Forum Forum prawnePracy

Świadectwo pracy

Świadectwo pracy

patryk118 / 62.121.70.* / 2012-06-02 03:14
Witam! Mam pytanie dotyczące świadectwa pracy, które pokazujemy nowemu pracodawcy. Czy pracownik ma obowiązek pokazać wszystkie świadecta? Chciałbym nie umieszczać w cv swojej ostatniej pracy, którą podjołem na okres próbny i zrezygnowałem po 2 tyg. czy muszę pokazywać to świadectwo pracy
Wyświetlaj:
patryk118 / 62.121.70.* / 2012-06-02 03:18
Chyba dodalem to w złym wątku, ale bardzo prszę o odpowiedz.
szklarek / 2012-06-04 17:32
Nie ma obowiązku przedstawiać wszystkich, a jedynie to, które obejmuje okres tego samego roku kalendarzowego, w którym podejmujemy nową pracę.
Czyli nie musiałbyś przedstawiać świadectwa z tej umowy próbnej, gdyby skończyła się ona w 2011 r. lub wcześniej.
Chodzi o dokumentację pracowniczą i uprawnienia pracownicze- urlop wypoczynkowy- bez świadectwa nie wiadomo ile go w roku podjęcia pracy pracownikowi udzielić.
Poza tym podpisuje się kwestionariusz osobowy poświadczając zgodność z rzeczywistością.

Podstawa- art.22'1 Kodeksu Pracy i Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.

Reasumując- jeśli umowa była w tym roku- musisz ją przedstawić pracodawcy/kadrom. W CV być nie musi.
kristy / 80.50.144.* / 2014-03-25 18:20
Kochani!
A jeśli umowe skończyła się w 2013 roku wrzesień a na l4 chłopak był do lutego 2014 to czy to swiadectwo trzeba przekazac??!
Na cv nie mowil i teraz sie boi ze zle to wyjdzie:/??
PROSZ O POMOC
H Szatkowski / 2014-03-31 10:57
Ale co wyjdzie ? Posiadanie okresu niezdolności do pracy przypadającego PO zatrudnieniu to żadna rzadkość i wstyd. Ale przekłada się na kwestie ubezpieczeniowe, a nie pracownicze.

Tak już napisano- pracodawca tego świadectwa nie może żądać, ale na jego przekazaniu pracownik tylko może zyskać- w zakresie uprawnień pracowniczych. A gdy jet więcej kandydatów- tajemniczy kandydat, nie chcący się ś. pracy pochwalić prędzej zostanie odrzucony. Bo jest np. podejrzenie, że został zwolniony dyscyplinarnie.

Najnowsze wpisy