Forum Forum podatkoweOdliczenia

Ulga za Internet a miejsce zamiszakania

Ulga za Internet a miejsce zamiszakania

cisrudlow / 2010-04-19 10:55
Witam serdecznie,
Wiem, ze ten temat już był kilka razy poruszany, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.
Mianowicie, mieszkam od 2-ch lat pod innym adresem niż podany US. Faktury za Internet są na adres świadczenia usług (tj. tam gdzie faktycznie mieszkam). Czy gdybym odliczył sobie dostęp do sieci i załączył dodatkowo pit-3 (aktualizacja danych), to US robił by mi problemy?
Wiem, że muszę zgłosić zmianę adresu w ciągu miesiąca, a ja tego nie zrobiłem. Czy mogę, w związku z tym spodziewać się jakiś problemów z US (w wypadku jeżeli wyślę im pit-3 i odliczenie Internetu) i lepiej sobie to odliczenie podarować?
Wyświetlaj:
szklarek / 2010-04-19 12:16
Ulga należy się podatnikowi w miejscu zamieszkania. Mieszkasz tam faktycznie- więc na pewno nie może US zakwestionować odliczenia ulgi ( należy się z mocy ustawy ). Natomiast są wszelkie podstawy, by czepiać się niezawiadomienia US o zmianie miejsca zamieszkania niezależnie od ulgi internetowej. Nie sądzę jednak by sankcja miała wymiar finansowy.
szklarek / 2010-04-19 12:28
Jeszcze pogrzebałem. Teoretycznie może być grzywna, ale jest też przedawnienie ( cytuję z netu)
"Zaniechanie tego obowiązku zagrożone jest sankcją z kodeksu karnego skarbowego. Mówi o tym art. 81 tego aktu.

Art. 81.

§ 1. Podatnik lub płatnik, który wbrew obowiązkowi:

1) nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacji objętych nim danych albo też podaje w nim dane niezgodne ze stanem rzeczywistym lub niepełne,

2) dokonuje zgłoszenia więcej niż jeden raz,

3) nie podaje numeru identyfikacji podatkowej lub podaje numer nieprawdziwy,

podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

§ 2. Tej samej karze podlega także ten podatnik, który wbrew obowiązkowi nie składa płatnikowi dostarczonego przez niego formularza zgłoszenia identyfikacyjnego.

A więc niezłożenie w terminie 30 dni formularza aktualizacyjnego powoduje dokonanie wykroczenia, za co grozi kara grzywny.

Ale na szczęście ten sam kodeks reguluje przedawnienie wykroczenia. Wedle art. 51:

Art. 51.

§ 1. Karalność wykroczenia skarbowego ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok. (…)

A zatem mamy rok przedawnienia.

Wyjątek przewiduje paragraf 2 tego artykułu, który mówi, że przedawnienie wynosi 2 lata, jeżeli przeciwko sprawcy zostało już wszczęte postępowanie"

To rzeczywiście trzeba się zastanowić. Ale jak napisałem wcześniej- nie sądzę by ją nałożono.
NIP-3 i tak lepiej złożyć, choćby w kontekście już biegnącej ulgi z kolejny rok :-)
cisrudlow / 2010-04-19 16:04
Dzięki wielkie za wyczerpującą odpowiedź :)

Najnowsze wpisy