Forum Forum prawneCywilne

Ujawnienie wysokości dochodów pracownika

Ujawnienie wysokości dochodów pracownika

ditkmalo / 2009-02-28 10:25
Witam,
proszę o informację jakiego, i w jakim trybie, zadośćucznienia można żądać w sytuacji ujawnienia przez pracodawcę wysokości dochodów pracownika.
Sytuacja wygląda następująco:
Pracodawca w ramach rocznego rozliczenia podatku wystawił PIT 11, który wysłał na zły adres. Nie jest to pierwsze roczne rozliczenie pracownika w tej firmie, a wcześniejsze rozliczenia zawierały właściwe dane. Pracownik w trakcie roku nie zmieniał adresu i nie przekazywał informacji o zmianie adresu pracodawcy. Pracodawca modernizował swój system kadrowy i prawdopodobnie na skutek tych działań do pracownika został przypisany inny adres - zapewne pochodzący z tej samej bazy danych - a więc adres innego pracownika.
Jak dotąd znalazłem informację iż wynagrodzenie pracowników jest kategorią zaliczaną do dóbr osobistych, które pracodawca ma chronić zgodnie z kodeksem cywilnym, oraz prawem pracy. Jednocześnie jako administrator danych osobowych jest zobowiązany do zachowania ich spójności przez ustawę o ochronie danych osobowych. W tej sytuacji w mojej ocenie nastąpiło naruszenie dóbr osobistych oraz zaniedbanie obowiązków administratora danych.
Ponawiam więc pytanie. Jakiego zadośćuczynienia pracownik może oczekiwać od pracodawcy zwłaszcza do kwestii poufności wynagrodzeń pracodawca podchodzi bardzo rygorystycznie.
Za odpowiedzi z góry dziękuję

Najnowsze wpisy