Forum Forum prawnePracy

Umowa na czas nieokreślony, czy działalność gospodarcza za nieco większe pieniądze?

Umowa na czas nieokreślony, czy działalność gospodarcza za nieco większe pieniądze?

Huk / 2013-01-19 13:45
Witam.

Mam pewien dylemat - obecnie pracuję na zwykłą umowę na czas nieokreślony, ale w mojej firmie wielu (większość) ludzi robi na działalność gospodarczą. Mają taki układ z szefem że zawsze do rączki - już po odliczeniu wszelkich kosztów za księgową, zusów i inne - dostają kilka stówek więcej - taki sam układ mogę zawrzeć i ja.... no i właśnie pytanie czy warto?

Zdaję sobie sprawę że moja emerytura dostanie po tyłku - ale wydaje mi się że lepiej różnicę pomiędzy moją obecną pensją, a ewentualną podczas prowadzenia firmy (w moim wypadku 350-400 zł miesięcznie) wpłacać na jakieś IKE niż dać to przeżreć zusowi - co o tym myślicie?

Nie powiem że mnie to nie kusi - możliwość zakupu sprzętu bez vat'u jest bardzo kusząca :)

Myślicie że warto?

Proszę o rady.

Pozdrawiam.
szklarek / 2013-01-21 10:40
To jest forum PRAWNE.

"Zamiana" umowy o pracę na tzw. samozatrudnienie bez zmian okoliczności wykonywania zadań, odpowiedzialności itd. jest tak samo nielegalne z punktu widzenia prawa pracy jak ukrywanie stosunku pracy pod pozornym zleceniem.

O uzyskiwaniu części wynagrodzenia poza fiskusem nie muszę chyba wspominać.

Na DG pod względem emerytalnym traci się w stosunku do etatu wtedy, gdy wynagrodzenie z etatu jest wyższe niż 60 % przeciętnego wynagrodzenia, a wybiera się minimalną podstawę u. społecznych z DG.

Pomijam okres 24 miesięcy 'promocji' dla początkujących.

Najnowsze wpisy