Forum Forum inwestycyjneFundusze

teraz czas na fundusze obligacji

teraz czas na fundusze obligacji

liberal_conservatist / 2008-08-28 22:01
o ile jeszcze w lipcu fundusze gotówkowe były moimi prymusami to teraz zdecydowanie popieram fundusze obligacji rynku krajowego w zagraniczne nie ma co się pakować, ci którzy są w funduszach parasolowych mają prosto bo bez podatku od zysków i płacenia prowizji mogą dokonać konwersji na obligacje, ponoć obligacje mają do końca roku pójść nawet 20% w górę a sytuacja na stopach procentowych w Polsce temu sprzyja
Wyświetlaj:
max1224 / 2008-08-29 00:30 / Tysiącznik na forum
popieram sam mam tam 60% portfela konkretnie w arce i jest nieźle krok po kroku że tak powiem słowami pewnego trenera
goblin / 2008-08-28 22:57
jak narazie nie widze, zeby te fundusze szly do gory :)
miki3d / 2008-08-28 23:04 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Nie? Większość w ostatnim miesiącu zarobiła 2%. Gdyby tak przez cały rok utrzymały takie tempo, to zyski byłyby większe niż średnie zyski z funduszy akcji za ostatnie 100 lat.
miki3d / 2008-08-28 22:55 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Nie bardzo wiem jak obligacje mogły pójść do góry aż o tyle. Na pewni nie skarbowe. Ael 10-11% to byłby realny i przyzwoity wynik. Ogólnie zgadzam się z tezą, że warto przerzucić kasę z lokat i funduszy pieniężnych w obligacyjne. Co do funduów zagranicznych mam odmienne zdanie - inwestuję w high yieldy hedżowane na złotówki - i tutaj spodziewałbym się wyników po 20%, jak tylko uspokoi się sytuacja na światowych giełdach.
goblin / 2008-08-28 23:00
Zeby sie uspokoilo to chyba jeszcze troche trzeba poczekac.....
A w jakie dokladnie fundy zagraniczne inwestujesz?
miki3d / 2008-08-28 23:05 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Obligacyjne? Robeco High Yield PLN-H, Templeton Global Total Return PLN-H.
goblin / 2008-08-28 23:29
Sorry, ale pozna godzina i chyba myslalem o czyms zupelnie innym.... masz racje, obligacyjne poszly do gory, ale z tego co patrze to ostatnie pol roku to jest wzrost wlasnie w granicach 2%... raz szly w gore, pozniej spadaly, a pozniej znowu w gore i caly czas oscylowaly w granicy + 1,5-2 % (przynajmniej zaobserwowalem to na podstawie funduszow obligacyjnych pioneer. Nie wiem jak inne, ale mysle, ze raczej nie powinny sie znacznie roznic (chodz moge sie mylic).
Jesli jeszcze moge sie zapytac o rade.... np. trzymajac jeszcze jakies srodki w funduszach innych (akcji i inne) z mysla, ze kiedys tam, za jakis czas sie odbija i odrobi sie to co sie strracilo, czy warto teraz te wlasnie srodki przeniesc na fundusz obligacyjny?
goblin / 2008-08-28 23:34
Uprzedzajac jeszcze odpowiedz na pytanie.....
posiadam srodki w banku PEKAO SA i moge dokonac konwersji na nastepujace fundusze:

1. Pioneer Obligacji Fundusz Inwestycyjny Otwarty (75% Indeks polskich obligacji Banku Handlowego + 25% WIBID)
2. Pioneer Obligacji Plus Fundusz Inwestycyjny Otwarty (75% Citigroup Poland Government Bond Index + 25% WIBID)

Oba (patrzac na wykres) zachowywaly sie podobnie, ale moze jest jakas znaczaca roznica w nich (ja sie niestety az tak bardzo nie znam)? Ktory bys mi mogl doradzic? Na ktory lepiej przenies srodki? Czy moze wszystko jedno, jesli chodzi o te dwa?
miki3d / 2008-08-29 00:19 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Primo: Pioneer ma wysokie opłaty wejściowe i wysokie opłaty za zarządzanie. Średnioroczny zysk lepszych funduszy obligacyjneych wynosi ok. 4,5%. To normalne zjawisko przy rosnacych stopach procentowych. Kiedy stopy zaczną być ucinane, wyniki tych funduszy mocno się poprawią. Jak na razie mówi się co najwyżej o 1, ostatniej podwyżce stóp o 0,25%, co i tak nei jest pewne.

Secundo: moje prywatne środki mam wyraźnie rozgraniczone. Sa takie, którymi gram - trzymam je w zależności albo na fundach pieniężnych, albo na koncie oszczędnościowym, a w przypadku przewidywanych wzrostów w funduszach akcyjnych. Są też takie, które chcę mieć ulokowane bezpiecznie, do wyjęcia w każdym momencie bez realizowania większych strat - te trzymam w funduszach pieniężnych, a ostatnio w obligacyjnych.

Jak chodzi o wymienione przez Ciebie fundusze: różnią się one nieco. Nie mam o tej godzinie dostępu do kart produktów, ale z tego co kojarzę fundusz Obligacji Plus inwestuje również w obligacje korporacyjne, co daje nieco większe ryzyko. Generalnie zastanowiłbym się nad alternatywnymi rozwiązaniami. Jeśli trzymasz tam większą kapustę, to warto przemyśleć o zmianie dysrtrybutora z Banku Peko, an Xelion. Doradcy Finansowi - nic Cię to nie będzie kosztowało (Xelion jest spólką córką Peako SA), a dostaniesz świetny serwis i dostęp do 200 funduszy więcej.

Jeśli masz więcej bardziej szczegółowych pytań - pisz na priva. Pozdrawiam.
goblin / 2008-08-29 01:06
Czyli dostep do tych funduszy, o ktorych wspominales:
Robeco High Yield PLN-H, Templeton Global Total Return PLN-H
jest wlasnie poprzez Xelion...?
miki3d / 2008-09-02 12:47 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Tak, Xelion jest dystrybutorem zarówno Robeco, jak i Franklin Templeton, Black Rock, Fortis L-Funds i jeszcze 25 innych instytucji finansowych.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy