Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Problem z wyborem formy opodatkowania

Problem z wyborem formy opodatkowania

wieiwo / 188.146.11.* / 2010-02-25 13:09
Noszę się z zamiarem otworzenia działalności gospodarczej (malowanie i sprzedaż ręcznie malowanych obrazów). Przy rejestracji działalności trzeba wybrać formę opodatkowania. Nie mogę nigdzie na forach znaleźć żadnej informacji na ten temat, oprócz tej, że wybór formy opodatkowania zalezy od podatnika. Ale wg mojego rozumowania, nie do końca chyba tak jest, z uwagi na to, iż działalność artystyczna ma chyba narzuconą jakąś formę opodatkowania. Nie mam pojęcia z czym to się "je". Jest to moja pierwsza działalność gospodarcza i jestem laikiem w tej sprawie. Jaki podatek będzie mnie obowiązywał? Bardzo proszę o jakieś konkretne wskazówki.
Z góry dziękuję.
I drugie pytanie:
W przypadku rejestracji firmy można podać kilka PKD. Jak to się ma jeśli różne PKD mają inną formę opodatkowania np. handel jakimiś drobiazgami podlega pod ryczałt a np. przy innym PKD trzeba prowadzić KPiR. Jak wówczas prowadzić taką księgowość?
Chyba bez księgowej się nie obędzie?
szklarek / 2010-03-01 09:58
W przypadku prowadzenia kilku rodzajów działalności i wyborze ryczałtu płaci się ten najwyższy.
Wybór opodatkowania generalnie należy do Pana/Pani. Na początek proszę poczytać tu:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/jaki;podatek;jaka;ksiegowosc,187,0,210363.html

Najnowsze wpisy