Forum Forum prawneZmiany w prawie

Tajemnice użytkowania wieczystego

Tajemnice użytkowania wieczystego

Money.pl / 2009-01-19 23:51
Komentarze do wiadomości: Tajemnice użytkowania wieczystego .
Wyświetlaj:
spółdzielca 59 / 78.88.133.* / 2015-11-02 16:12
Spółdzielnia Mieszkaniowa na działkach Gminy wybudowała budynki. Grunt ma w wieczystym użytkowaniu. Kto powinien wyciąć drzewa na tej działce, jeśli została wydana przez odpowiedni wydział Gminy zezwolenie na wycinkę tych drzew?Gmina czy Spółdzielnia? Bardzo proszę o podpowiedź.
spółdzielca 59 / 78.88.133.* / 2015-11-02 19:30
Tak Spółdzielnia składała wniosek do Gminy.
stopka25-66 / 87.5.64.* / 2015-03-09 22:03
dlaczego za mieszkanie wlasnosciowe w bloku musze placic podatek do gminy i do powiatu
szklarek / 2015-03-10 10:26
Raczej podatek od nieruchomości ( za samo mieszkanie ) do gminy, a opłatę za użytkowanie wieczyste do powiatu.

Bo działka na której stoi budynek jest działką należącą do starostwa lub skarbu państwa, a nie jest działką gminy. Nie jest ona wykupiona, a jedynie w użytkowaniu wieczystym. Czyli jest to po prostu coś w rodzaju czynszu najmu płaconego wynajmującemu.

Podatek od nieruchomości zaś jest dochodem gminy, tak jak np. za psa.

Współużytkownicy wieczyści mogą dokonać przekształcenia użytkowania w współwłasność gruntu.
eM126 / 83.19.206.* / 2015-02-19 13:26
Witam, chciałabym uzyskać odpowiedź w następującej kwestii. W latach 90 PKP nabyło użytkowanie wieczyste od Gminy. W 2013r. PKP odsprzedało to użytkowanie wieczyste PLK. Przez cały ten okres od lat 90 do 2013 r. PKP co roku opłacało opłatę związaną z uż. wiecz. Nowy właściciel PLK twierdzi, że jest zwolniony z opłat za uż. wiecz. na podst. art. 8 ustawy o transporcie kolejowym i nie ma zamiaru uiszczać opłat. Czy nowy właściciel ma rację ?? Z góry dziękuję za odpowiedź.
wiwan / 2015-02-19 13:41
No tak wprost wynika z tego zapisu wspomnianej Ustawy, o ile jest to grunt zajęty pod infrastrukturę kolejową.

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2013,000,1594.html

Definicja infrastruktury- w art. 4, pkt. 1) ustawy
monika206 / 46.186.49.* / 2013-06-04 18:17
Witam
Czy małoletnia corka ma obowiazek placic podatek od uzytkowania wieczystego??? dodam ze corka i ja dostalismy mieszkanie w spadku po polowie.Wczesniej byla jedna kwota teraz ta sama kwote musze placic podwujnie ja i ona
es437 / 83.19.206.* / 2015-02-19 13:28
Jak najbardziej, nie ma znaczenia czy osoba jest pełnoletnia czy nie, po prostu w jej imieniu działa (w tym przypadku opłaca) opiekun prawny czyli rodzic.
zdegustowany / 92.244.36.* / 2012-09-10 18:10
witam, jestem użytkownikiem wieczystym,, który nie wywiązał sie z umowy i nie postawił w terminie budynków , grunt przeznaczony na działalność usługową. Teren nie jest objęty planem przestrzennym, wystąpiłem z wnioskiem u uzyskanie warunków zabudowy,( budownictwo mieszkaniowe ) decyzje pozytywna otrzymałem, kompletuje teraz dokumentacje do uzyskania pozwolenia na budowę a tu przychodzi pismo z gminy, iz w związku z tym że nie wywiązałem sie z umowy gmina może tą umowę ze mną rozwiązać .Ale ja mam prawomocną decyzje o warunkach zabudowy - czy te dwie decyzję sie nie wykluczają?czy ta decyzja o warunkach zabudowy nie powoduje nieważności poprzedniej o budynkach usługowych? W KW nie ma ani słowa o terminach, jest tylko przeznaczenie gruntu, mimo przeznaczenia usługowego mogę postawić tam dom, czegoś tu nie rozumiem....
andrzej497 / 37.31.37.* / 2012-06-07 17:03
w 1982 pozwolenie od U,M iG na budowę pawilonu handlowego na terenie należącym do Skarbu Państwa przez osbę prywatną.
w 1984 budynek wpisany w ewidencji Wydział Urbanistyki, Architektury i Nadzoru Budowlanego U.M i Gminy.
w 1986 U.M i Gminy przekazuje na wieczyste użytkowanie teren wraz z budynkiem handlowym na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej.
w 2006 Spółdzielnia dokonuje wydzielenia terenu pod pawilonem i zakłada księgę wieczystą.
w 2010 Spółdzielnia przyjmuje uchwałę o zbyciu na mą rzecz prawa wieczystego użytkowania wydzielonej działki.
po dokonaniu na mój wniosek uzupełnienia w protokóle zugodnień polegaących na dopisaniu; zbycie praw wieczystego użytkowania terenu wraz z budynkiem handlowym ,Spółdzielnia zawiesza zbycia ,motywując iż do tego budynku nie posiada żadnych praw ponieważgo nie budowała i nie posiada go w ewidencji środków trwałych.
Po dotarciu do treści aktu notarialnego w którym jest brak wpisu dotyczacego pawilonu handlowego zwróciłem się do Gminy z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tego problemu, ta zaś oświadczyła iz rozwiązanie tej sytuacji nie leży po jej stronie (choć to ona przekazała teren wraz z budynkiem poczynionym przez osoby prywatne na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej )
Kto odpowiada za zaistniałą sytuację i jak powinno się ją rozwiązać
justynamagdalena89 / 2012-05-08 10:44
witam,
mam pytanie odnośnie takiej sytuacji: pewien grunt, a dokładniej park z kilkoma pomnikami przyrody, gdzie dawno temu stał dwór, jest w posiadaniu użytkownika wieczystego którym jest uczelnia wyższa. czy istnieje możliwość wykupu tego gruntu przez osobę fizyczną?
ewdwee / 83.19.206.* / 2015-02-19 13:30
Tak, Uczelnia ma prawo odsprzedać użytkowanie wieczyste komu chce.
joannakori / 2012-03-05 15:53
WITAM MAM PYTANIE ODNOŚNIE OPŁAT ZA GRUNT I UŻYTKOWANIE WIECZYSTE , MIESZKANIE KUPILIŚMY W LUTYM 2011 NIESTETY NA KREDYT , CZY MOŻEMY W TAKIM PRZYPADKU ZROBIĆ COŚ ABY NIE PONOSIĆ OPŁAT ZA UŻYTKOWANIE WIECZYSTE ?
baraninabeeeee / 109.232.242.* / 2014-10-06 12:19
nie wiedziala ze kupuje uzytkowanie wieczeste i krzyczy teraz
H.B. / 46.204.114.* / 2012-02-16 14:49
Jestem uw działki zabudowanej garażem (niedawno nabyty od spółdzielni mieszkaniowej)

Dostałem pismo z UM o naliczeniu opłaty za uw wg stawki 6%
Skąd taka stawka?
stefan_1949 / 2012-02-02 11:26
Jesteśmy użytkownikami wieczystymi gruntu (ok.0,6 ha), przeznaczonego na obsługę komunikacji samochodowej, usługi handlowo-gastronomiczne, parking, itp. W związku z dużymi opłatami za wieczyste użytkowanie, chcemy zrezygnować z wieczystego użytkowania, oddać grunt do Skarbu Państwa. Nie stać nas na tak wysokie opłaty. Czy to jest możliwe i jak to zrobić?
szklarek / 2012-02-02 11:44
Jest możliwe na podstawie art.33 USTAWY
z dnia 21 sierpnia 1997 r.
o gospodarce nieruchomościami.

Czyli rozwiązanie umowy przed terminem na jaki została zawarta. Wniosek należy złożyć do organu, z którym umowę/akt notarialny zawarto lub jego następcy prawnego. I wymaga jego zgody tj. przy jej braku niestety trzeba albo:
- odczekać do końca umowy
- przekształcić we własność
- zbyć w obecnej postaci wieczystego lub własności po uprzednim przekształceniu.

