Forum Forum podatkowePIT

studia doktoranckie i praca we francji - podatek

studia doktoranckie i praca we francji - podatek

mariusz.orzeszak@gmail.com / 2013-04-02 18:42
Witam Serdecznie,
Krótki opis sytuacji:
Pracuję we Francji.
1. od 5 listopada 2012 roku była to umowa na czas określony (3 lata) w związku z projektem badawczym w ramach którego miałem również prowadzić badania do doktoratu. Pracodawca potrąca mi z pensji i odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy.
2. w styczniu 2013 roku umowa została zawarta ze mną powtórnie (ponownie na okres 3 lat).
Od stycznia oficjalnie posiadam status studenta studiów doktoranckich wraz z legitymacją studencką. Składki są odprowadzane itp.

Poza tym aktualnie w Polsce przebywa moja Żona która pracuje oraz dziecko w wieku poniżej 2 lat. (piszę to w kwestii ewentualnego ustalenia "ośrodka życia w PL")

W Polsce w 2012 roku nie otrzymywałem wynagrodzenia.

Moje pytania:
1. Gdzie powinienem dokonać rozliczenia podatku dochodowego za 2012 rok?
Jeśli będę musiał rozliczyć się w Polsce w jaki sposób wyznaczyć przychód podlegający opodatkowaniu, jakie koszty mogę uznać za poniesione?
Czy składki potrącone i odprowadzone do francuskiego US zostaną przetransferowane do polski?
Wyświetlaj:
belladonna / 2013-04-02 18:59 / Tysiącznik profesjonalny
Ośrodek życiowy masz w PL, więc jesteś polskim rezydentem podatkowym = w PL masz nieograniczone obowiązki podatkowe.
Jak masz jedynie za 2012 dochody z pracy z Francji, to nie masz obowiązku rozliczania się w PL (PIT by się sprowadził do wykazania dochodu z Francji w jednym miejscu PIT-36).
Tylko jak Ci przyjdzie do głowy rozliczać się z żoną, to wtedy musisz dochody z Francji w PIT wykazać (ale raczej taki PIT się nie kalkuluje) :)
Co do Francji tam pytaj o rozliczenie z ich dochodów (ograniczony obowiązek podatkowy) :)
mariusz.orzeszak@gmail.com / 2013-04-02 21:44
dzięki!
Żona już się rozliczyła i skorzystała z ulgi na dziecko. Więc nie będziemy się rozliczać wspólnie.
Czyli co powinienem składać PIT czy nie?
I co z podatkiem? Róże stawki podatkowe, różne sposoby wyznaczania kwoty opodatkowanej... Czy kwestia dochodu w FR jest już załatwiona i Polski US się tym nie będzie interesował?
Ps. Gdzie bardziej opłaca się korzystać z ulgi na Dziecko?
belladonna / 2013-04-03 07:38 / Tysiącznik profesjonalny
Podkreślam, że jak miałeś dochody z pracy najemnej opodatkowane we Francji i żadnych innych opodatkowanych wg skali w PL rozliczać się nie musisz. Do poczytania broszurka przygotowana przez Min Fin:
http://www.archbip.mf.gov.pl/bip/_files_/podatki/broszury_informacyjne/ulotka-opodat_zagr_2012.pdf

Ulga na dziecko to ulga w PIT. Nie ma zagadnienia gdzie się opłaca, bo aby ją odliczyć trzeba mieć dochody opodatkowane wg skali w PL i tyle. Zagadnienia zasiłkowe to już temat pt. gdzie się opłaca. Ale aby dostać za granicą, w PL trzeba postarać się o odmowę (przekroczenie dochodów, bo zagraniczne też się wlicza). Jednak nie interesowałam się dokładnie tematem, bo nie było mi to potrzebne (poza tym za granicą każde państwo ma swoje prawo w tym zakresie, więc co jest w Niemczech niekoniecznie jest we Francji) :)

Najnowsze wpisy