglosic w KNF ze fundusz nie wiadomo skad takie dane posiada.
precz akwizytorom / 92.55.195.* / 2010-01-01 13:54
w takim razie Pani Danusia z ZUS powinna stracić pracę i ponieść konsekwencje długiego jęzora. Jeśli przyjdzie do niej jakiś złodziejaszek, też wyjawi, komu najlepiej się powodzi i do kogo warto zajrzeć??
eme / 83.22.44.* / 2010-01-02 18:28
racja Przoduja w tym akwizytorzy ofe PZU . Nie mma sie co dziwic wszak ZUS i PZU to pokomunistyczne rodzenstwo.
Budyń / 89.72.232.* / 2011-05-24 18:53
ZUS *NIE JEST* instytucją postkomunistyczną - został powołany w II RP, przed wojną, ze scalenia 5 różnych kas ubezpieczeniowych. Doucz się. Co ciekawe, już wtedy zignorowano postulat oddzielenia emerytur od reszty usług...
~kz / 89.206.32.* / 2009-12-13 17:29
nie jest prawda ze ze stazu odprowadzana jest tylko skladka zdrowotna. Emerytalna tez jest odprowadzana, tyle ze nie przez pracodawcę, a urząd pracy.
Bedąc na stazu MA SIĘ obowiązek wyboru OFE, natomiast o tych 14dniach to nie do konca prawca (po pierwsze 7, po drugie nie obowiazkowe)

Jesli jednak stazysta otrzyma wezwanie z ZUS, musi wybrac do najblizszego 10 stycznia/10lipca, bo inaczej bedzie losowany.

wiecej o losowaniach
http://ofe.knuife.pl/fundusz-emerytalny,OFElosowanie.html
m00nia / 31.60.224.* / 2011-05-24 11:52
ze stażu tylko jest odprowadzona składka zdrowotna !!!
Marek24l / 83.9.45.* / 2009-12-12 20:25
Witam! Też mam problem z funduszem OFE. W 15 stycznia 2009r rozpoczęłam staż, który trwał 6 miesięcy. Na początku stażu pojawiła się przedstawicielka funduszu Nordea i usilnie namawiała żebym wybrał ich fundusz, tak mnie to zniechęciło, że podziękowałem tej Pani. Na początku lipca skończyłem staż i wyrejestrowałem się z Urzędu Pracy. Na początku listopada znowu się zarejestrowałem jako bezrobotny i podjąłem staż. Teraz znowu pojawił się przedstawiciel funduszu i namawiał mnie na wybór ich funduszu, bo ponoć mam tylko czas do stycznia i wtedy jak nie wybiorę żadnego funduszu to zostanie wylosowany. Czy może mi ktoś napisać, czy jeżeli wcześniej nie podpisałem umowy z żadnym funduszem, to rozpoczynając następny staż po przerwie jestem już wylosowany? Czy mogę wybrać fundusz? Nie czy jestem wylosowany, czy nie.
eme / 83.5.98.* / 2009-12-12 20:37
marek bez znaczenia.Jezeli jeszcze nie zostales wylosowany to spokojnie wybierz swoje ofe.Masz czas do stycznia, wtedy moga cie wylosowac.
elli76 / 79.186.106.* / 2009-11-10 19:05
Wybrać fundusz musisz. Ale panią z Nordei i panią z urzędu pracy warto by było spytać, skąd ma dane. Niestety, ustawa o ochronie danych osobowych w urzędach pracy jest nagminnie łamana. Ktoś za Pana numer telefonu i dane osobowe zapłacił. U takiej osoby nie warto się zapisywać.
michalwasowski / 193.109.225.* / 2009-12-29 18:29
To dziwne, ale kiedy moja koleżanka szła na staż z urzędu pracy, to też pojawiła się osoba z funduszu emerytalnego i zaproponowała fundusz... Nordea! Widać ten fundusz ma jakąś strategię. Nic przeciwko nim nie mam, ale faktycznie wygląda to dziwnie. Sytuacja miała miejsce w Lublinie.
lezdrub / 79.185.81.* / 2009-11-10 22:04
Potwierdzam to co napisała eli76.
Wyboru OFE masz dokonać sama.
Popatrz na wyniki OFE.
Mozesz zadzwonić na infolinię wybranego OFE.Możesz zgłosić poprzez internet chęć wybrania danego OFE.
Na stażu powinna być odprowadzana cała składka. nie tylko zdrowotna.

Najnowsze wpisy