Dyskusyjna jest natomiast opcja "zrzeczenia się" użytkowania, bo ...i tu cytat mądry z Rzeczpospolitej:

""Co robić, jeśli gmina nie zgodzi się na rozwiązanie umowy? W doktrynie nie brakowało na ten temat kontrowersji. Wśród przepisów kodeksu cywilnego o użytkowaniu wieczystym (art. 232-243) nie ma bowiem przepisu, który stanowiłby wprost, że użytkownik wieczysty może się zrzec swojego prawa. Na podstawie Ustawy o gospodarce nieruchomościami użytkowania wieczystego zrzec się mogą tylko państwowe lub samorządowe osoby prawne (art. 16 ust. 1 ugn). Część prawników dopuściła jednak taką możliwość dla innych osób prawnych czy fizycznych. Jako podstawa prawna wskazywany był m.in. art. 233 kodeksu cywilnego, który użytkownikowi wieczystemu przyznaje prawo rozporządzania użytkowaniem wieczystym. Do czynności polegających na rozporządzeniu prawem należy m.in. zrzeczenie się tego prawa.

Stanowisko to znalazło ostatecznie poparcie w orzecznictwie Sądu Najwyższego (m.in. uchwała z 19 maja 2006 r., sygn. III CZP 26/06, postanowienie z 24 sierpnia 2005 r., II CK 34/05, uchwała z 8 września 1992 r., sygn. III CZP 89/92).

W jednym z orzeczeń (III CZP 26/06) SN stanął na stanowisku, że zrzeczenia się użytkowania wieczystego powoduje wygaśnięcie tego prawa. Zdaniem Sądu zastosować tu można przez analogię art. 246 k.c. dotyczący zrzeczenia się ograniczonego prawa rzeczowego, np. służebności. Jeżeli prawo było ujawnione w księdze wieczystej nieruchomości (a użytkowanie wieczyste musi być ujawnione w kw), do jego wygaśnięcia potrzebne jest wykreślenie tego prawa z księgi. SN uznał jednocześnie, że skoro do ustanowienia użytkowania wieczystego zachowana być musi forma aktu notarialnego (art. 158 w związku z art. 234 i 237 k.c.), to również zrzeczenie się użytkowania wymaga tej formy.

W przypadku zrzeczenia się użytkowania wieczystego użytkownik zrzeka się jednocześnie prawa własności budynków i urządzeń wzniesionych na gruncie, gdyż jest to prawo związane z użytkowaniem wieczystym (art. 235 par. 2 kc). Innymi słowy własność budynku bez własności gruntu możliwa jest tylko wtedy, gdy budynek stoi na gruncie w użytkowaniu wieczystym.

Nie ma natomiast jednoznacznego przepisu, który odpowiadałby na pytanie, czy przy zrzeczeniu użytkownik traci automatycznie prawo do wynagrodzenia za pozostawione na gruncie budynki i urządzenia. Art. 33 ugn przewiduje wynagrodzenie tylko w przypadku wygaśnięcia umowy na skutek upływu okresu ustalonego w umowie albo na skutek rozwiązania umowy przed upływem tego okresu. Zrzeczenie nie byłoby zatem podstawą do wysuwania roszczeń o wypłatę wynagrodzenia. Analogicznie należałoby przyjąć w przypadku opłat za niewykorzystany okres użytkowania wieczystego (art. 33 ust. 3a ugn)""
Duduchhh / 83.2.225.* / 2011-11-30 19:34
Witam serdecznie!
Mam pytanko dotyczące wykupu użytkowania wieczystego na własność. Czy rzeczoznawca może od wartości działki, określanej na dzień wykupu odliczyć poniesonie nakłady, czyli części składowe nieruchomości tj. przyłącze wodociągowe, gazowe itp. czy jednak składają się one na jej cenę.
Jernej / 74.120.12.* / 2011-03-23 14:30
Witam

Proszę o poradę w sprawie podpisania umowy ze spółdzielnią. Spółdzielnia użytkownikiem nieruchomości gruntowej sĸladającej się z działem. Będzie budował tam blok. W umowie przyrzeczenia napisane jest tak:

1. Przedmiotem niniejszej umowy jest zobowiązanie się jej stron do zawarcia umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego opisanego w § 2 wraz z udziałem we współwłasności nieruchomości wspólnej opisanej w § 1 i innymi składnikami w formie aktu notarialnego za cenę określoną niniejszą umową, pod warunkiem zapłaty przez nabywcę całej ceny przed datą zawarcia umowy sprzedaży lokalu w formie aktu notarialnego.
2. Wszystkie opłaty związane z przeniesieniem własności lokalu, opisanego w § 2 umowy ponosi Kupujący.
3. Cena za udział w prawie użytkowania wieczystego w gruncie, do której zapłaty jest obowiązany Kupujący zostanie określona przez biegłego rzeczoznawcę.

