Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Stopy w Europie rekordowo niskie!

Stopy w Europie rekordowo niskie!

Money.pl / 2008-12-04 18:16
Komentarze do wiadomości: Stopy w Europie rekordowo niskie!.
Wyświetlaj:
wowa52 / 150.254.22.* / 2008-12-04 19:47
Jak ciągle słyszę o dobrodziejstwie kredytu dla gospodarki, to mam ambiwalentne odczucia.
Wytwarzam urządzenia elektryczne dla budownictwa, więc jestem potencjalnie b. blisko kryzysu.
W latach 2005-2007 rosło to aż za bardzo bo 20-44% na rok. W tym czasie robiąc optymistyczną prognozę mógłbym "inwestować" biorąc kredyt. W bieżącym roku krzywa zmieniła swój kształt i jest mniej spokojna o trendzie trudniejszym do przewidzenia. Skutek to 14% wzrostu za półrocze i tylko 4,5% po 11 miesiącach. Widać spowolnienie wyraźne, ale to jeszcze nie spadek, a o załamaniu trudno nawet mówić, zwłaszcza że... nie mam kredytu i mogę trochę stracić na kosztach bieżących.
Jak słyszałem przez ostatnie lata z każdego kąta "weź kredyt, co sobie będziesz żałował , cały świat jedzie na kredycie", to tak jakbym słuchał namawiania do zbiorowego samobójstwa. Kredyt powinien być trudno dostępny i tylko dla tych , których na to naprawdę stać. To nie znaczy, że ma być drogi, ale nie powinien się "prostytuować".
Ale banki zrobiły się pazerne, "dawały" wszystkim , planowały bez uwzględnienia efektu przegrzania. Zapomniały o tym, że dłużnicy w swej masie są wspólnikami wierzyciela. A teraz jak dostały po łapach i powinny pójść pod młotek to skamlanie i łzy. Jak traktować pomoc państw dla banków w kontekście likwidacji naszych stoczni? Że na przywołanej wyżej zasadzie banki są wspólnikami państw a stocznie nie?
Wiem, że za parę miesięcy może będę przeceniał to co obecnie w produkcji, ale skoro jestem tani to może się też okazać, że przejmę rynek od droższych (import). Jak nie będę pazerny, dam dobry produkt za uczciwą cenę to przetrwam a może i wypłynę... czego również wszystkim pracującym w Kraju życzę.
Spekulującym zaś "produktami finansowymi" życzę, by zabrali się za normalną robotę, co przy zerowej stopie banku centralnego będzie chyba konieczne...
No i nie dawajmy sobie wmówić, że obecnie budzimy się z ręką w amerykańskim nocniku- w końcu nie my go napełniliśmy choć odór czujemy.
kaczordonald / 149.254.192.* / 2008-12-04 19:31
A Polska 0.25 Brawo, brawo brawissimo.Coz za stymulacja gospodarki.A moze jeszcze 0.25 w przyszlym roku,Na forach ekonomicznych juz wrze.
01 / 78.30.99.* / 2008-12-05 06:36
Może w takim razie, wg RPP, Polska jednak nie jest w Europie?
Pajchiwo / 2008-12-04 18:16 / Tysiącznik na forum
W sumie to jest dobry kierunek - im niższe stopy tym potem (w efekcie) niższe koszty pożyczek i kredytów.
A to pobudza gospodarkę.
Przydało by się u nas coś takiego, ale na to już może być za późno...
andowc / 83.30.86.* / 2008-12-04 20:18
Przestań się "pobudzać" niższymi Pożyczkami.Kredytami (Nie ma "darmowych obiadów").
Pajchiwo / 2008-12-04 21:29 / Tysiącznik na forum
Ale ja nie napisałem ani słowa o darmowych pożyczkach, czy kredytach...
Pisałem za to o wpływie stóp procentowych na koszty pieniądza.

Najnowsze wpisy