Forum Forum dla firmKsięgowość

Ulgi ZUS oraz wybór opodatkowania.

Ulgi ZUS oraz wybór opodatkowania.

marcinh1 / 93.181.131.* / 2018-12-02 17:53
Witam,
w styczniu 2019 zamierzam otworzyć swoją pierwszą, jednoosobową działalność, w której pełnić będę usługi graficzne o szerokim zakresie.
W miarę zapoznawania się z wiedzą potrzebną do założenia działalności, pojawiło się kilka niewiadomych, które mam nadzieję, pomożecie mi Państwo ogarnąć.

1. ZUS: Abym mógł skorzystać z ulg ZUS takich jak "ulga na start" oraz tzkw. "mały ZUS", muszę spełnić kilka wymagań:
Po pierwsze: w obydwu przypadkach istnieje zapis:
Do opłacania obniżonych składek nie są uprawnieni:
(...), osoby prowadzące wolny zawód lub działalność w formie szkoły publicznej albo niepublicznej, placówki oświatowej, jako twórcy lub artyści,

Jeśli dobrze rozumiem oznacza to, że jeśli w poprzednim roku nie prowadziłem działalności jako artysta/ twórca, mogę korzystać ze zniżki.

W przypadku "małego ZUSu" w wymaganiach istnieje zapis:
Z małego ZUS możesz skorzystać jeśli:(...)
prowadziłeś działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym


Jeśli rozumuję poprawnie, oznacza to, że mogę sobie pozwolić jedynie na ulgę "na start", ponieważ w "małym ZUS" wymagania o posiadaniu działalności przez 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym, oraz ograniczenie dla twórcy/ artysty się wykluczy.

Cytaty zapożyczone z biznes.gov.pl.
Bardzo proszę o poprawę jeśli się mylę.

2. Tutaj może pytanie dla osób, które prowadzą podobną działalność. Mianowicie chodzi o wybór rodzaju opodatkowania, oraz to czy warto, bądź czy trzeba być VATowcem. Na początku prowadzenia działalności zamierzam samemu szukać sobie zleceń, więc nie jestem w stanie określić, jakie kwoty będą wpływały na konto. W najbliższym czasie nie planuję zakupu sprzętu, a oprogramowanie mam już zakupione, więc nie będzie też raczej zbyt wielu okazji na odprowadzanie czegoś od podatku.

Wszelkie porady będą bardzo mile widziane.
Przepraszam za długi wywód i z góry dziękuję za odpowiedzi.

Najnowsze wpisy