PYTANIA:
1. Czy będę użytkownikiem wieczystym czy właścicielem mieszkania
2. Kto płaci na początku te 15-25 proc a później 3 proc rocznie za użytkowanie

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi
dzierżawca / 83.14.178.* / 2011-05-17 09:40
Ciekawy artykuł: Podatek od nieruchomości od budynków i budowli posadowionych przez dzierżawcę na dzierżawionym gruncie, będącym w użytkowaniu wieczystym.
www.doradcypodatkowi.blog.onet.pl
Marcin__ / 81.190.114.* / 2011-01-24 18:59
Witam,
Czy w przypadku przekształcenia prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności w przypadku właścicieli lokali (własność odrębna) stosuje się również przepis o możliwości zażądania przez organ wydający decyzję o zwrocie udzielonej bonifikaty w przypadku zbycia prawa własności w okresie krótszym niż 5 lat od momentu przekształcenia?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,
ewita40 / 178.183.196.* / 2011-01-24 14:22
Przeczytałam,że mogę starać się o bonifikatę na wieczyste rocznej opłaty ponieważ mam niskie dochody,ale mam pytanie prowadzę działalność gospodarczą pozarolniczą z której rezygnuję w tym roku.Jako siedzibę firmy podałam mój własny adres ,w którym mieszkam z moją rodziną ,ale usługi wykonywane są u klientów w domu .Czy w związku z tym mogę liczyć na tą bonifikatę.I jeszcze jedno pytanko razem z moją rodziną mieszka mój tata czy jego zarobki -emerytura też wlicza się w mój budżet .Ja jestem właścicielem mieszkania .Proszę o odpowiedż.
ewita 35 / 2011-01-19 21:46
Wykupiłam w 2008 roku mieszkanie od gminy,w 2010 wykupiłam kolejne mieszkanie od gminy .W pierwszym mieszkaniu nie muszę płacić opłaty rocznej za wieczyste,natomiast za drugie mam płacić prawie 800zł.Nie mogę zrozumieć dlaczego za jedno muszę płacić ,a za drugie nie.I jeszcze chciałabym się zapytać czy mogę te drugie mieszkanie przekształcić z wieczystego na własnościowe.Proszę o jasną wypowiedż Ewa
szklarek / 2011-01-21 13:56
Bo wraz z mieszkaniem z 2008 ma Pani udział w pełnej własności działki pod budynkiem i płaci Pani dużo niższy podatek od nieruchomości- decyzja podatkowa wyszczególnia stawkę za lokal i udział w gruncie.
Natomiast wraz z mieszkaniem z 2010 ma Pani udział w wieczystym użytkowaniu. Płaci Pani podatek od nieruchomości tylko od mieszkania, a osobno wieczyste użytkowanie od udziału w działce. Wieczysta jest działka, nie mieszkanie. Działki pod obu mieszkaniami różnią się formą własności.

Wniosek o przekształcenie wieczystego muszą złożyć wszyscy użytkownicy- czyli Pani wraz z sąsiadami. Nie można działki przekształcić częściowo. Jeśli cześć współużytkowników nie chce, można drogą procesu cywilnego na wniosek współużytkowników posiadających co najmniej 50 % udziału w działce zdobyć orzeczenie sądu wydane w trybie art. 199 k.c , zastępujące zgodę osób, które nie wyrażają zgody na nabycie.
ewita40 / 178.183.196.* / 2011-01-21 16:06
Dziękuję za wyczerpującą wypowiedż. Nie dodałam że na drugim mieszkaniu jest wspólnota,ale już wiem że wszyscy musimy złożyć wniosek.Jeszcze raz dziękuję.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy